REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne kanały dostępu do rachunków firmowych

Maciej Bednarek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Korzystanie z kont internetowych to nie tylko oszczędność czasu. Wykorzystując kanały elektroniczne, można zaoszczędzić na prowadzeniu konta i przelewach.


Prowadząc własną firmę nie warto tracić czasu na załatwianie bankowych formalności. Przelewy, w tym również do ZUS i urzędów skarbowych, oraz kilka innych operacji można zlecać z siedziby firmy - przez internet. Oferta rachunków bieżących dla firm w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzbogaciła się o kilka nowych propozycji. Można zaobserwować, że banki coraz częściej wprowadzają oddzielne pakiety dla firm z sektora mikroprzedsiębiorstw lub modyfikują dotychczas istniejące, tak by spełniały oczekiwania tego segmentu.

REKLAMA


Bankowość internetowa


Obecnie większość instytucji umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z usług bankowości internetowej. Są to zarówno banki tradycyjne, jak i banki wyłącznie internetowe, nieposiadające placówek (mBank, Inteligo, Volkswagen Bank direct).


- Dla małej firmy korzystanie z bankowości internetowej jest nie tylko wygodniejsze, ale i tańsze. A właśnie do kosztów obsługi rachunku bankowego startujące mikro firmy przywiązują często dużą uwagę. Do niedawna opłata za prowadzenie firmowego rachunku bankowego wynosiła nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dziś niektóre banki, na przykład internetowy mBank czy MultiBank, oferują prowadzenie rachunku bez opłat - mówi Wojciech Boczoń, analityk portalu Bankier.pl.


Coraz większa konkurencja na rynku może jednak utrudnić przedsiębiorcom znalezienie optymalnej oferty. Poszukiwania powinno się zacząć przede wszystkim od określenia, czego tak naprawdę od banku wymagamy. Potrzeby firm są różne w zależności od skali działalności i wysokości obrotów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Mikrofirmie może wystarczyć konto w banku internetowym do regulowania swoich zobowiązań wobec ZUS, urzędu skarbowego i kontrahentów. Nadal jednak wielu przedsiębiorców rozlicza się gotówkowo. W takiej sytuacji lepszy może okazać się bank tradycyjny, który oprócz placówek umożliwi także dostęp do bankowości internetowej, choć niekiedy za trochę większą opłatą - radzi Wojciech Boczoń.


Ważny wybór oferty


Istotna jest także liczba przelewów dokonywanych co miesiąc. Jeżeli firma zleca dużo operacji tego typu, warte uwagi może być konto droższe, ale umożliwiające dokonywanie tych zleceń bez opłat lub po niższej cenie. Niektóre banki oferują dwa warianty rachunków: tani rachunek z wyższymi prowizjami za operacje lub droższy z niższymi opłatami. Część banków umożliwia także zlecanie przez internet przelewów do ZUS i urzędów skarbowych bez opłat.


Przewagą bankowości internetowej nad tradycyjną jest nie tylko cena, ale i oszczędność czasu.


- Przelewy można zlecać bezpośrednio sprzed ekranu monitora, a stałych odbiorców zdefiniować w systemie. Później zlecenie przelewu ogranicza się do kilku kliknięć myszką. Co równie ważne, podgląd rachunku przez internet daje możliwość bieżącego śledzenia wydatków i obserwowania historii firmowego konta. Banki umożliwiają także eksportowanie określonych danych i wyciągów do plików i przechowywanie ich na komputerze osobistym - dodaje ekspert Bankier.pl


Konta internetowe dla MSP. Prowizje za podstawowe operacje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA