| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Zakup / zbycie > Czy auto jako środek trwały przynosi korzyści podatkowe

Czy auto jako środek trwały przynosi korzyści podatkowe

Zakup auta przez przedsiębiorcę, w połączeniu z wprowadzeniem go do ewidencji środków trwałych, uprawnia go do amortyzacji samochodu. Umożliwia to comiesięczne obniżenie podstawy opodatkowania. Dzięki temu prowadzący zapłaci mniejsze podatki.

Odliczamy do limitu

Stawka amortyzacji dla nowego samochodu osobowego wynosi 20 proc. rocznie. Jeśli zatem środkiem trwałym będzie na przykład nowe auto o wartości 75 tys. zł, przedsiębiorca będzie mógł przez 5 lat zaliczyć miesięcznie w koszty uzyskania przychodu 1250 złotych. Należy jednak pamiętać, że dla samochodów osobowych obowiązuje limit amortyzacyjny, który wynosi równowartość 20 tys. euro (ok. 80 tys. zł). Tym samym przedsiębiorca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu tylko te kwoty wynikające z amortyzacji, które łącznie nie przekraczają równowartości 20 tys. euro.

Polecamy: Jak założyć firmę transportową - pomysł

Z kratką też zaoszczędzimy

Trzeba także dodać, że wspomniane ograniczenie dotyczy także samochodów w karoserii osobowej z homologacją ciężarową, a więc tzw. aut z kratką. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych traktuje bowiem takie auta – mimo homologacji ciężarowej – jak pojazdy osobowe, a więc inaczej niż ustawa o VAT.

W myśl ustawy o PIT samochodem osobowym będzie bowiem także auto w karoserii osobowej z homologacją ciężarową, jeśli część bagażowa takiego samochodu, oddzielona kratką, nie jest dłuższa od części osobowej.

Polecamy: W jaki sposób rozliczyć VAT - sprzedaż wysyłkowa

Oprócz kwot wynikających z amortyzacji kosztem uzyskania przychodu będą także codzienne wydatki związane z użytkowaniem samochodu: koszty paliwa, ubezpieczenia auta, przeglądów serwisowych czy zakup opon. A jeśli przedsiębiorca kupił auto na kredyt, może także zaliczyć w koszty zapłacone już odsetki od zaciągniętego kredytu.

Autor: Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »