| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie prawa ma kontrolowany przedsiębiorca?

Jakie prawa ma kontrolowany przedsiębiorca?

Kontrola. To słowo niejednemu przedsiębiorcy spędza sen z powiek. Jak wiadomo, kontrola nie jest niczym przyjemnym, nawet jeżeli wiemy, że w naszej firmie wszystko jest jak należy. Jednak sama obecność osób kontrolujących jest stresująca i powoduje dezorganizację pracy księgowych. Kontrola nie może być „samowolką” organu kontroli, przedsiębiorca też ma swoje prawa, ale jakie?

Przedsiębiorca ma prawo do informacji o planowanej u niego kontroli.

Z formalnego punktu widzenia przedsiębiorca powinien być przygotowany na kontrolę, gdyż zawiadamia się go o zamiarze wszczęcia kontroli. Dopiero po upływie 7 dni od doręczenia tego zawiadomienia można przeprowadzić kontrolę. Jednak jeżeli nie zostanie ona wszczęta przed upływem 30 dni od doręczenia zawiadomienia, to potrzebne jest ponowne zawiadomienie, by można było wszcząć i przeprowadzić kontrolę.

Wyjątki! Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa sytuacje, w których nie dokonuje się zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Następuje to między innymi w przypadku gdy: przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia albo przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Przedsiębiorca ma prawo żądać okazania przez organ kontroli legitymacji służbowej.

Dopiero po tym okazaniu i po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli organy kontroli mogą przystąpić do czynności kontrolnych. Wyjątkiem są przepisy szczególne. Mogą przewidywać przystąpienie do czynności kontrolnych jedynie po okazaniu legitymacji. W takim przypadku upoważnienie do przeprowadzenia kontroli należy dostarczyć nie później niż 3 dnia od wszczęcia kontroli. Ważne: zakres kontroli nie może wykraczać poza zakres wskazany w upoważnieniu.

Przedsiębiorca ma prawo być obecny przy czynnościach kontrolnych.

Przedsiębiorca może do tego wyznaczyć osobę upoważnioną.

Kontrola powinna być przeprowadzona w sposób jak najbardziej sprawny i jak najmniej zakłócający organizacje pracy w firmie.

Przedsiębiorca ma prawo wnieść sprzeciw wobec czynności kontrolnych podjętych i wykonywanych przez organy kontroli z naruszeniem przepisów prawa.

Taki sprzeciw można wnieść w ciągu trzech dni od dnia wszczęcia kontroli do organu podejmującego i wykonującego kontrolę. Musi być sformułowany na piśmie i zawierać uzasadnienie. Wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie biegu czynności kontrolnych, ale także trwania czasu kontroli. Organ wydaje postanowienie albo uwzględniające sprzeciw i wtedy następuje odstąpienie od czynności kontrolnych albo oddalające go skutkujące kontynuacją kontroli.

Przedsiębiorca ma prawo do odszkodowania za szkodę poniesioną w wyniku przeprowadzenia kontroli z naruszeniem przepisów prawa.

W takiej sytuacji przedsiębiorca ma prawo dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych, czyli określonych w Kodeksie cywilnym. Kwestię odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez władze publiczne reguluje art. 417 k.c. W tym przypadku przedsiębiorca może dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego lub innej osoby prawnej wykonującej władze publiczną z mocy prawa.

Polecamy: Czy przedsiębiorca poniesie karę w przypadku braku książki kontroli?

Podstawa prawna:
-ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807)
-art. 417 Kodeksu cywilnego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »