REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki

Jarosław Krasnodęmbski
Spółka, oddalenie wniosku, sąd.
Spółka, oddalenie wniosku, sąd.

REKLAMA

REKLAMA

Głównym celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu. W jakich sytuacjach sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości spółki?

W ustawie prawo upadłościowe i naprawcze określone są przypadki, w których sąd ma możliwość oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, pomimo wystąpienia niewypłacalności przedsiębiorstwa dłużnika.

REKLAMA

Niewypłacalność dłużnika

Aby ogłosić upadłość spółki należy spełnić wszystkie przesłanki pozytywne przy jednoczesnym braku jakiejkolwiek przesłanki negatywnej. Jedną z tych przesłanek jest niewypłacalność.

REKLAMA

Dłużnika uważa się za niewypłacalnego, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Spółka może być uznana za niewypłacalną również wtedy, gdy jej zobowiązania przekroczą wartość jej majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.

Już przy tej pierwszej przesłance sąd ma możliwość oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Ma to miejsce jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza  trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10 % wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika. Oddalenie to nie jest jednak obligatoryjne.

Oddalenie wniosku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. Aby tego dokonać sąd musi najpierw porównać wartość rynkową całego majątku dłużnika z przewidywanymi kosztami postępowania upadłościowego. Oddalenie takie jest obligatoryjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, że za majątek rozumie się jedynie aktywa. Wierzytelności i roszczenia nie są zaliczane do majtku dłużnika.

Sądy oddalają również wnioski o ogłoszenie upadłości, gdy majątek dłużnika zaspokoi jedynie koszty postępowania i nie wystarczy na zaspokojenie wierzycieli chociażby w minimalnym stopniu.

REKLAMA

Kolejne przesłanki oddalenia wniosku zostały określone w art. 13 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego. Zgodnie z tym przepisem sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

Wskazane okoliczności nie są jednak obligatoryjnymi przyczynami oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Sąd musi zbadać stan faktyczny i zachować się racjonalnie do wyników badań.

Również w tym przypadku sąd musi porównać wartość rynkową majątku nieobciążonego z przewidywanymi kosztami postępowania upadłościowego. Na podstawie tego porównania dokonuje oceny czy oddalenie wniosku powinno mieć miejsce.

Zobacz: Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości?


Koszty postępowania upadłościowego

Ustawodawca określił, że do kosztów postępowania zalicza się opłaty sądowe oraz wydatki niezbędne dla osiągnięcia celu postępowania. Do tych wydatków zalicza się w szczególności wynagrodzenie i wydatki syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy, wynagrodzenie i wydatki rady wierzycieli, koszty doręczeń, obwieszczeń, ogłoszeń, podatki, wydatki związane z zarządem masy upadłościowej – wydatki ze stosunków pracy oraz składki na ubezpieczenie społeczne oraz wydatki związane z likwidacja masy upadłościowej.

Wskazane wydatki są jedynie przykładowe.

Ogłoszenie upadłości pomimo negatywnych przesłanek

Pomimo zaistnienia przesłanek z art. 13 ust 1 i 2 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze sąd ogłosi upadłość dłużnika, jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że obciążenia majątku dłużnika są bezskuteczne według przepisów ustawy albo gdy zostały dokonane w celu pokrzywdzenia wierzycieli, jak również gdy zostanie uprawdopodobnione, że dłużnik dokonał innych czynności prawnych bezskutecznych według przepisów ustawy, którymi wyzbył się majątku wystarczającego na zaspokojenie kosztów postępowania.

Uprawdopodobnienie tych okoliczności przeprowadza się poprzez nieskrępowane wymaganiami co do formy środki w postępowaniu dowodowym. Okoliczności te mogą być wykazane z pominięciem przepisów o dowodach z kodeksu postępowania cywilnego.

Zobacz serwis: Upadłość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA