Leasing samochodów a podatek CIT
REKLAMA
REKLAMA
Do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczyć amortyzacji – w części ustalonej od wartości samochodu, przewyższającej równowartość 20 tys. euro. Wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika, jazdy zamiejscowej powyżej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu.
REKLAMA
W rozliczeniu podatkowym do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się także jazdy lokalnej powyżej miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo powyżej stawki za jeden kilometr przebiegu.
Polecamy: Leasingując samochód płacimy VAT
Ponadto za koszt uzyskania przychodów nie uważa się składek na ubezpieczenie powyżej ich części ustalonej w proporcji:
Zgodnie z Art. 16.1 §51 Kodeksu Cywilnego „wydatków, […], z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych nie stanowiących składników majątku podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikająca z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdów dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach [...]; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.”
Jednakże pkt 51 nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1. (na podstawie art. 3b).
Polecamy: Leasing - podatkowe korzyści i problemy
Źródło: PZWiLP, Deloitte
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.