| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Przetarg na leasing

Przetarg na leasing

W przypadku transakcji leasingowych gdzie korzystającym będzie jednostka samorządu terytorialnego lub spółka komunalna, konieczne jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy usługi.

W praktyce odbywa się to w dwojaki sposób:

  • ogłoszenie jednego przetargu: na dostawę w formie leasingu
  • ogłoszenie dwóch przetargów: na wybór dostawcy i na wybór Finansującego.

Oczywiście obie formy są poprawne, ale każda z nich ma wady i zalety. Przyjrzyjmy się w pierwszej kolejności przetargowi ogłaszanemu na dostawę w formie leasingu. W tym przypadku bezsprzeczną zaletą dla jednostek samorządu terytorialnego jest mniejsza pracochłonność takiego rozwiązania.

Przygotowywana jest jedna dokumentacja, ogłaszany jeden przetarg, a w wyniku przetargu wybierany wykonawca, który dostarczy dany przedmiot leasingu i zapewni odpowiednie finansowanie.

Polecamy: Jak poradzić sobie ze szkodą ubezpieczeniową w leasingu?

Niestety wadą takiego rozwiązania jest mała ilość składanych ofert, a co się z tym wiąże mała konkurencyjność. Z czego to wynika? Do takiego przetargu może przystąpić wyłącznie para finansujący – dostawca. Sam dostawca lub sam finansujący takiej oferty złożyć nie może.

Alternatywnym rozwiązaniem jest ogłoszenie dwóch przetargów: jeden na wybór dostawcy a drugi na wybór finansującego. Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście pracochłonność i praktycznie podwójna dokumentacja. Ale w wyniku tak przygotowanego rozwiązania możliwe jest otrzymanie wielu ofert na sprzęt oraz wielu ofert na finansowanie tego sprzętu i wybór tej najkorzystniejszej.

W tym rozwiązaniu dostawca czy finansujący nie musi szukać partnera żeby złożyć ofertę - może złożyć ją sam a zakres odpowiedzialności, w ramach zleconych prac, ogranicza się do jego podstawowej działalności (dostawca odpowiada za dostawę i serwis a finansujący za finansowanie).

Polecamy: Leasing konsumencki a kredyt

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »