Wsparcie sektora MSP: inkubatory przedsiębiorczości
REKLAMA
REKLAMA
Inkubator przedsiębiorczości to specjalnie zorganizowana przestrzeń mająca charakter lokalny, służąca do kreowania, stymulowania, wspierania i inkubacji małych i średnich firm z wykorzystaniem uwarunkowań i zasobów lokalnej społeczności i infrastruktury.
REKLAMA
Inkubator to z reguły spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna, która zapewnia odpowiedni start w biznesie. To najbardziej spektakularna lokalna inicjatywa wspomagająca rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, stwarzająca dogodne warunki do powstawania nowych firm oraz udzielania pomocy już istniejącym.
Porównaj: Błędy związane z przygotowaniem biznesplanu
Początkowy okres funkcjonowania małego przedsiębiorstwa jest dużym wyzwaniem dla jego właściciela. W tym okresie firma może upaść z powodu kryzysu powstania (pojawia się najczęściej po 6-8 miesiącach od momentu założenia firmy) lub kryzysu zaistnienia na rynku (pojawia się po 2-3 latach działalności, gdy firma musi walczyć o stabilizację, o grupy dostawców i efektywnych pracowników).
Cel inkubatorów
Główny cel istnienia inkubatora jest osiągany przez:
- zapewnienie podmiotom gospodarczym miejsca, w którym mogą rozpocząć działalność,
- niższe od rynkowych opłaty czynszowe,
- świadczenie wybranych usług doradczych,
- kompleksowe usługi administracyjno-biurowe, np. sekretarskie, recepcja podczas godzin urzędowania, udostępnianie łączy telefonicznych, faksu, dostępu do internetu itp.,
- organizowanie szkoleń i seminariów.
Należy podkreślić, że inkubatory nie chronią przed konkurencją, ale przyczyniają się do prawidłowego ukierunkowania rozwoju przedsiębiorstw, tak aby po uzyskaniu przez nie pełnej samodzielności były w stanie prowadzić działalność gospodarczą. Udzielają też pomocy prawnej, technicznej, są źródłem istotnych informacji, miejscem nawiązywania bardzo ważnych w świecie biznesu kontaktów.
Doradztwo
Inkubator przedsiębiorczości wspiera rozwój nowo powstałych przedsiębiorstw oraz optymalizuje warunki do transferu i komercjalizacji technologii. Odbywa się to m.in. przez kontakty z instytucjami naukowymi oraz ocenę przedsięwzięć innowacyjnych. Istotną rolę odgrywają też usługi wspierające biznes, np. doradztwo finansowe, marketingowe, prawne, organizacyjne i technologiczne, pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych, w tym także funduszy wysokiego ryzyka, środków unijnych, dostarczanie odpowiedniej do potrzeb powierzchni na działalność gospodarczą, tworzenie właściwego klimatu do podejmowania działalności gospodarczej i realizacji przedsięwzięć innowacyjnych, dostęp do laboratoriów w placówkach naukowych.
Polecamy serwis Fundusze unijne
Warto także wspomnieć o funkcjonujących w otoczeniu szkół wyższych akademickich inkubatorach przedsiębiorczości, które się tworzy w celu wsparcia działalności gospodarczej środowiska akademickiego lub pracowników uczelni. Tego typu inkubatory powstają w celu lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego i technicznego uczelni oraz transferu wyników prac naukowych do gospodarki.
Artykuł jest fragmentem książki Przedsiębiorczość. Podstawy teoretyczne. Autorem jest Teresa Piecuch. Wydawnictwo Beck.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.