| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pakiet deregulacyjny niekompletny

Pakiet deregulacyjny niekompletny

W pakiecie ustaw deregulacyjnych wciąż brakuje zmian regulacji mających duże znaczenie dla biznesu. Projekt zawiera jednocześnie istotne propozycje uwolnienia spod reglamentacji wybranych rodzajów działalności gospodarczej.

- Najbardziej cieszymy się z zamiany zaświadczeń na oświadczenia, m.in. dotyczące braku zaległości wobec ZUS, wysokości dochodów, czy niekaralności. Przedsiębiorcy nie będą musieli składać zaświadczeń o numerze REGON lub NIP. Wystarczy, że złożą pisemne oświadczenie w tym zakresie. Ważne są również zmiany, które znoszą obowiązek przedkładania poszczególnych dokumentów do urzędów, bądź znoszą obowiązek przedkładania do urzędu dokumentów w oryginale. Wg projektu będzie można przedłożyć kopie (kopia umowy, kopia zezwolenia itd.) - mówi Katarzyna Urbańska, dyrektorka Departamentu Prawnego PKPP Lewiatan.

Pozytywnie oceniamy również zmiany przepisów umożliwiające przekształcenie spółdzielni pracy czy indywidualnej działalności gospodarczej w spółki prawa handlowego czy wprowadzenie leasingu konsumenckiego w CIT i PIT. Cieszymy się z liberalizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która zniesie konieczność wydzielania specjalnego stoiska z kasą fiskalną do sprzedaży alkoholu oraz z obniżenia opłat sądowych za rejestrację spółek w rejestrze przedsiębiorców.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Na uwagę zasługują też przepisy, które podejmują próbę dereglamentacji gospodarki. Projekt proponuje np. uwolnienie niektórych rodzajów działalności gospodarczych spod obowiązku reglamentacji (np. prawo łowieckie), likwiduje podwójną reglamentację działalności gospodarczej, poprzez rezygnację z wpisu do rejestru działalności regulowanej (np. ustawa o wyrobie alkoholu etylowego, o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, ustawa o usługach detektywistycznych), zamienia zezwolenie na wpis do działalności regulowanej (np. produkcja tablic rejestracyjnych)"- dodaje Katarzyna Urbańska.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »