| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Przejęcie długu, czyli jak spłacić czyjeś zobowiązania - porada

Przejęcie długu, czyli jak spłacić czyjeś zobowiązania - porada

Przejąć dług innej osoby może każdy z nas. Obywa się to w oparciu o umowę zawartą pomiędzy dłużnikiem lub wierzycielem, a osobą trzecią. Zgodnie z nią osoba trzecia przejmuje dług dotychczas zobowiązanego, a ten zostaje z niego zwolniony. W przypadku przejęcia długu wymagane jest wyrażenie zgody przez wierzyciela lub dotychczasowego dłużnika.

Przejęcie długu jest możliwe m.in. w przypadku osoby z naszej rodziny, gdy ta nie daje sobie rady ze spłatą długu i jest to dla tej osoby szczególnie stresująca sytuacja, bo obawia się, że gdy sprawa trafi do sądu i następnie do egzekucji komorniczej pracodawca dowie się o zaległości, straci do niej zaufanie. Tymczasem jeszcze na etapie przedsądowym czyli polubownym możemy jej pomóc. Prawo daje nam możliwość przejęcia długu i oficjalnego spłacania go za kogoś innego. W takiej sytuacji członek naszej rodziny będzie traktowany, jakby nie miał tego zadłużenia. Po przejęciu długu obowiązek spłaty przejdzie na nas.

Umowa o przejęcie długu powinna być zawarta w formie pisemnej – inaczej nie jest ważna. To samo dotyczy zgody wierzyciela na przejęcie długu. Najważniejszym bowiem elementem, od którego zależy skuteczne przejście odpowiedzialności za zadłużenie, jest oświadczenie wyrażające zgodę na zmianę dłużnika. Bez znaczenia w tym przypadku jest, czy oświadczenie zostało wydane przed, czy po zawarciu umowy przejęcia długu. Samej skuteczności przejęcia długu nie można wykluczyć także w sytuacji, w której czynność ta stanowi element innej czynności prawnej (np. innej umowy), jeżeli okoliczności sprawy i wola obu stron przemawiają za tym (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 października 2005 r., wydany w sprawie prowadzonej pod sygn. akt IV CK 170/05).

Zmiana dłużnika w żadnym wypadku nie wpływa na samo zobowiązanie. Osoba trzecia, która przejęła dług, odpowiada w takim samym zakresie, jak dotychczasowy dłużnik. W szczególności przejęcie długu nie stanowi tzw. nowacji zobowiązania, czyli w żadnym przypadku nie jest umorzeniem dotychczasowego zobowiązania i nowym zobowiązaniem do spełnienia innego świadczenia. Warto przy tym pamiętać, aby zwolnienie dotychczasowego dłużnika z długu było zapisane w sposób wyraźny i niebudzący wątpliwości.

Polecamy: Ekspert radzi: co z długiem odziedziczonym w spadku

W sytuacji, w której umowę o przejęcie długu zawiera lub zgodę na przejęcie długu wyraża jeden z dłużników głównych (np. jeden z kredytobiorców), skuteczność przejęcia ogranicza się do tego tylko dłużnika, a nie rozciąga na współdłużników. Jeżeli jednak wierzytelność była zabezpieczona poręczeniem lub ograniczonym prawem rzeczowym (np. hipoteką lub zastawem) ustanowionym przez osobę trzecią, poręczenie lub ograniczone prawo rzeczowe wygasa z chwilą przejęcia długu, chyba że poręczyciel lub osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia.

Możliwość przejęcia długu może być ograniczona w kilku sytuacjach. Mianowicie, przejęcie długu nie jest możliwe np. w przypadku niewypłacalności osoby trzeciej, która zobowiązała się do przejęcia długu. Nie ma przy tym znaczenia, że niewypłacalność powstała po wyrażeniu zgody na przejęcie długu.

Polecamy: Kiedy komornik przekazuje prowadzenie egzekucji?

Autor:Suzana Zatoń
Kancelaria Prawna Raven Krupa & Stańko

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK