REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

Monika Pązik
wierzyciel rzeczowy, hipoteka, ogłoszenie upadłości dłużnika. / fot. Fotolia
wierzyciel rzeczowy, hipoteka, ogłoszenie upadłości dłużnika. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W rozumieniu prawa upadłościowego i naprawczego, wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić każdy z wierzycieli dłużnika. Czy wskazana regulacja dotyczy również wierzyciela rzeczowego, który nie posiada roszczenia osobistego, a ograniczone prawo rzeczowe – hipotekę?

Pytanie dotyczące prawa złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przez wierzyciela rzeczowego zostało rozpoznane przez Sąd Najwyższy, który dnia 6 czerwca 2014 r. wydał uchwałę w składzie trzech sędziów (sygn. akt II CZP 23/14). Zgodnie bowiem z art. 20 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego – wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć dłużnik bądź każdy z jego wierzycieli. W odniesieniu jednak do dłużnika – złożenie takiego wniosku jest jego obowiązkiem, natomiast w stosunku do wierzycieli będzie stanowić uprawnienie. Co do zasady ogłoszenie upadłości może nastąpić w przypadku, gdy dłużnik jest niewypłacalny i nie może spełnić swoich zobowiązań pieniężnych (art. 11 ust. 1 p.u.i.n.). W przypadku ograniczonego prawa rzeczowego w postaci hipoteki, które nie stanowi co do zasady zobowiązania pieniężnego należałoby uznać, iż wierzyciel rzeczowy nie będzie uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika. O upadłości można byłoby rozważać dopiero wówczas, gdy zobowiązanie niepieniężne przekształciłoby się w zobowiązanie pieniężne. Nie będzie miała tu znaczenia wartość zobowiązania, gdyż dłużnik nie jest wypłacalny w stosunku do wszystkich ciążących na nim zobowiązań.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter!

Legitymacja czynna wierzyciela

W przedmiotowej sprawie pojawiło się pytanie dotyczące legitymacji czynnej po stronie wierzyciela rzeczowego. „(...)Zakres ograniczonego prawa rzeczowego w postaci hipoteki określony art. 65 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece — legitymacja czynna do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości nie przysługuje podmiotowi, który jest jedynie uprawniony z tytułu zabezpieczenia rzeczowego cudzego długu w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomościach wchodzących w skład majątku spółki(...)” (uchwała SN, II CZP 23/14). Oznacza to, że wierzyciel w takim przypadku nie będzie posiadał względem dłużnika żadnego osobistego roszczenia, a jedynie ograniczone prawo rzeczowe w postaci hipoteki na nieruchomości. Dodatkowo nawet, jeżeli wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi, będzie mógł liczyć jedynie na zniesienie egzekucji z przedmiotu hipoteki, a nie do spełnienia świadczenia przez dłużnika. Wierzyciel mógłby w tym wypadku kierować egzekucję wyłącznie do przedmiotu zabezpieczenia określonego hipoteką.

Uprawnienie do zaspokojenia z masy upadłości

Sąd Najwyższy przychylił się do twierdzenia, iż wierzyciel rzeczowy będzie posiadał legitymację czynną do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika. Zgodnie bowiem z art. 189 u.p.u.i.n. wierzycielem jest każdy uprawniony do zaspokojenia z masy upadłości. Jednakże w momencie składania wniosku – masa upadłości nie istnieje, w takiej sytuacji należy przyjąć, iż uprawnienie to będzie dotyczyć zaspokojenia wierzyciela z mienia, które będzie wchodziło w skład masy upadłości. Na tej podstawie należy uznać, że jeżeli obciążona nieruchomość wchodziłaby w skład masy upadłości, wierzyciel będzie miał prawo zaspokoić z niej swoje roszczenie. „(…)Ustawodawca nie wskazuje zatem wprost, że pewna kategoria wierzycieli, w szczególności rzeczowych, jest wyłączona spod działania wskazanych wyżej przepisów(...)”. (…)Z przepisu art.189 prawa upadłościowego i naprawczego wynika nadto, że wierzycielem jest także podmiot, którego wierzytelność nie wymaga zgłoszenia, a z kolei art.236 ust.2 tego prawa wskazuje, że zabezpieczone hipotecznie wierzytelności nieosobiste upadłego umieszcza się na liście z urzędu(…)(uchwała SN, II CZP 23/14).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie cytowanej uchwały należy uznać, iż wierzyciel hipoteczny będzie uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika.

Jak egzekwować z udziałów dłużnika w spółce z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA