Pakiet deregulacyjny niekompletny
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
- Najbardziej cieszymy się z zamiany zaświadczeń na oświadczenia, m.in. dotyczące braku zaległości wobec ZUS, wysokości dochodów, czy niekaralności. Przedsiębiorcy nie będą musieli składać zaświadczeń o numerze REGON lub NIP. Wystarczy, że złożą pisemne oświadczenie w tym zakresie. Ważne są również zmiany, które znoszą obowiązek przedkładania poszczególnych dokumentów do urzędów, bądź znoszą obowiązek przedkładania do urzędu dokumentów w oryginale. Wg projektu będzie można przedłożyć kopie (kopia umowy, kopia zezwolenia itd.) - mówi Katarzyna Urbańska, dyrektorka Departamentu Prawnego PKPP Lewiatan.
REKLAMA
Pozytywnie oceniamy również zmiany przepisów umożliwiające przekształcenie spółdzielni pracy czy indywidualnej działalności gospodarczej w spółki prawa handlowego czy wprowadzenie leasingu konsumenckiego w CIT i PIT. Cieszymy się z liberalizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która zniesie konieczność wydzielania specjalnego stoiska z kasą fiskalną do sprzedaży alkoholu oraz z obniżenia opłat sądowych za rejestrację spółek w rejestrze przedsiębiorców.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
Na uwagę zasługują też przepisy, które podejmują próbę dereglamentacji gospodarki. Projekt proponuje np. uwolnienie niektórych rodzajów działalności gospodarczych spod obowiązku reglamentacji (np. prawo łowieckie), likwiduje podwójną reglamentację działalności gospodarczej, poprzez rezygnację z wpisu do rejestru działalności regulowanej (np. ustawa o wyrobie alkoholu etylowego, o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, ustawa o usługach detektywistycznych), zamienia zezwolenie na wpis do działalności regulowanej (np. produkcja tablic rejestracyjnych)"- dodaje Katarzyna Urbańska.
Źródło: PKPP Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.