Kiedy leasing będzie dostawą towarów?
REKLAMA
REKLAMA
W perspektywie zbliżającego się milowymi krokami nowego roku, który ma przynieść nowe, wyższe stawki podatku VAT, nie ma co liczyć na optymizm przedsiębiorców.
REKLAMA
Co mówi ustawa
REKLAMA
Według obecnie obowiązującej ustawy o VAT z 2004 r. dostawa towarów obejmuje wydanie towaru na podstawie, zawartej na czas określony, umowy leasingu pod warunkiem, że w następstwie normalnych zdarzeń lub z chwilą zapłaty ostatniej raty, nastąpi przeniesienie prawa własności. W ten sposób rozumiany leasing, czyli jako przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem leasingu jak właściciel, może zostać uznany za dostawę towarów i kwalifikuje się do opodatkowania.
Natomiast jeśli przeniesienie owej własności jest zdarzeniem niepewnym w momencie zawarcia umowy, to umowa taka nie może zostać zakwalifikowana jako umowa dostawy towarów. Ponadto, ustawodawca określił, że aby rozpatrywać leasing jako dostawę towarów, umowa leasingu, uwzględniając przepisy ustawy o podatku dochodowym, musi stanowić, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający lub, że jej przedmiotem są grunty.
Oznacza to, że umową leasingu, o której mowa w przepisach o dostawie towarów może być leasing finansowy oraz leasing gruntów.
Pomimo dosyć szczegółowych regulacji prawnych, są pewne niejasności w przepisach, które weryfikuje praktyka działalności gospodarczej, pokazując, że wciąż istnieje potrzeba ich modyfikowania i dostosowywania do potrzeb przedsiębiorców.
Skutki podatkowe
REKLAMA
Traktowanie umowy leasingu jako umowy dostawy towarów ma swoje konsekwencje podatkowe. Obowiązek uiszczenia podatku VAT powstaje z chwilą zawarcia umowy zarówno po stronie korzystającego jak i finansującego. W przypadku leasingu finansowego, czy też leasingu gruntu, podpisanie umowy, która przewiduje nabycie przedmiotu w momencie zapłaty ostatniej raty bądź zakończenia umowy, powoduje automatycznie powstanie obowiązku zapłaty podatku VAT.
Leasingobiorca płaci podatek od sumy rat leasingowanych z góry, zaś leasingodawca z chwilą wystawienia faktury nie później niż 7 lub 30 dni po wydaniu towaru w zależności od rodzaju przedmiotu.
Te i inne, bardziej szczegółowe wytyczne odnośnie obowiązku podatkowego, można znaleźć w ustawie o VAT. Dokładnie określa ona zasady konsekwencji podatkowych zawarcia umowy leasingu. Co ciekawe, w kwestii stawek VAT-u, trzeba sięgnąć do nowelizacji ustawy, z tego względu, że od nowego roku ulegną one podwyższeniu. Nie cieszy to nikogo, kto podatek zapłacić musi.
Polecamy: serwis Samochód
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.