reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak uratować stratę podatkową?

Jak uratować stratę podatkową?

Firma, która nie rozliczyła jeszcze straty z lat poprzednich może rozważyć obniżenie stawek amortyzacji. Taki zabieg pozwoli „uratować” stratę i obniżyć koszt podatkowy w długim okresie.

Rozliczanie straty podatkowej zostało przez ustawodawcę ograniczone zarówno w czasie, jak i w wysokości samego odliczenia. Zgodnie z ustawą o PIT (art. 9 ust. 3) o wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. To oznacza, że jeśli podatnik generuje relatywnie wysoki dochód odliczy stratę w ciągu dwóch lat (50% w pierwszym roku po roku poniesienia straty i 50% w drugim roku). 

Czasami jednak kolejne lata po roku poniesienia straty nie są tak urodzajne a ryzyko, że podatnik nie zmieści się w 5-letnim okresie rozliczenia straty jest duże. W takiej sytuacji warto rozważyć obniżenie stawek amortyzacji. Jest to zabieg o tyle korzystny, że nie wpływa na wielkość lub też ograniczenie produkcji. 

Obniżenie stawek amortyzacji spowoduje zwiększenie dochodu, od którego będzie można odliczyć pozostałą część straty. Tym sposobem przedsiębiorca „uratuje” stratę, której odliczenie w kolejnych latach byłoby niemożliwe. Oczywiście obniżenie stawek amortyzacji w tym przypadku będzie miało zastosowanie tylko na okres, w którym przedsiębiorcy zależy na odliczeniu straty. W kolejnych latach podatnik może wrócić do stawek określonych w wykazie pamiętając jednak, że nie może ich przekroczyć. 

Obniżenie stawek amortyzacji może mieć również miejsce jeśli podatnik przewiduje poniesienie straty w roku podatkowym. Obniżając stawki nie dopuści więc do powstania straty lub zminimalizuje jej wielkość.

Podatnik ma nierozliczoną stratę podatkową z lat ubiegłych. 2011 to ostatni rok rozliczenia straty. Podatnik obawia się, że wygenerowany przez niego dochód nie będzie wystarczający, aby odliczyć od niego pozostałą część straty (150 tys. zł). Podatnik przewiduje, że dochód za 2011r. wyniesie tylko 100 tys. zł. (z uwzględnieniem dotychczas dokonywanych odpisów amortyzacyjnych). Roczne odpisy od środków trwałych amortyzowanych metodą liniową wynoszą 50 tys. zł. Brak jakikolwiek działań ze strony podatnika spowoduje, że część straty przewyższająca dochód (50 tys. zł) przepadnie. Podatnik straci więc 9500zł przy założeniu opodatkowania liniowego. O tyle wzroście podatek dochodowy. Jeżeli podatnik zmniejszy na 2011 r. stawki amortyzacji środków trwałych do 0 proc., to obniży koszty uzyskania przychodów o 50 tys. To znaczy, że dochód wzrośnie do wysokości 150 tys. zł. Wygenerowany w tej wysokości dochód pozwoli na odliczenie całej straty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak „uratować” stratę podatkową?
Jak „uratować” stratę podatkową?

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama