Co oznaczają terminy leasingowe z MSR
REKLAMA
REKLAMA
Początkowe koszty bezpośrednie oznaczają krańcowe koszty mogące być przypisane bezpośrednio tokowi negocjowania leasingu i czynnościom, które zmierzają do zawarcia umowy leasingowej. Nie obejmuje to kosztów poniesionych przez producenta albo pośrednika leasingowego.
REKLAMA
Inwestycja leasingowa brutto jest sumą należnych leasingodawcy, a jednocześnie minimalnych, opłat leasingowych. Wynikającą z umowy leasingu finansowego oraz
możliwej niezagwarantowanej wartości końcowej przypisanej leasingodawcy.
Polecamy: ABC umów
Inwestycja leasingowa netto to inwestycja leasingowa brutto po dokonanym zdyskontowaniu o zakres stopy procentowej leasingu.
Niezrealizowane przychody finansowe to tylko i wyłącznie różnica występująca pomiędzy inwestycją leasingową brutto oraz inwestycją leasingową netto.
REKLAMA
Stopa procentowa leasingu to taka stopa dyskontowa powodująca, że łączna wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych i niegwarantowanej wartości końcowej na dzień rozpoczęcia leasingu odpowiada sumie wartości godziwej przedmiotu umowy leasingu, a także kosztów bezpośrednich o charakterze początkowym, które zostały poniesione przez leasingodawcę.
Krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy jest to taka stopa procentowa, do której zapłaty leasingobiorca byłby zobowiązany w oparciu o podobną umowę leasingową lub, gdy nie można jej ustalić, stopę procentową, na dzień rozpoczęcia leasingu, przy której leasingobiorca musiałby dokonać pożyczki środków niezbędnych do zakupu oznaczonego składnika aktywów, na podobny okres (przy zachowaniu podobnych zabezpieczeń).
Polecamy: Mała firma
Warunkowa opłata leasingowa stanowi tę część opłat leasingowych, której kwota jest uzależniona od przyszłych wielkości innego niż tylko upływ czasu czynnika (np. przyszłe rynkowe stopy procentowe).
Umowa leasingu, a ewentualnie zobowiązanie do zawarcia tego typu umowy, może zawierać warunek dokonania korekty odnoszącej się do opłat leasingowych wynikających z tytułu zmian kosztu wytworzenia albo nabycia przedmiotu leasingu. Korekta ta może również opierać się o tytuł zmian wyceny m.in. kosztów lub pozycji takich jak np. ogólny poziom cen, w czasie pomiędzy początkiem leasingu a początkiem okresu leasingu. W tej sytuacji dla celów MSR odnoszących się do leasingu skutki wszelkich zmian o wskazanym charakterze mają miejsce przy rozpoczęciu leasingu.
Tego typu umowy określane są mianem umów dzierżawy z opcją zakupu (ang. hire purchase contracts).
Na postawie art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą (nie ma obowiązku) stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości.
Gdy brak jest odpowiedniego standardu krajowego, jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3 ustawy o rachunkowości (czyli inne niż te podmioty, które muszą stosować MSR-y i MSSF-y na podstawie art. 55 ustawy o rachunkowości), mogą stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej .
Więcej na ten temat oraz lista aktualnych KSR-ów: Krajowe Standardy Rachunkowości
Natomiast niektóre podmioty mają obowiązek stosować MSR-y i MSSF-y. Chodzi w szczególności o:
- spółki, których papiery wartościowe na dzień bilansowy były dopuszczone do obrotu na regulowanym rynku któregokolwiek z państw członkowskich UE oraz
- banki.
Więcej na ten temat: Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Sprawozdawczości Finansowe
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA