reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Potwierdzenie przyjęcia wniosku - porada

Potwierdzenie przyjęcia wniosku - porada

Zmiana ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (artykułu 11) wprowadzona ustawą z dnia 4 marca b.r. o świadczeniu usług na terytorium RP przewiduje obowiązek potwierdzania przez organ przyjęcia wniosku od przedsiębiorcy. Czy wpływ korespondencji przesłanej drogą pocztową przez przedsiębiorcę także należy potwierdzać, jeśli tak, to w jaki sposób?Art. 11 SDG nakłada na organ obowiązek niezwłocznego potwierdzenia przyjęcia wniosku. Ponadto zgodnie z art. 11 ust. 4 potwierdzenie powinno zawierać :

  • wskazanie daty wpływu oraz terminu rozpatrzenia wniosku,
  • pouczenie o przysługujących przedsiębiorcy środkach odwoławczych,
  • informację o uprawnieniach wynikających z art.11 ust. 9 tj. informację nt. dorozumianej zgody w procedurze,

Polecamy: Jakie zmiany wprowadza rząd wobec przedsiębiorców?


Informacja o uprawnieniach wynikających z art. 11 ust 9 powinna określać czy w danej procedurze dorozumiana zgoda ma zastosowanie czy nie ma zastosowania, a w przypadku gdy ma zastosowanie opisywać uprawnienie wnioskodawcy, że jeżeli organ nie rozpatrzy wniosku w terminie uznaje się, że wydał rozstrzygnięcie zgodnie z wnioskiem przedsiębiorcy.

W odniesieniu natomiast do kwestii potwierdzenia przyjęcia wniosku w przypadku wpływu korespondencji przesłanej drogą pocztową, należy stwierdzić, że przepis art. 11 stosuje się w odniesieniu do każdej sytuacji złożenia wniosku bez różnicowania sytuacji czy przedsiębiorca składa taki wniosek osobiście czy pocztą.

Art. 61 k.p.a. wskazuje, że datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest data doręczenia żądania organowi administracji publicznej. W związku z powyższym, aby zachować spójność przedmiotowej instytucji wprowadzanej w art. 11 z dotychczasowymi regulacjami proceduralnymi, należy przyjąć, że datą wpływu wniosku jest w przypadku wniosku przekazywanych drogą pocztową, data jego doręczenia. Zatem w potwierdzeniu jako datę wpływu należy wskazać datę doręczenia wniosku. Odrębną kwestią jest kwestia formy potwierdzenia wniosku.

Obowiązujące przepisy nie przesądzają rozwiązań w tej kwestii, określają jedynie wymóg potwierdzenia oraz informacje jakie powinny się w nim znaleźć. Potwierdzenie zatem powinno przybrać formę najkorzystniejszą z punktu widzenia organizacji pracy właściwego organu np. uproszczony formularz potwierdzenia przyjęcia wniosku. Nie jest jednak wykluczone również przesłanie wnioskodawcy pisemnej informacji zawierającej potwierdzenie przyjęcia wniosku i wskazane w art. 11 ust 4 informacje, a także przesłanie potwierdzenia drogą elektroniczną jeżeli wnioskodawca podał adres poczty elektronicznej.


Należy podkreślić, że w praktyce administracyjnej znana była instytucja potwierdzenia wniosku, stosowana przez właściwe organy na zasadzie dobrej praktyki. Właściwe organy, które do tej pory nie wprowadziły potwierdzenia przyjęcia wniosku do realizowanych przez nie procedur, mogą skorzystać z takich doświadczeń przy określeniu formy potwierdzenia przyjęcia wniosku.

Polecamy: Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011?

Źródło: eu-go.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama