| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Co z VAT-em przy leasingu?

Co z VAT-em przy leasingu?

Jak rozliczany jest VAT przy leasingu samochodów osobowych oraz ciężarowych "z kratką"? Ekspert wyjaśnia jakie zasady rządzą rozliczaniem VAT-u przy autach osobowych i "z kratką".

Przepisy regulujące prawo do odliczania podatku VAT przy zakupie lub leasingu samochodów, na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się wielokrotnie. Od 01.01.2011 wchodzą nowe zmiany w tej materii, a dodatkowo w przeciągu następnych dwóch lat powinna nastąpić zmiana ustaw podatkowych w tym zakresie. Oto krótka historia zmian.

2004

 Do 30.04.2004 roku podatek VAT w pełnej wysokości można było odliczyć od leasingu lub zakupu samochodów ciężarowych, które posiadały ładowność powyżej 500 kg, która była potwierdzona stosowną homologacją (pojazdy z tzw. „kratką”); przy nabyciu samochodów osobowych lub ciężarowych o ładowności do 500 kg odliczenie podatku VAT nie przysługiwało.

Od 01.05.2004 r. do 22.08.2005 r. do określenia wielkości ładowności umożliwiającej pełne odliczenie podatku VAT służył tzw. wzór Lisaka.

2005

Od 23.08.2005 r. (przepisy obecnie obowiązujące w zakresie podatków dochodowych i VAT-u od aut osobowych) w przypadku nabycia lub leasingu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony odliczeniu podlega 60% naliczonego podatku VAT, ale nie więcej niż 6.000 zł.

W związku z powyższym w przypadku leasingu odlicza się 60% naliczonego do każdej opłaty VAT-u, aż do uzyskania limitu 6.000 zł. Potem naliczony, a nie rozliczony podatek VAT stanowi koszt uzyskania przychodu. Opisane wyżej ograniczenia i limity nie dotyczą (tzn. możliwe jest odliczenie całości podatku VAT) samochodów ciężarowych, które spełniają następujące warunki:

  • mają jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą;
  • mają więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; ten warunek każdorazowo potwierdza okręgowa stacja diagnostyczna;
  • pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków.

Polecamy: Czy warto leasingować używane auto?

2008

Do końca 2010 roku, w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22.12.2008 r., jeżeli chodzi o odliczanie podatku VAT przy zakupie lub leasingu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony obowiązują przepisy sprzed 30.04.2004 r. Na ich podstawie można (jeszcze) dokonywać pełnego rozliczania podatku VAT zawartego w cenie nabycia takiego pojazdu, w kupowanym paliwie oraz w ratach leasingowych. Podstawowym warunkiem było i jest by taki samochód ciężarowy posiadał homologację ciężarową – został zarejestrowany w Polsce na jej podstawie. Auta sprowadzone z zagranicy i „przerobione” nie spełniały takiego wymogu, a więc odliczanie od ich zakupu/leasingu VAT-u było i jest niemożliwe.

2011

Z początkiem 2011 roku interpretacja ogólna Ministra Finansów, która umożliwiała odliczanie VAT-u przy samochodach „z kratką” zostaje zawieszona na 2 lata. W konsekwencji będą ponownie obowiązywać zasady, które wcześniej weszły w życie 23.08.2005 r. Auta ciężarowe nie spełniające wymogów ustawy (w tym większość z tzw. kratką) tak w zakresie podatku dochodowego jak i VAT-u będą traktowane jak samochody osobowe.

Wyjątkiem od ww. zasad jest sytuacja kiedy samochód z tzw. „kratką” stał się przedmiotem leasingu przed 31.12.2010 r. – wtedy umowa leasingu zarejestrowana we właściwym dla leasingobiorcy urzędzie skarbowym jest dla niego podstawą do zachowania prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w opłatach leasingowych przez cały okres trwania umowy leasingu.

Polecamy: serwis Samochód

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »