reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Leasing samochodów a podatek CIT

Leasing samochodów a podatek CIT

W przypadku samochodów ciężarowych i osobowych cała rata oraz wszelkie koszty związane z eksploatacją stanowią koszt uzyskania przychodu. Do tych kosztów nie zalicza się m.in. amortyzacji, prywatnego samochodu pracownika i jazdy zamiejscowej.

Do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczyć amortyzacji – w części ustalonej od wartości samochodu, przewyższającej równowartość 20 tys. euro. Wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika, jazdy zamiejscowej powyżej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu.

W rozliczeniu podatkowym do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się także jazdy lokalnej powyżej miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo powyżej stawki za jeden kilometr przebiegu.

Polecamy: Leasingując samochód płacimy VAT

Ponadto za koszt uzyskania przychodów nie uważa się składek na ubezpieczenie powyżej ich części ustalonej w proporcji:

Zgodnie z Art. 16.1 §51 Kodeksu Cywilnego „wydatków, […], z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych nie stanowiących składników majątku podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikająca z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdów dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach [...]; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.”

Jednakże pkt 51 nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1. (na podstawie art. 3b).

Polecamy: Leasing - podatkowe korzyści i problemy

Źródło: PZWiLP, Deloitte

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama