REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy związane z przygotowaniem biznesplanu

Sławomir Kietliński
Poważne błędy przy tworzeniu biznesplanu.
Poważne błędy przy tworzeniu biznesplanu.

REKLAMA

REKLAMA

Początkujący przedsiębiorcy często mylą biznesplan z budżetetem firmy. Budżet jest zaledwie częścią dobrze sporządzonego biznesplanu. Innym bardzo częstym błędem jest wzorowanie się na biznesplanie innej firmy działającej w zupełnie innej branży.  

Poniżej prezentujemy najbardziej typowe pułapki związane z opracowaniem biznesplanu:

REKLAMA

  1. odkładanie „na później” - do momentu, gdy bank lub inwestorzy nie zażądają biznesplanu, taki dokument po prostu nie istnieje (!); brak biznesplanu lub zaniechanie jego tworzenia to „grzech pierworodny” przedsiębiorców,
  2. niedocenianie roli płynności finansowej – utrzymanie płynności ma kluczowe znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia; w biznesie nie wydajemy zysków, lecz gotówkę; jeżeli biznesplan miałby mieć tylko jedną tabelę, to powinna ona przedstawiać płynność finansową (!),
  3. przecenianie wagi i znaczenia pomysłu na biznes – żeby rozpocząć biznes potrzeba czasu, pieniędzy i wytrwałości, nowy pomysł znacznie trudniej sprzedać, a od pomysłu ważniejszy jest marketing (!),
  4. „sztywne” wypełnianie dostępnych szablonów dokumentu – każdy biznesplan musi być dopasowany do rzeczywistego celu (sprzedaż przedsięwzięcia, rozpoczęcie nowego biznesu, pozyskanie inwestorów); zaprojektuj swój plan tak, aby pasował do twojego biznesu (!),
  5. przesadzone lub niedookreślone cele – skuteczny biznesplan wymaga tzw. „twardych” danych; same, nawet najbardziej błyskotliwe idee i pomysły nie znaczą nic, ponieważ nie prowadzą do uzyskania konkretnego rezultatu (!),
  6. nadmierna ilość celów do osiągnięcia – efektywne prowadzenie biznesu wymaga koncentracji na rzeczach strategicznych; 3 lub 4 priorytety to maksimum naszych możliwości, im więcej priorytetów, tym mniej znaczy każdy z nich (!),
  7. zbyt optymistyczne prognozy finansowe – jeżeli coś jest niepewne nie opieraj na tym biznesu; zawsze łatwiej obroni się w rzeczywistości prognoza zachowawcza (!),
  8. odgadywanie oczekiwań klientów – zamiast intuicji potrzebna jest wiedza o tym, kto kupuje, co kupuje i dlaczego kupuje; należy słuchać swoich klientów – w przeciwnym razie wysłucha ich konkurencja (!),
  9. niedocenianie konkurencji – monitorowanie zachowań konkurencji to podstawa; kim są nasi rywale, jakich klientów chcą pozyskać i jaką stosują strategię; tylko jeżeli wiesz, dokąd zmierza konkurencja, możesz być krok przed nią (!),
  10. mylenie budżetu z biznesplanem – budżet stanowi ważną, ale jedynie część biznesplanu; skuteczne decyzje finansowe nie zostaną podjęte bez dogłębnej analizy branży, konkurencji i klientów (!).

Zobacz: Co to jest biznesplan?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA