REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki

Jarosław Krasnodęmbski
Spółka, oddalenie wniosku, sąd.
Spółka, oddalenie wniosku, sąd.

REKLAMA

REKLAMA

Głównym celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu. W jakich sytuacjach sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości spółki?

W ustawie prawo upadłościowe i naprawcze określone są przypadki, w których sąd ma możliwość oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, pomimo wystąpienia niewypłacalności przedsiębiorstwa dłużnika.

REKLAMA

Niewypłacalność dłużnika

Aby ogłosić upadłość spółki należy spełnić wszystkie przesłanki pozytywne przy jednoczesnym braku jakiejkolwiek przesłanki negatywnej. Jedną z tych przesłanek jest niewypłacalność.

REKLAMA

Dłużnika uważa się za niewypłacalnego, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Spółka może być uznana za niewypłacalną również wtedy, gdy jej zobowiązania przekroczą wartość jej majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.

Już przy tej pierwszej przesłance sąd ma możliwość oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Ma to miejsce jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza  trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10 % wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika. Oddalenie to nie jest jednak obligatoryjne.

Oddalenie wniosku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. Aby tego dokonać sąd musi najpierw porównać wartość rynkową całego majątku dłużnika z przewidywanymi kosztami postępowania upadłościowego. Oddalenie takie jest obligatoryjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, że za majątek rozumie się jedynie aktywa. Wierzytelności i roszczenia nie są zaliczane do majtku dłużnika.

Sądy oddalają również wnioski o ogłoszenie upadłości, gdy majątek dłużnika zaspokoi jedynie koszty postępowania i nie wystarczy na zaspokojenie wierzycieli chociażby w minimalnym stopniu.

REKLAMA

Kolejne przesłanki oddalenia wniosku zostały określone w art. 13 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego. Zgodnie z tym przepisem sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

Wskazane okoliczności nie są jednak obligatoryjnymi przyczynami oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Sąd musi zbadać stan faktyczny i zachować się racjonalnie do wyników badań.

Również w tym przypadku sąd musi porównać wartość rynkową majątku nieobciążonego z przewidywanymi kosztami postępowania upadłościowego. Na podstawie tego porównania dokonuje oceny czy oddalenie wniosku powinno mieć miejsce.

Zobacz: Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości?


Koszty postępowania upadłościowego

Ustawodawca określił, że do kosztów postępowania zalicza się opłaty sądowe oraz wydatki niezbędne dla osiągnięcia celu postępowania. Do tych wydatków zalicza się w szczególności wynagrodzenie i wydatki syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy, wynagrodzenie i wydatki rady wierzycieli, koszty doręczeń, obwieszczeń, ogłoszeń, podatki, wydatki związane z zarządem masy upadłościowej – wydatki ze stosunków pracy oraz składki na ubezpieczenie społeczne oraz wydatki związane z likwidacja masy upadłościowej.

Wskazane wydatki są jedynie przykładowe.

Ogłoszenie upadłości pomimo negatywnych przesłanek

Pomimo zaistnienia przesłanek z art. 13 ust 1 i 2 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze sąd ogłosi upadłość dłużnika, jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że obciążenia majątku dłużnika są bezskuteczne według przepisów ustawy albo gdy zostały dokonane w celu pokrzywdzenia wierzycieli, jak również gdy zostanie uprawdopodobnione, że dłużnik dokonał innych czynności prawnych bezskutecznych według przepisów ustawy, którymi wyzbył się majątku wystarczającego na zaspokojenie kosztów postępowania.

Uprawdopodobnienie tych okoliczności przeprowadza się poprzez nieskrępowane wymaganiami co do formy środki w postępowaniu dowodowym. Okoliczności te mogą być wykazane z pominięciem przepisów o dowodach z kodeksu postępowania cywilnego.

Zobacz serwis: Upadłość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA