REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto prywatne a konto firmowe

Edyta Dobrowolska
Jak wiadomo, środki zgromadzone na rachunkach bankowych generują powstawanie odsetek, te zaś są opodatkowane.
Jak wiadomo, środki zgromadzone na rachunkach bankowych generują powstawanie odsetek, te zaś są opodatkowane.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak prowadzić konto firmowe i konto prywatne, by osiągnąć jak największe korzyści?

Jeśli rachunek ma służyć tylko do rozliczeń z urzędem skarbowym i ZUS, to w wielu przypadkach tę role może spełnić konto prywatne, o ile tylko jest ono wyposażone w funkcje umożliwiające dokonywania przelewów na rzecz tych instytucji według specjalnych procedur.

REKLAMA

We wszystkich innych przypadkach przedsiębiorca rozpoczynający działalność na własny rachunek, wśród wielu czynności o charakterze urzędowo-formalnym, musi zająć się podpisaniem umowy z bankiem o prowadzenie rachunku do rozliczeń firmowych.

Dotyczy to także osób fizycznych prowadzących działalność, mimo iż na gruncie prawa cywilnego w ich przypadku zobowiązania prywatne i firmowe w zasadzie pokrywają się ze sobą.

Zobacz: Ulga na internet a ekofaktura - porada

Rozliczenia i opodatkowanie

REKLAMA

Z tej ostatniej okoliczności mogą jednak wynikać także konsekwencje bardzo pozytywne od strony rachunkowej dla osoby prowadzącej np. prywatną praktykę w zawodach medycznych. Podatnik rozliczający się z fiskusem z oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów związany jest jedynie kategorią przychodu do opodatkowania. Na jego podstawie płaci raz na rok podatek oraz ustala, zgodnie z przyjętym wcześniej sposobem, wysokość zaliczek na podatek, które płaci w trakcie roku podatkowego. Oznacza to m.in., że nie musi w jakiś szczególny sposób dokumentować, a tym bardziej rozliczać się z przepływów pieniężnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wiadomo, środki zgromadzone na rachunkach bankowych generują powstawanie odsetek, te zaś są opodatkowane. I to niejednolicie. Od odsetek naliczonych na rachunkach prywatnych (nie związanych z działalnością gospodarczą) naliczany jest zryczałtowany 19-proc. podatek, tzw. podatek Belki. Natomiast odsetki na kontach firmowych są traktowane jako tzw. inny przychód z działalności gospodarczej, a w konsekwencji opodatkowane na takich samych zasadach jak podstawowe przychody z działalności, w tym przypadku z wykonywania prywatnej praktyki. Oznacza to, że są albo objęte podatkiem liniowym z działalności, gdy podatnik ma prawo i wybrał taką formę opodatkowania, albo - w pozostałych przypadkach - podatkiem wyliczanym na podstawie skali tabeli podatkowej. W skrajnych przypadkach może więc pochłaniać nawet 40 proc. tych odsetek.

Przelewy między rachunkami

REKLAMA

By uniknąć konieczności płacenia wysokiego podatku od odsetek można wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Po pierwsze, w umowie z bankiem można zastrzec, że nie będzie on naliczał odsetek od środków klasyfikowanych jako płatne na każde żądanie (a vista) w zamian np. za zwolnienie z opłaty za prowadzenie rachunku. Pojawiające się nadwyżki, które będziemy traktować jako pewną rezerwę wówczas powinniśmy przelewać na oprocentowany rachunek prywatny, w tym rachunki lokat terminowych.

Drugim rozwiązaniem jest natychmiastowe, najlepiej tego samego dnia, w którym zostały one zaksięgowane na koncie firmowym, przelewanie nadwyżek na konto prywatne. Ponieważ za przelewy banki pobierają opłaty, przy tym rozwiązaniu najlepiej będą widoczne korzyści z posiadania obu rachunków: oszczędnościowo-rozliczeniowego oraz firmowego w tym samym banku. W dostępnej na rynku ofercie bez trudu znajdziemy takie opcje polegające na tym, że nie będzie w ogóle opłat między takimi rachunkami albo będą one relatywnie dużo niższe niż w przypadku przelewów między różnymi bankami.

Warto pamiętać, że jeśli do przyjętej przez nas strategii działania w praktyce nie pasuje żadne rozwiązanie z oferty banków dostępnej na rynku, nie musi to oznaczać rezygnację z jej zastosowania. Szczegółowe warunki umowy o prowadzenie rachunku, jak każdej innej umowy, możemy bowiem negocjować.

Zobacz: Jak uratować stratę podatkową?

Optymalizujemy konta bankowe

PROBLEM: osoba rozpoczynająca zarobkowanie w zawodach medycznych na własną rękę otwiera firmowy rachunek bankowy. Chce zrobić to tak, by było to najmniej kosztowne, a ponadto ułatwiało życie.

ROZWIĄZANIE: W każdym przypadku oczekiwane warunki łatwo będzie spełnić w sytuacji, gdy konto prywatne i firmowe prowadzić będzie ten sam bank. Efekt ten można osiągnąć na dwa sposoby. Jeśli mamy już prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku, z którego usług jesteśmy zadowoleni, prawdopodobnie najlepiej będzie z tym bankiem podpisać druga umowę - o prowadzenie rachunku firmowego. Gdy nie mamy jeszcze konta prywatnego albo mamy takie, które nie spełnia naszych oczekiwań (np. nie ma opcji rozliczeń internetowych), wybieramy opcję zerową - zawieramy nowe umowy w wybranym banku. Gdy konto już mamy, oczywiście jednocześnie wypowiadamy umowę bankowi, z którego usług nie jesteśmy zadowoli o prowadzenie starego konta.

Zobacz serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA