| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Ulga na internet a ekofaktura - porada

Ulga na internet a ekofaktura - porada

Czy z ulgi internetowej mogą korzystać podatnicy, którzy od operatora otrzymują elektroniczne obrazy faktur? Urząd Komunikacji Elektronicznej i ministerstwo Finansów twierdzą, że nie. Praktyka sądowa jest inna. Kto ma rację? Przeczytaj poradę eksperta.

W komunikacie podkreślono, że z ulgi mogą skorzystać wyłącznie Ci podatnicy, którzy posiadają fakturę w rozumieniu przepisów ustawy podatku od towarów i usług. W świetle tej ustawy faktura VAT może być wystawiona w formie papierowej lub elektronicznej. Ci podatnicy, którzy posiadają fakturę papierową bez problemu odliczą ulgę w zeznaniu rocznym. Kłopot mogą mieć jednak ci, którzy zgodzili się na otrzymywanie elektronicznego obrazu faktury (tzw. EOF - elektroniczny obraz faktury w formacie PDF) na podany adres e-mail lub udostępnianie obrazu faktury na stronie internetowej operatora. Praktykę taką stosują często operatorzy komórkowi. 

Elektroniczny obraz faktury czy też tzw. ekofaktura nie jest jednak fakturą elektroniczną w rozumieniu przepisów o VAT ponieważ jej autentyczność pochodzenia i integralność treści nie jest zachowana przy wykorzystaniu bezpiecznego podpisu elektronicznego lub elektronicznego systemu wymiany danych EDI. Jeśli więc podatnicy chcą skorzystać z ulgi internetowej a dysponują wyłącznie ekofakturami lub elektronicznym obrazem faktury, powinni wnioskować do operatora o przesłanie faktur papierowych.

Zgodnie z komunikatem UKE, na żądanie klienta operator ma obowiązek wystawienia odpowiedników EOF w formie faktur papierowych.

Polecamy: Druki i formularze dla przedsiębiorców

Warto jednocześnie zwrócić uwagę że stanowisko UKE w zakresie wykorzystania twz. ekofaktur przy odliczaniu ulgi internetowej za 2010r. jest zbieżne ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów. Tymczasem praktyka sądów jest inna.

W orzeczeniu z 20 maja 2010r. (sygn. akt I FSK 1444/09) NSA potwierdził, iż faktura przesyłana w formie elektronicznej (lecz bez podpisu elektronicznego), która jest następnie drukowana przez odbiorcę powinna być traktowana tak, jak faktura wystawiona w tradycyjnej papierowej formie. Niestety orzecznictwo nie jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa więc powoływanie się podatnika przed organami podatkowymi na ten wyrok może nie mieć znaczenia w kontekście możliwości skorzystania z ulgi. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Pocieszające dla podatników mających problem z fakturami może być to, że odliczenie ulgi internetowej w zeznaniu za 2011r. nie będzie już uwarunkowane posiadaniem faktury.

Joanna Szlęzak-Matusewicz
Kierownik Zespołu Analiz Podatkowych Tax Care

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »