REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co z VAT-em przy leasingu?

Sławomir Buchta
Specjalista ds. leasingu
Rozliczenie VAT przy leasingu 2011/2012
Rozliczenie VAT przy leasingu 2011/2012

REKLAMA

REKLAMA

Jak rozliczany jest VAT przy leasingu samochodów osobowych oraz ciężarowych "z kratką"? Ekspert wyjaśnia jakie zasady rządzą rozliczaniem VAT-u przy autach osobowych i "z kratką".

Przepisy regulujące prawo do odliczania podatku VAT przy zakupie lub leasingu samochodów, na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się wielokrotnie. Od 01.01.2011 wchodzą nowe zmiany w tej materii, a dodatkowo w przeciągu następnych dwóch lat powinna nastąpić zmiana ustaw podatkowych w tym zakresie. Oto krótka historia zmian.

REKLAMA

2004

 Do 30.04.2004 roku podatek VAT w pełnej wysokości można było odliczyć od leasingu lub zakupu samochodów ciężarowych, które posiadały ładowność powyżej 500 kg, która była potwierdzona stosowną homologacją (pojazdy z tzw. „kratką”); przy nabyciu samochodów osobowych lub ciężarowych o ładowności do 500 kg odliczenie podatku VAT nie przysługiwało.

Od 01.05.2004 r. do 22.08.2005 r. do określenia wielkości ładowności umożliwiającej pełne odliczenie podatku VAT służył tzw. wzór Lisaka.

2005

REKLAMA

Od 23.08.2005 r. (przepisy obecnie obowiązujące w zakresie podatków dochodowych i VAT-u od aut osobowych) w przypadku nabycia lub leasingu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony odliczeniu podlega 60% naliczonego podatku VAT, ale nie więcej niż 6.000 zł.

W związku z powyższym w przypadku leasingu odlicza się 60% naliczonego do każdej opłaty VAT-u, aż do uzyskania limitu 6.000 zł. Potem naliczony, a nie rozliczony podatek VAT stanowi koszt uzyskania przychodu. Opisane wyżej ograniczenia i limity nie dotyczą (tzn. możliwe jest odliczenie całości podatku VAT) samochodów ciężarowych, które spełniają następujące warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • mają jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą;
  • mają więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; ten warunek każdorazowo potwierdza okręgowa stacja diagnostyczna;
  • pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków.

Polecamy: Czy warto leasingować używane auto?

2008

Do końca 2010 roku, w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22.12.2008 r., jeżeli chodzi o odliczanie podatku VAT przy zakupie lub leasingu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony obowiązują przepisy sprzed 30.04.2004 r. Na ich podstawie można (jeszcze) dokonywać pełnego rozliczania podatku VAT zawartego w cenie nabycia takiego pojazdu, w kupowanym paliwie oraz w ratach leasingowych. Podstawowym warunkiem było i jest by taki samochód ciężarowy posiadał homologację ciężarową – został zarejestrowany w Polsce na jej podstawie. Auta sprowadzone z zagranicy i „przerobione” nie spełniały takiego wymogu, a więc odliczanie od ich zakupu/leasingu VAT-u było i jest niemożliwe.

2011

REKLAMA

Z początkiem 2011 roku interpretacja ogólna Ministra Finansów, która umożliwiała odliczanie VAT-u przy samochodach „z kratką” zostaje zawieszona na 2 lata. W konsekwencji będą ponownie obowiązywać zasady, które wcześniej weszły w życie 23.08.2005 r. Auta ciężarowe nie spełniające wymogów ustawy (w tym większość z tzw. kratką) tak w zakresie podatku dochodowego jak i VAT-u będą traktowane jak samochody osobowe.

Wyjątkiem od ww. zasad jest sytuacja kiedy samochód z tzw. „kratką” stał się przedmiotem leasingu przed 31.12.2010 r. – wtedy umowa leasingu zarejestrowana we właściwym dla leasingobiorcy urzędzie skarbowym jest dla niego podstawą do zachowania prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w opłatach leasingowych przez cały okres trwania umowy leasingu.

Polecamy: serwis Samochód

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA