REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uprawnienia firm windykacyjnych - porada

Jakie są uprawnienia firm windykacyjnych?
Jakie są uprawnienia firm windykacyjnych?

REKLAMA

REKLAMA

Problemy z terminową spłatą zobowiązań mogą spotkać każdą firmę. Czego można się spodziewać, gdy wierzytelność trafi do obsługi firmy windykacyjnej?

Jeśli firma windykacyjna przejmuje dług do obsługi, zwykle oznacza to dla osoby zadłużonej nową szansę na rozwiązanie problemu zadłużenia. Profesjonalne firmy windykacyjne są po to, aby ułatwić spłatę długu. Mają przygotowane sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich jest ugoda i rozłożenie długu na raty możliwe do spłaty. Ale zacznijmy od początku…

REKLAMA

Trudno przedstawić jeden uniwersalny scenariusz windykacji. W każdym przypadku podejmowane działania dostosowywane są do charakteru i specyfiki danej sprawy. Proces windykacyjny wygląda nieco inaczej w zależności od tego, czy dotyczy osoby fizycznej czy przedsiębiorcy, czy dług wynika z debetu na rachunku osobistym, z kredytu konsumpcyjnego, hipotecznego, karty kredytowej, rachunku za telefon czy kary za jazdę na gapę. Ważny jest również tzw. stopień przeterminowania zadłużenia czyli czas, jaki upłynął od terminu płatności.

Co może firma windykacyjna

REKLAMA

Jeśli nasz dług trafił do firmy windykacyjnej, w pierwszej kolejności wyjdzie ona z propozycją polubownego zakończenia sprawy. Postara się skontaktować z nami i ustalić sposób spłaty. Będzie to albo kontakt pisemny (monit, wezwanie do zapłaty, prośba o kontakt), e-mailowy, telefoniczny lub SMS-owy. Pracownik firmy może także złożyć nam wizytę w domu. Wszystko po to, aby omówić przyczyny zaległości i uzgodnić sposób jej uregulowania. Nie dziwmy się, jeśli na początku zostaniemy poproszeni o podanie danych osobowych (adresu, daty urodzenia czy numeru PESEL). To standardowa procedura, która leży w naszym interesie.

Pracownik firmy obsługującej Twój dług musi mieć bowiem pewność, że rozmawia z właściwą osobą i nie przekazuje poufnych informacji o Twoim zadłużeniu komuś innemu – nieuprawnionemu do poznania tych informacji.

Porozumienie nade wszystko

- Zgodnie z wdrożoną w 2008 roku strategią nasza firma stara się ułatwiać osobom zadłużonym spłatę poprzez rozłożenie długu na niskie raty takie możliwe do spłaty – mówi Piotr Krupa, Prezes Zarządu KRUK S.A. - Zdajemy sobie sprawę, że z powodu kłopotów finansowych niektórym osobom może być trudno spłacać zadłużenie - szczególnie jednorazowo uregulować całą kwotę. Dlatego zwykle negocjatorzy starają się zaproponować taką formę spłaty, aby każda osoba zadłużona była w stanie stopniowo rozliczać się z zaległości. Najpierw zawsze jest to poszukiwanie rozwiązania polubownego, czyli bez konieczności przeprowadzenia postępowania sądowo-egzekucyjnego. Tu potrzebna jest szczera i rzeczowa rozmowa z pracownikiem firmy windykacyjnej, po to aby dobrze zrozumiał on nasze położenie i zaproponował najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie   – dodaje Piotr Krupa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kondycja finansowa kontrahentów - skąd czerpać wiedzę?

Nierzetelni do sądu i komornika

REKLAMA

W przypadku braku chęci współpracy ze strony dłużnika, unikania kontaktu i wyraźniej odmowy spłaty, sprawa kierowana jest do sądu, a następnie do komornika. To ostateczność, jednak konsekwentnie praktykowana, gdy dłużnik lekceważy propozycje polubowne. Pozew do sądu o nakaz zapłaty może złożyć sam wierzyciel lub działająca w jego imieniu firma windykacyjna
Polskie sądy działają coraz szybciej i sprawniej w sprawach o wydanie nakazów zapłaty. Ponieważ zwykle są to sprawy bezsporne, nakazy zapłaty wydawane są w ponad 95% spraw, a uzyskanie korzystnego orzeczenia zajmuje obecnie średnio 6 tygodni. Zdarza się również, że sąd rozstrzyga sprawę znacznie szybciej bo już w ciągu kilku dni. Umożliwia to np. e-sąd działający w Lublinie, do którego pozwy o zapłatę można składać przez internet. Dla dłużnika oznacza to, że jego dług zostanie powiększony o dodatkowe koszty postępowania sądowo-egzekucyjnego i wyegzekwowany z wykorzystaniem przymusu państwowego.

Po uzyskaniu prawomocnego sądowego nakazu zapłaty do akcji bowiem wkracza komornik. W celu uregulowania długu może on zająć określone części majątku dłużnika (nadające się do egzekucji): rachunek bankowy, sprzęty domowe, samochód, a jeśli np. dług wynika z kredytu hipotecznego - nawet cały dom, który był jego zabezpieczeniem. Komornik może zająć również część wynagrodzenia za pracę. Wtedy o tym, że jesteśmy zadłużeni, dowie się również pracodawca.

Nasze długi w BIG

Na każdym etapie procesu windykacyjnego wierzyciel lub windykator może dopisać dane dłużnika do biura informacji gospodarczej takiego jak np., Rejestr Dłużników ERIF. (Wystarczy zalegać ze spłatą kwoty min. 200 zł w przypadku osób fizycznych i 500 zł w przypadku przedsiębiorcy przez okres nie krótszy niż 60 dni.). To może oznaczać w praktyce wykluczenie z obrotu gospodarczego czyli odcięcie od kredytów, pożyczek, zakupów na raty, korzystania z usług telefonii lub telewizji na abonament. Słowem obecność naszych danych w BIG może bardzo utrudnić życie.

Jednym słowem…

…warto porozumieć się z wierzycielem lub działającą w jego imieniu firmą windykacyjną i podpisać ugodę umożliwiającą spłatę zadłużenia w dogodnych ratach. To korzystne rozwiązanie dla obu stron. Wierzyciel stopniowo odzyskuje swoje pieniądze, a osoba zadłużona krok po kroku wychodzi z pętli zadłużenia - spłaca miesięcznie raty, które nie rujnują domowego budżetu. Dzięki temu stopniowo wraca do normalnego życia na rynku konsumenckim.

Polecamy: Przejęcie długu, czyli jak spłacić czyjeś zobowiązania - porada

Autor: KRUK SA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  REKLAMA

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  REKLAMA