| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

W rozumieniu prawa upadłościowego i naprawczego, wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić każdy z wierzycieli dłużnika. Czy wskazana regulacja dotyczy również wierzyciela rzeczowego, który nie posiada roszczenia osobistego, a ograniczone prawo rzeczowe – hipotekę?

Pytanie dotyczące prawa złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przez wierzyciela rzeczowego zostało rozpoznane przez Sąd Najwyższy, który dnia 6 czerwca 2014 r. wydał uchwałę w składzie trzech sędziów (sygn. akt II CZP 23/14). Zgodnie bowiem z art. 20 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego – wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć dłużnik bądź każdy z jego wierzycieli. W odniesieniu jednak do dłużnika – złożenie takiego wniosku jest jego obowiązkiem, natomiast w stosunku do wierzycieli będzie stanowić uprawnienie. Co do zasady ogłoszenie upadłości może nastąpić w przypadku, gdy dłużnik jest niewypłacalny i nie może spełnić swoich zobowiązań pieniężnych (art. 11 ust. 1 p.u.i.n.). W przypadku ograniczonego prawa rzeczowego w postaci hipoteki, które nie stanowi co do zasady zobowiązania pieniężnego należałoby uznać, iż wierzyciel rzeczowy nie będzie uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika. O upadłości można byłoby rozważać dopiero wówczas, gdy zobowiązanie niepieniężne przekształciłoby się w zobowiązanie pieniężne. Nie będzie miała tu znaczenia wartość zobowiązania, gdyż dłużnik nie jest wypłacalny w stosunku do wszystkich ciążących na nim zobowiązań.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter!

Legitymacja czynna wierzyciela

W przedmiotowej sprawie pojawiło się pytanie dotyczące legitymacji czynnej po stronie wierzyciela rzeczowego. „(...)Zakres ograniczonego prawa rzeczowego w postaci hipoteki określony art. 65 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece — legitymacja czynna do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości nie przysługuje podmiotowi, który jest jedynie uprawniony z tytułu zabezpieczenia rzeczowego cudzego długu w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomościach wchodzących w skład majątku spółki(...)” (uchwała SN, II CZP 23/14). Oznacza to, że wierzyciel w takim przypadku nie będzie posiadał względem dłużnika żadnego osobistego roszczenia, a jedynie ograniczone prawo rzeczowe w postaci hipoteki na nieruchomości. Dodatkowo nawet, jeżeli wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi, będzie mógł liczyć jedynie na zniesienie egzekucji z przedmiotu hipoteki, a nie do spełnienia świadczenia przez dłużnika. Wierzyciel mógłby w tym wypadku kierować egzekucję wyłącznie do przedmiotu zabezpieczenia określonego hipoteką.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »