Czy można obniżyć ratę leasingową?
REKLAMA
REKLAMA
Przy leasingu maksymalne obniżenie miesięcznych płatności można osiągnąć poprzez wydłużenie okresu umowy do 60 miesięcy i ewentualne zwiększenie wartości końcowej do akceptowalnego przez firmę leasingową poziomu.
REKLAMA
Niestety każda z tych dwóch, zasygnalizowanych wyżej możliwości, ma swoje poważne ograniczenia. Maksymalny okres leasingu w większości towarzystw leasingowych wynosi 60 miesięcy.
Firmy leasingowe niechętnie zwiększają wartość wykupu, gdyż ma to istotny wpływ na ryzyko – im wyższy wykup tym wolniej spłaca się przedmiot. Jeżeli klient jest wiarygodny, to jest możliwość zwiększenia wartości końcowej nawet do 20-25 proc.
Jeżeli klient oczekuje wyższej wartości wykupu, towarzystwa leasingowe proszą o dodatkowe zabezpieczenie – najczęściej gwarancji dealera, że odkupi pojazd na końcu umowy, jeżeli klient nie będzie wykupem zainteresowany.
Polecamy: Za ile można sprzedać samochód po wynajmie
REKLAMA
Przy kredycie bankowym są zdecydowanie większe możliwości obniżania miesięcznych rat. Nie można co prawda zastosować tzw. „rat balonowych” na końcu umowy, ale można za to rozłożyć spłatę na dużo dłuższy okres – dla nowych pojazdów maksymalny okres kredytowania wynosi nawet 10 lat. Jednak trzeba brać także pod uwagę możliwe zabezpieczenia, które stosują banki.
Podstawowym i najczęściej stosowanym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest częściowe przewłaszczenie pojazdu. Kredytobiorca dokonuje rejestracji w swoim wydziale komunikacji na podstawie dokumentów dostarczonych przez sprzedającego samochód wraz z umową przewłaszczenia dostarczoną przez bank.
Skutkiem takiego zabezpieczenia jest wpisanie banku jako współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – stosowna adnotacja jest na drugiej stronie tego dokumentu.
Alternatywnym zabezpieczeniem stosowanym przy kredycie samochodowym jest sądowy zastaw rejestrowy. Polega to na tym, że zamiast dokonywać przewłaszczenia („wpisywania banku do dowodu rejestracyjnego”) robi się wpis w sądowym rejestrze zastawów, który wskazuje, że na oznaczonym pojeździe jest ustanowiony zastaw na rzecz banku, ze wskazaniem kwoty tego zastawu.
Polecamy: Leasing a koszty ubezpieczeń pojazdów osobowych
Rejestr zastawów jest jawny, co oznacza, że każdy może uzyskać informacje o tym, czy na określonym przedmiocie (pojeździe) został ustanowiony zastaw rejestrowy. Wpis do rejestru zastawów dokonywany jest na podstawie pisemnego wniosku właściciela (kredytobiorcy) – wniosek ten jest podpisywany po zawarciu umowy kredytowej, po rejestracji pojazdu przez kredytobiorcę, ale przed uruchomieniem kredytu.
Niezależnie od formy zabezpieczenia na pojeździe, każdorazowo bank wymaga cesji na swoją rzecz praw z polisy ubezpieczenia AC.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.