REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenie kilku wierzytelności hipoteką

Redakcja
Hipoteka może zabezpieczać kilka wierzytelności
Hipoteka może zabezpieczać kilka wierzytelności

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka może być skutecznym zabezpieczeniem w działalności gospodarczej. Może ona zabezpieczać kilka wierzytelności jednego wierzyciela, jak również kilku wierzycieli. W tym drugim przypadku należy jednak powołać administratora hipoteki.

Powstanie hipoteki

Hipoteka powstaje najczęściej w wyniku umowy zawartej między właścicielem nieruchomości a wierzycielem. Drugim niezbędnym elementem hipoteki będzie jeszcze wpis do księgi wieczystej. Hipoteka jest wpisywana do działu IV księgi wieczystej. Wpis ma charakter konstytutywny, co oznacza, że hipoteka powstaje dopiero z chwilą dokonania wpisu. Brak wpisu będzie oznaczał, że nawet pomimo umowy między wierzycielem a właścicielem nieruchomości hipoteka nie będzie skuteczna.

REKLAMA

Zobacz serwis: Księgi wieczyste

Przedmiot hipoteki

Hipoteka odnosi się przede wszystkim do praw rzeczowych. Przedmiotem hipoteki, a więc prawem, na którym istnieje zabezpieczenie hipoteczne może być przede wszystkim własność nieruchomości, udział we współwłasności nieruchomości, jak również użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Istnieje również możliwość ustanowienia hipoteki na wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

Hipoteka zabezpiecza wierzytelności pieniężne, do oznaczonej wysokości określonej jako suma hipoteki. W ramach sumy hipoteki wierzyciel może także żądać zaspokojenia roszczeń o odsetki, o przyznane koszty postępowania, jak również inne świadczenia uboczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zabezpieczone wierzytelności

Od 2011 r. hipoteka może zabezpieczać kilka wierzytelności przysługujących temu samemu wierzycielowi z różnych stosunków prawnych. Przy ustanowieniu hipoteki należy jednak w treści umowy określić stosunki prawne oraz wynikające z nich wierzytelności.

W ramach jednej hipoteki można zabezpieczyć wierzytelności banku z kilku umów kredytowych.

REKLAMA

Poza tym istnieje możliwość zabezpieczenia w ramach jednej wierzytelności przysługujących kilku wierzycielom (art. 682 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).  W tym jednak przypadku wierzytelności zabezpieczone hipoteką muszą służyć sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia. W tym przypadku uprawnienia wierzycieli będzie wykonywał powołany przez nich administrator hipoteki.

Spółka X emituje obligacje w celu sfinansowania konkretnego przedsięwzięcia. Spółka ta może zabezpieczyć roszczenia obligatariuszy (wierzycieli z obligacji) ustanawiając hipotekę na nieruchomościach stanowiących majątek spółki.

Zabezpieczenie na kilku nieruchomościach

Zabezpieczenie wierzytelności nie musi ograniczać jedynie do pojedynczej nieruchomości. W ramach umowy możliwe jest również zabezpieczenie danej wierzytelności na kilku nieruchomościach. Takie sytuacje mają miejsce, gdy wartość wierzytelności przekracza wartość pojedynczej nieruchomości.

Zobacz: Uprawnienia firm windykacyjnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA