REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy firma popadnie w długi?

REKLAMA

REKLAMA

Rosnące zobowiązania i malejące przychody to problem, który dotyka wiele firm. Okres kryzysu na stałe odcisnął piętno na budżetach małych i średnich przedsiębiorstw. Jak sobie poradzić z długami, aby wyprowadzić biznes na prostą drogę?

REKLAMA

Najgorsze co można zrobić, gdy zaczyna nam brakować pieniędzy na spłatę zobowiązań, to schować głowę w piasek. Najczęściej, przy naszej biernej postawie, scenariusz wygląd tak: bank czy usługodawca dzwoni do naszej firmy, żeby przypomnieć o płatności, przestajemy odbierać telefony. Dostajemy listowne wezwania do zapłaty – wyrzucamy je do kosza. W końcu dane przedsiębiorstwa są wpisywane do jednego z biur informacji gospodarczej czyli rejestrów dłużników (a w przypadku długów bankowych, także do Biura Informacji Kredytowej) i nie możemy już nigdzie zaciągnąć kredytu.

REKLAMA

Ostatecznie wierzyciel składa do sądu pozew o zapłatę i sprawa trafia do komornika, a ten zajmuje naszą pensję, majątek i oszczędności, jeśli je posiadamy. Dług i tak w końcu trzeba będzie oddać, ale koszty są o wiele wyższe, a konsekwencje o wiele poważniejsze. Tak jednak nie musi być! Nawet jeśli już mamy zaległości i sprawą zajmuje się firma windykacyjna możemy negocjować zasady spłaty i regulować zadłużenie na warunkach, na jakie nas stać.

Polecamy: serwis Leasing

REKLAMA

Najlepiej, gdy z wierzycielem skontaktujemy się jak najwcześniej – jeszcze zanim pojawią się zaległości w regulowaniu rat lub rachunków. W większości przypadków możemy przewidzieć, że nie uda nam się zapłacić na czas. Zadzwońmy wtedy do banku, operatora czy dostawcy mediów, najlepiej napiszmy pismo, w którym przedstawimy naszą sytuację. Dokładnie poinformujmy o tym, co zmieniło się w naszych finansach, czy widzimy jakieś możliwości poprawy, a przede wszystkim w jaki sposób jesteśmy w stanie regulować zadłużenie. Wskażmy np., że możemy dalej płacić raty, ale niższe albo potrzebujemy odroczenia terminu płatności i wszystkie zaległości wpłacimy za trzy miesiące. Jeśli nie wiemy, na jakie raty możemy sobie pozwolić w nowych okolicznościach zawsze możemy skorzystać z narzędzi dostępnych w Internecie.

Co jednak zrobić jeśli nasz dług ma już kilka miesięcy, czy nawet lat? Dokładnie to samo. Skontaktować się z wierzycielem (lub windykatorem, jeśli to firma zarządzająca wierzytelnościami reprezentuje wierzyciela albo kupiła dług) i opowiedzieć o naszej sytuacji. W większości przypadków uda nam się rozwiązać firmowy problem, np. przez rozłożenie zobowiązań na raty. Wierzyciel dowie się, że jesteśmy zainteresowani uregulowaniem długu, to już pozytywnie wpływa na nasz wizerunek w jego oczach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Leasing, czy kredyt na samochód?

Zatem, jeśli mamy jakiekolwiek problemy z regulowaniem w terminie rat kredytów czy pożyczek rozmawiajmy o tym. Na pewno nie pogorszymy swojej sytuacji, a możemy zyskać spokój ducha i dodatkowy czas, który pozwoli nam na stopniowe uporządkowanie firmowego budżetu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA