| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Finansowanie > Przedsiębiorcy wolą leasing samochodu

Przedsiębiorcy wolą leasing samochodu

Umowy leasingu stanowią bardzo popularny wśród przedsiębiorców sposób pozyskiwania samochodów do korzystania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Łączą w sobie elementy zarówno umów kredytu, jak i najmu.

Umożliwiają leasingobiorcy używanie auta przez wskazany w umowie okres oraz zazwyczaj możliwość zakupu pojazdu po jego zakończeniu. Korzystający zobowiązany jest na jej podstawie wnieść tzw. opłatę początkową (stanowiącą do 30% wartości używanego pojazdu), a następnie uiszczać, najczęściej w miesięcznych odstępach czasu, raty leasingowe.

Ich wysokość jest uzależniona od wysokości opłaty wstępnej oraz okresu trwania umowy, a także ewentualnie od ceny, po jakiej będzie możliwe nabycie samochodu po zakończeniu umowy leasingu. 

Rodzaje leasingu

Należy rozróżnić dwie formy leasingu: operacyjny oraz finansowy. Zostały one wskazane przez ustawodawcę w Ustawie z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz.U.09.152.1223). Pierwszy z nich polega na czasowym przekazaniu leasingobiorcy w użytkowanie dobra inwestycyjnego. Charakteryzuje się tym, iż przedmiot leasingu (w tym przypadku samochód) znajduje się wśród składników majątkowych leasingodawcy.

On też dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Korzystający z pojazdu ma natomiast prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu raty leasingowe netto oraz opłatę wstępną. Podobnie, zalicza do kosztów wszelkie wydatki eksploatacyjne związane z leasingowanym pojazdem, takie jak zakup paliwa czy części zamiennych.

Umowa leasingu operacyjnego jest zawierana jest na okres krótszy niż okres zużycia leasingowanej rzeczy. Po jej upływie natomiast leasingobiorca ma prawo wykupić przedmiot leasingu. Czas trwania tej umowy jest uzależniony od przepisów podatkowych, wskazujących minimalny okres trwania umowy, w zależności od tego co jest jej przedmiotem oraz jaki jego jest okres amortyzacji. 

Polecamy: Samochód poleasingowy alternatywą dla małej firmy

Leasing finansowy charakteryzuje się natomiast tym, że przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątku leasingobiorcy. Dokonuje on odpisów amortyzacyjnych, które wraz z odsetkami są dla niego kosztem uzyskania przychodu. Charakterystyczne jest również to, że kosztem takim nie jest cała rata leasingowa, a stanowi go jedynie jej część odsetkowa (wyróżniana na fakturze obok części kapitałowej).

Czas trwania takiej umowy leasingu jest zbliżony do okresu zużycia rzeczy, po którego upływie oraz spłaceniu wszystkich rat leasingowych korzystający staje się właścicielem samochodu. Jeżeli chodzi o podatek VAT, jest on płatny w całości po odbiorze auta i przy zapłacie pierwszej raty leasingowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »