REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenie kilku wierzytelności hipoteką

Redakcja
Hipoteka może zabezpieczać kilka wierzytelności
Hipoteka może zabezpieczać kilka wierzytelności

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka może być skutecznym zabezpieczeniem w działalności gospodarczej. Może ona zabezpieczać kilka wierzytelności jednego wierzyciela, jak również kilku wierzycieli. W tym drugim przypadku należy jednak powołać administratora hipoteki.

Powstanie hipoteki

Hipoteka powstaje najczęściej w wyniku umowy zawartej między właścicielem nieruchomości a wierzycielem. Drugim niezbędnym elementem hipoteki będzie jeszcze wpis do księgi wieczystej. Hipoteka jest wpisywana do działu IV księgi wieczystej. Wpis ma charakter konstytutywny, co oznacza, że hipoteka powstaje dopiero z chwilą dokonania wpisu. Brak wpisu będzie oznaczał, że nawet pomimo umowy między wierzycielem a właścicielem nieruchomości hipoteka nie będzie skuteczna.

REKLAMA

Zobacz serwis: Księgi wieczyste

Przedmiot hipoteki

Hipoteka odnosi się przede wszystkim do praw rzeczowych. Przedmiotem hipoteki, a więc prawem, na którym istnieje zabezpieczenie hipoteczne może być przede wszystkim własność nieruchomości, udział we współwłasności nieruchomości, jak również użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Istnieje również możliwość ustanowienia hipoteki na wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

Hipoteka zabezpiecza wierzytelności pieniężne, do oznaczonej wysokości określonej jako suma hipoteki. W ramach sumy hipoteki wierzyciel może także żądać zaspokojenia roszczeń o odsetki, o przyznane koszty postępowania, jak również inne świadczenia uboczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zabezpieczone wierzytelności

Od 2011 r. hipoteka może zabezpieczać kilka wierzytelności przysługujących temu samemu wierzycielowi z różnych stosunków prawnych. Przy ustanowieniu hipoteki należy jednak w treści umowy określić stosunki prawne oraz wynikające z nich wierzytelności.

W ramach jednej hipoteki można zabezpieczyć wierzytelności banku z kilku umów kredytowych.

REKLAMA

Poza tym istnieje możliwość zabezpieczenia w ramach jednej wierzytelności przysługujących kilku wierzycielom (art. 682 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).  W tym jednak przypadku wierzytelności zabezpieczone hipoteką muszą służyć sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia. W tym przypadku uprawnienia wierzycieli będzie wykonywał powołany przez nich administrator hipoteki.

Spółka X emituje obligacje w celu sfinansowania konkretnego przedsięwzięcia. Spółka ta może zabezpieczyć roszczenia obligatariuszy (wierzycieli z obligacji) ustanawiając hipotekę na nieruchomościach stanowiących majątek spółki.

Zabezpieczenie na kilku nieruchomościach

Zabezpieczenie wierzytelności nie musi ograniczać jedynie do pojedynczej nieruchomości. W ramach umowy możliwe jest również zabezpieczenie danej wierzytelności na kilku nieruchomościach. Takie sytuacje mają miejsce, gdy wartość wierzytelności przekracza wartość pojedynczej nieruchomości.

Zobacz: Uprawnienia firm windykacyjnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA