REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przejęcie długu, czyli jak spłacić czyjeś zobowiązania - porada

Zmiana dłużnika w żadnym wypadku nie wpływa na samo zobowiązanie.
Zmiana dłużnika w żadnym wypadku nie wpływa na samo zobowiązanie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przejąć dług innej osoby może każdy z nas. Obywa się to w oparciu o umowę zawartą pomiędzy dłużnikiem lub wierzycielem, a osobą trzecią. Zgodnie z nią osoba trzecia przejmuje dług dotychczas zobowiązanego, a ten zostaje z niego zwolniony. W przypadku przejęcia długu wymagane jest wyrażenie zgody przez wierzyciela lub dotychczasowego dłużnika.

REKLAMA

Przejęcie długu jest możliwe m.in. w przypadku osoby z naszej rodziny, gdy ta nie daje sobie rady ze spłatą długu i jest to dla tej osoby szczególnie stresująca sytuacja, bo obawia się, że gdy sprawa trafi do sądu i następnie do egzekucji komorniczej pracodawca dowie się o zaległości, straci do niej zaufanie. Tymczasem jeszcze na etapie przedsądowym czyli polubownym możemy jej pomóc. Prawo daje nam możliwość przejęcia długu i oficjalnego spłacania go za kogoś innego. W takiej sytuacji członek naszej rodziny będzie traktowany, jakby nie miał tego zadłużenia. Po przejęciu długu obowiązek spłaty przejdzie na nas.

REKLAMA

Umowa o przejęcie długu powinna być zawarta w formie pisemnej – inaczej nie jest ważna. To samo dotyczy zgody wierzyciela na przejęcie długu. Najważniejszym bowiem elementem, od którego zależy skuteczne przejście odpowiedzialności za zadłużenie, jest oświadczenie wyrażające zgodę na zmianę dłużnika. Bez znaczenia w tym przypadku jest, czy oświadczenie zostało wydane przed, czy po zawarciu umowy przejęcia długu. Samej skuteczności przejęcia długu nie można wykluczyć także w sytuacji, w której czynność ta stanowi element innej czynności prawnej (np. innej umowy), jeżeli okoliczności sprawy i wola obu stron przemawiają za tym (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 października 2005 r., wydany w sprawie prowadzonej pod sygn. akt IV CK 170/05).

Zmiana dłużnika w żadnym wypadku nie wpływa na samo zobowiązanie. Osoba trzecia, która przejęła dług, odpowiada w takim samym zakresie, jak dotychczasowy dłużnik. W szczególności przejęcie długu nie stanowi tzw. nowacji zobowiązania, czyli w żadnym przypadku nie jest umorzeniem dotychczasowego zobowiązania i nowym zobowiązaniem do spełnienia innego świadczenia. Warto przy tym pamiętać, aby zwolnienie dotychczasowego dłużnika z długu było zapisane w sposób wyraźny i niebudzący wątpliwości.

Polecamy: Ekspert radzi: co z długiem odziedziczonym w spadku

REKLAMA

W sytuacji, w której umowę o przejęcie długu zawiera lub zgodę na przejęcie długu wyraża jeden z dłużników głównych (np. jeden z kredytobiorców), skuteczność przejęcia ogranicza się do tego tylko dłużnika, a nie rozciąga na współdłużników. Jeżeli jednak wierzytelność była zabezpieczona poręczeniem lub ograniczonym prawem rzeczowym (np. hipoteką lub zastawem) ustanowionym przez osobę trzecią, poręczenie lub ograniczone prawo rzeczowe wygasa z chwilą przejęcia długu, chyba że poręczyciel lub osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość przejęcia długu może być ograniczona w kilku sytuacjach. Mianowicie, przejęcie długu nie jest możliwe np. w przypadku niewypłacalności osoby trzeciej, która zobowiązała się do przejęcia długu. Nie ma przy tym znaczenia, że niewypłacalność powstała po wyrażeniu zgody na przejęcie długu.

Polecamy: Kiedy komornik przekazuje prowadzenie egzekucji?

Autor:Suzana Zatoń
Kancelaria Prawna Raven Krupa & Stańko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA