Jak nie dać się oszukać sprzedawcy aut poleasingowych
REKLAMA
REKLAMA
W ramach leasingu jedna ze stron umowy (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe). Przedmiotem leasingu mogą być komputery, maszyny, sprzęty biurowe, nieruchomości, a także samochody.
REKLAMA
Po zakończeniu umowy leasingu lub w sytuacji, kiedy leasingobiorca nie reguluje płatności z tytułu rat, auto może zostać odebrane przez leasingodawcę i wystawione na sprzedaż po obniżonej cenie. Jest to jak najbardziej zgodne z prawem (umowa leasingu jest regulowana przez Kodeks cywilny w art. 709(1) - 709(18)). Trzeba jednak uważać, bo niekiedy auto poleasingowe może stać się przedmiotem nadużyć wobec konsumenta.
Na co należy zwrócić uwagę w ofercie
Twoje podejrzenia co do wiarygodności oferty powinny wzbudzić następujące elementy:
- wyjątkowo atrakcyjna cena,
- zdjęcia samochodu z zasłoniętymi tablicami bądź z galerii google,
- darmowy transport na terenie Unii Europejskiej,
- e-mail sprzedającego na darmowym serwerze typu Gmail, Yahoo, Hotmail,
- sprzedający nie chce zgodzić się na zapłatę i odbiór osobisty samochodu,
- sprzedający wymaga zaliczki bądź zapłaty i dostawy samochodu w systemie Escrow,
- ogłoszenie wystawione w polskim serwisie przez firmę leasingującą auta na terenie Europy, a zarejestrowaną np. w Anglii.
Polecamy: W jakim kierunku podąża rynek leasingowy
Jak uniknąć oszustwa
Gdy znalazłeś atrakcyjną ofertę sprzedaży auta poleasingowego i masz wątpliwości, czy nie jest to próba wyłudzenia pieniędzy, radzimy:
- porównaj proponowaną cenę z podobnymi ofertami z innych źródeł (przy tym samym modelu, zbliżonym roczniku i podobnym stanie technicznym cena nie może się diametralnie różnić);
- poproś sprzedawcę o dodatkowe zdjęcia auta;
- sprawdź, czy firma leasingowa ma adres w swojej własnej domenie komercyjnej;
- nie zgadzaj się na wpłatę zaliczki bądź całości kwoty oraz dostawę samochodu w systemie Escrow; najlepiej bezpośrednio obejrzeć auto, sprawdzić dokumenty i sfinalizować transakcję;
- sprawdź stronę internetową firmy, a także czy dana instytucja istnieje w rejestrze firm (również w rejestrze firm zagranicznych); można ją wyszukać po adresie lub numerze przedsiębiorstwa;
- poproś firmę o dokumenty pozwalające przeprowadzić procedurę importu auta do Polski – od opłaty akcyzy do momentu zarejestrowania w dziale komunikacji;
- nie ufaj informacji, że firma zarejestrowana w innym kraju leasinguje auta na terenie Europy.
Zagraniczne firmy leasingowe, czy to z Anglii, czy to z jakiegokolwiek innego kraju, nie wystawiają z reguły ogłoszeń w polskich serwisach. Mają one na tyle dobrą i zorganizowaną sieć dystrybucji samochodów poleasingowych czy powindykacyjnych, że pojazdy takie trafiają bezpośrednio do firm wyspecjalizowanych w ich odsprzedaży lub sprzedawane są na aukcjach bezpośrednich.
Polecamy: Co zrobić, gdy kończy się umowa leasingu
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA