Kategorie

Jak poradzić sobie ze szkodą ubezpieczeniową w leasingu?

Anna Humińska
Jak poradzić sobie ze szkodą ubezpieczeniową w leasingu?
Szkoda ubezpieczeniowa to skutek zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. W przypadku zaistnienia jej na przedmiocie leasingu, zwrócone mogą być koszty jego odtworzenia do stanu, w jakim znajdował się w momencie powstania szkody. Ewentualnie, koszty zakupu przedmiotu zastępczego, który odpowiada cechami i wartością przedmiotowi uszkodzonemu.

Bardzo ważne jest przygotowanie dokumentacji szkody, jakiej oczekiwać może zakład ubezpieczeniowy, w tym wszelkie niezbędne informacje od ewentualnych uczestników zdarzenia, takie jak: dane osobowe, dane uczestniczących w zdarzeniu pojazdów i dane ich polisy. W przypadku pojazdu, o ile może on kontynuować jazdę, szkodę można zgłosić na spokojnie, nieco później.

Zgłoszenie szkody

Reklama

Ubezpieczyciele zazwyczaj wyznaczają ograniczony zakres czasu, w którym trzeba zgłosić szkodę. Czas liczy się od momentu zaistnienia szkody i wynosi przeważnie około 7 dni, ale może się zdarzyć, że jedynie 24 godziny. Nie należy, więc zwlekać z jej zgłoszeniem! Leasingobiorca zgłasza powstanie szkody do ubezpieczyciela, a w niektórych przypadkach jest zobowiązany wezwać uprzednio policję i inne organy dochodzeniowe. Przykładem mogą być sytuacje, gdy szkoda została spowodowana przez pożar, przestępstwo lub gdy są ofiary w ludziach. W przypadku samochodu, gdy nie nadaje się on do dalszej eksploatacji należy skorzystać z pomocy drogowej. Zalecane jest w takiej sytuacji zadzwonić do swojego Ubezpieczyciela, zwłaszcza, gdy mamy assistance. Kolejnym krokiem powinno być powiadomienie leasingodawcy.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ w przypadku, gdyby nie dowiedział się on o zaistniałej szkodzie, ubezpieczyciel mógłby odmówić wypłaty odszkodowania. Zgoda leasingodawcy jest warunkiem wypłaty odszkodowania leasingobiorcy. Szczegółowe wymagania finansującego dotyczące m.in. zgłaszania i naprawy, powinny być zawarte w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu (OWUL). Dużym ułatwieniem mogą być gotowe formularze zgłoszeniowe, które najczęściej można pobrać ze strony internetowej leasingodawcy lub wypełnić on-line.

Polecamy: Jak nie dać się oszukać sprzedawcy aut poleasingowych?

Zgłoszenie szkody powinno w szczególności zawierać:

• nazwisko lub nazwę leasingobiorcy;
• adres leasingobiorcy;
• numer umowy leasingu;
• miejsce, datę oraz czas powstania szkody;
• opis zdarzenia, którego skutkiem była szkoda;
• liczbę i opis uszkodzonych przedmiotów leasingu;
• rodzaj ich uszkodzenia (szkoda częściowa lub całkowita);
• kosztorys naprawy uszkodzonego częściowo przedmiotu leasingu.

Zniszczone części przedmiotu leasingu lub miejsce powstania szkody powinniśmy zachować w niezmienionym stanie do czasu rozliczenia szkody. Zakład ubezpieczeniowy albo leasingodawca mogą chcieć dokonać oględzin uszkodzonej części oraz miejsca powstania szkody. W takim wypadku należy je zachować do czasu, gdy wyraźnie z tego zrezygnują.

Likwidacja szkody

Reklama

Jeśli chodzi o sposoby likwidacji szkody w grę wchodzi kilka możliwości. Zależą one m.in. od warunków szczegółowych polisy. Po zgłoszeniu szkody oraz przekazaniu informacji dotyczących zdarzenia i naprawy przez leasingobiorcę może nastąpić wypłacenie odszkodowania na jego konto. Środki mogą być również przekazane warsztatowi, w którym odbyła się naprawa. Należy zaznaczyć, że leasingodawca może domagać się, aby naprawa przedmiotu leasingu odbyła się w punkcie autoryzowanym. Leasingodawca może domagać się wypłaty odszkodowania na własne konto na przykład w sytuacji, gdy leasingobiorca ma opóźnienia w spłacie rat wynikających z umowy leasingu.

Powinniśmy w takim przypadku, jak najszybciej uiścić zaległe opłaty. Warto wspomnieć, że wystąpienie szkody nie zwalnia leasingobiorcy z jego obowiązków wynikających z umowy leasingu. Podobnie konieczność naprawienia uszkodzonej rzeczy, nawet, gdy odszkodowanie zostanie wypłacone na rzecz leasingodawcy.

Wygaśnięcie umowy

Skutkiem szkody całkowitej jest wygaśnięcie umowy leasingu. Jednak do chwili otrzymania decyzji o wypłacie odszkodowania lub innego postanowienia należy dokonywać kolejnych wpłat z tytułu tej umowy. Szczegóły dotyczące szkody całkowitej i jej konsekwencji są opisywane w OWUL. W związku z wystąpieniem szkody całkowitej leasingodawcy przysługują zarówno wpłacone dotychczas raty, jak również te, które pozostały do zakończenia umowy. Od sumy tych drugich zostanie odjęta kwota odszkodowania.

Należy przy tym pamiętać, że pozostała z odszkodowania nadwyżka zostanie wypłacona leasingobiorcy, natomiast w przypadku braku wystarczającego pokrycia rat, leasingodawcy należy się wyrównanie z jego kieszeni. Ratunkiem dla leasingobiorcy w takim przypadku może być dodatkowe ubezpieczenie GAP, które pokrywa różnicę między wysokością odszkodowania ubezpieczeniowego a zobowiązaniem wynikającym z umowy leasingu. Stosuje się je np. w przypadku całkowitej szkody auta lub kradzieży, w wyniku, której koszt naprawy przekracza aktualną wartość samochodu. Firmy leasingowe mogą wymagać takiego rodzaju ubezpieczenia dopóki kwota zobowiązania nie jest niższa niż wartość rzeczy leasingowanej.

Od kwoty rat należnych leasingodawcy aż do zakończenia umowy należy również odjąć oprocentowanie według określonych w OWUL stawek.

Polecamy: serwis Leasing

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.