REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie prawa ma kontrolowany przedsiębiorca?

Magdalena Czajka
Przedsiębiorca ma prawo być obecny przy czynnościach kontrolnych.
Przedsiębiorca ma prawo być obecny przy czynnościach kontrolnych.

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola. To słowo niejednemu przedsiębiorcy spędza sen z powiek. Jak wiadomo, kontrola nie jest niczym przyjemnym, nawet jeżeli wiemy, że w naszej firmie wszystko jest jak należy. Jednak sama obecność osób kontrolujących jest stresująca i powoduje dezorganizację pracy księgowych. Kontrola nie może być „samowolką” organu kontroli, przedsiębiorca też ma swoje prawa, ale jakie?

Przedsiębiorca ma prawo do informacji o planowanej u niego kontroli.

Z formalnego punktu widzenia przedsiębiorca powinien być przygotowany na kontrolę, gdyż zawiadamia się go o zamiarze wszczęcia kontroli. Dopiero po upływie 7 dni od doręczenia tego zawiadomienia można przeprowadzić kontrolę. Jednak jeżeli nie zostanie ona wszczęta przed upływem 30 dni od doręczenia zawiadomienia, to potrzebne jest ponowne zawiadomienie, by można było wszcząć i przeprowadzić kontrolę.

REKLAMA

Wyjątki! Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa sytuacje, w których nie dokonuje się zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Następuje to między innymi w przypadku gdy: przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia albo przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Przedsiębiorca ma prawo żądać okazania przez organ kontroli legitymacji służbowej.

Dopiero po tym okazaniu i po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli organy kontroli mogą przystąpić do czynności kontrolnych. Wyjątkiem są przepisy szczególne. Mogą przewidywać przystąpienie do czynności kontrolnych jedynie po okazaniu legitymacji. W takim przypadku upoważnienie do przeprowadzenia kontroli należy dostarczyć nie później niż 3 dnia od wszczęcia kontroli. Ważne: zakres kontroli nie może wykraczać poza zakres wskazany w upoważnieniu.

Przedsiębiorca ma prawo być obecny przy czynnościach kontrolnych.

Przedsiębiorca może do tego wyznaczyć osobę upoważnioną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrola powinna być przeprowadzona w sposób jak najbardziej sprawny i jak najmniej zakłócający organizacje pracy w firmie.

Przedsiębiorca ma prawo wnieść sprzeciw wobec czynności kontrolnych podjętych i wykonywanych przez organy kontroli z naruszeniem przepisów prawa.

Taki sprzeciw można wnieść w ciągu trzech dni od dnia wszczęcia kontroli do organu podejmującego i wykonującego kontrolę. Musi być sformułowany na piśmie i zawierać uzasadnienie. Wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie biegu czynności kontrolnych, ale także trwania czasu kontroli. Organ wydaje postanowienie albo uwzględniające sprzeciw i wtedy następuje odstąpienie od czynności kontrolnych albo oddalające go skutkujące kontynuacją kontroli.

Przedsiębiorca ma prawo do odszkodowania za szkodę poniesioną w wyniku przeprowadzenia kontroli z naruszeniem przepisów prawa.

W takiej sytuacji przedsiębiorca ma prawo dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych, czyli określonych w Kodeksie cywilnym. Kwestię odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez władze publiczne reguluje art. 417 k.c. W tym przypadku przedsiębiorca może dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego lub innej osoby prawnej wykonującej władze publiczną z mocy prawa.

Polecamy: Czy przedsiębiorca poniesie karę w przypadku braku książki kontroli?

Podstawa prawna:
-ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807)
-art. 417 Kodeksu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA