| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Kiedy leasing będzie dostawą towarów?

Kiedy leasing będzie dostawą towarów?

Dzisiejszy przedsiębiorca, korzystający z leasingu, musi liczyć się z koniecznością płacenia podatku VAT. Wynika to m.in. z faktu, że niektóre czynności wykonywane w ramach umowy leasingu są traktowane przez ustawodawcę jako dostawa towarów.

W perspektywie zbliżającego się milowymi krokami nowego roku, który ma przynieść nowe, wyższe stawki podatku VAT, nie ma co liczyć na optymizm przedsiębiorców.

Co mówi ustawa

Według obecnie obowiązującej ustawy o VAT z 2004 r. dostawa towarów obejmuje wydanie towaru na podstawie, zawartej na czas określony, umowy leasingu pod warunkiem, że w następstwie normalnych zdarzeń lub z chwilą zapłaty ostatniej raty, nastąpi przeniesienie prawa własności. W ten sposób rozumiany leasing, czyli jako przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem leasingu jak właściciel, może zostać uznany za dostawę towarów i kwalifikuje się do opodatkowania.

Natomiast jeśli przeniesienie owej własności jest zdarzeniem niepewnym w momencie zawarcia umowy, to umowa taka nie może zostać zakwalifikowana jako umowa dostawy towarów. Ponadto, ustawodawca określił, że aby rozpatrywać leasing jako dostawę towarów, umowa leasingu, uwzględniając przepisy ustawy o podatku dochodowym, musi stanowić, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający lub, że jej przedmiotem są grunty.

Oznacza to, że umową leasingu, o której mowa w przepisach o dostawie towarów może być leasing finansowy oraz leasing gruntów.

Pomimo dosyć szczegółowych regulacji prawnych, są pewne niejasności w przepisach, które weryfikuje praktyka działalności gospodarczej, pokazując, że wciąż istnieje potrzeba ich modyfikowania i dostosowywania do potrzeb przedsiębiorców.

Skutki podatkowe

Traktowanie umowy leasingu jako umowy dostawy towarów ma swoje konsekwencje podatkowe. Obowiązek uiszczenia podatku VAT powstaje z chwilą zawarcia umowy zarówno po stronie korzystającego jak i finansującego. W przypadku leasingu finansowego, czy też leasingu gruntu, podpisanie umowy, która przewiduje nabycie przedmiotu w momencie zapłaty ostatniej raty bądź zakończenia umowy, powoduje automatycznie powstanie obowiązku zapłaty podatku VAT.

Leasingobiorca płaci podatek od sumy rat leasingowanych z góry, zaś leasingodawca z chwilą wystawienia faktury nie później niż 7 lub 30 dni po wydaniu towaru w zależności od rodzaju przedmiotu.

Te i inne, bardziej szczegółowe wytyczne odnośnie obowiązku podatkowego, można znaleźć w ustawie o VAT. Dokładnie określa ona zasady konsekwencji podatkowych zawarcia umowy leasingu. Co ciekawe, w kwestii stawek VAT-u, trzeba sięgnąć do nowelizacji ustawy, z tego względu, że od nowego roku ulegną one podwyższeniu. Nie cieszy to nikogo, kto podatek zapłacić musi. 

Polecamy: serwis Samochód

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »