REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ujęcie leasingu zgodne z MSR

Milewski Marcin
Ujęcie leasingu zgodne z MSR
Ujęcie leasingu zgodne z MSR

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości zawierają w swojej treści klasyfikacje leasingu. Jej znajomość jest niezbędna dla dokonywania prawidłowych rozliczeń tej formy finansowania działalności.

Oznaczenie danej umowy leasingowej jest leasingiem finansowym lub leasingiem operacyjnym jest uzależnienie od treści transakcji w wymiarze ekonomicznym, ale nie od samej formy umowy.

REKLAMA

Przykładowe sytuacje powodujące zaliczenie umowy leasingu do leasingu finansowego:

1. Przeniesienie na mocy umowy leasingowej na leasingobiorcę prawa własności danego składnika przed zakończeniem okresu leasingu.
2. Możliwość zakupu przez leasingobiorcę składnika aktywów za cenę, która zgodnie z przewidywaniami jest niższa na tyle od wartości godziwej (ustalanej na dzień, w którym prawo zakupienia składnika będzie możliwe do zrealizowania), że w chwili rozpoczęcia leasingu zaistniała wystarczająca pewność, że określony leasingobiorca skorzysta z tego uprawnienia.
3. Sytuacja stanowienia przez okres leasingu większości części ekonomicznego okresu użytkowania składnika aktywów, nawet jeżeli tytuł prawny nie ulega przeniesieniu.
4. Przypadek, stanowienia przez bieżącą wartość minimalnych opłat leasingowych na dzień rozpoczęcia leasingu wartości zbliżonej do łącznej godziwej wartości przedmiotu leasingu.
5. Możliwość korzystania jedynie przez leasingobiorcę bez dokonywania większych modyfikacji z aktywów będących przedmiotem leasingu z uwagi na to, że mają specjalistyczny charakter.

Polecamy: Mała firma

Do sytuacji, których zajście (każdej osobno lub łącznie) może powodować, że dana umowa leasingowa zostanie zakwalifikowana jako leasingu finansowego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Sytuacja, w której leasingobiorca ma prawo wypowiedzenia umowy leasingowej, a straty leasingodawcy z tej przyczyny ponosi leasingobiorca.
2. Sytuacja, gdy zyski (straty) z tytułu fluktuacji wartości godziwej będącej przypisaną do wartości końcowej uznawane są na rzecz leasingobiorcy (np. jako obniżka opłaty leasingowej wartością równej większości przychodów ze sprzedaży na koniec okresu trwania umowy leasingu).
3. Sytuacja, w której leasingobiorcy przysługuje prawo do kontynuowania leasingu przez dodatkowy okres za poniesieniem opłaty będącej niższą od opłat obowiązujących na rynku w stopniu znacznym.

Polecamy: Jak funkcjonuje leasing zwrotny

REKLAMA

W sytuacji, gdy inne powody wskazują na to, że umowa leasingu nie dokonuje przeniesienia co do zasady całego ryzyka (pożytków) z tytułu posiadania przedmiotu leasingu, leasing kwalifikowany jest jako operacyjny. Przykładem jest następujący przypadek:

Prawo własności przedmiotu leasingu zostaje przeniesione przed końcem okresu leasingu. Przeniesienie następuje w zamian za opłatę o charakterze niestałym o wysokości odpowiadającej ówczesnej wartości godziwej przedmiotu leasingu.

Na postawie art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą (nie ma obowiązku) stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości.

Gdy brak jest odpowiedniego standardu krajowego, jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3 ustawy o rachunkowości (czyli inne niż te podmioty, które muszą stosować MSR-y i MSSF-y na podstawie art. 55 ustawy o rachunkowości), mogą stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej .

Więcej na ten temat oraz lista aktualnych KSR-ów: Krajowe Standardy Rachunkowości

Natomiast niektóre podmioty mają obowiązek stosować MSR-y i MSSF-y. Chodzi w szczególności o:
- spółki, których papiery wartościowe na dzień bilansowy były dopuszczone do obrotu na regulowanym rynku któregokolwiek z państw członkowskich UE oraz
- banki.

Więcej na ten temat: Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Sprawozdawczości Finansowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA