REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Działalność firm windykacyjnych a stalking

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Czy stalking windykatora jest karalny?
Czy stalking windykatora jest karalny?

REKLAMA

REKLAMA

6 czerwca 2011 r. weszła w życie ważna nowelizacja kodeksu karnego. Do prawa polskiego wprowadzono nową kategorię przestępstwa. Chodzi o tzw. stalking. Ekspert wyjaśnia jaki wpływ na działalność firm windykacyjnych będą miały przepisy penalizujące stalking.

Stalking zaobserwowano już w latach 80 -tych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie tzw. stalkerzy, będący wówczas zazwyczaj fanami, utrudniali życie celebrytom, tzn. znanym aktorom, muzykom, czy też sportowcom. Brak przepisów, które sprzyjałyby skutecznemu zwalczaniu tego zjawiska spowodował, że ofiarami stalkerów stawały się, również w Polsce, zwyczajne osoby. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości wynika, że statystycznie co dziesiąty dorosły Polak czuje się ofiarą stalkingu.

REKLAMA

Czym jest stalking?

REKLAMA

Zgodnie z art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Paragraf 2 omawianego artykułu stanowi, że tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

Z kolei zgodnie § 3 , jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca  podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.  Ściganie omawianego  przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Dotychczas obowiązujące przepisy, ograniczające swobodę działania firm windykacyjnych

Jeszcze przed 6 czerwca 2011 r. firmy windykacyjne nie mogły działać w pełni swobodnie, ponieważ windykatorzy, jak wszyscy pozostali obywatele, przestrzegać musieli przepisów. Pamiętać bowiem należy, że prawo chroni (a przynajmniej powinno) wszystkie osoby w ten sam sposób, bez względu na okoliczność, czy regulują one swoje wymagalne zobowiązania.

Polecamy: Kondycja finansowa kontrahentów - skąd czerpać wiedzę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

I tak, przed 6 czerwca 2011 r. dłużnicy byli chronieni przez przepisy prawa karnego, chociażby przez art 191 kodeksu karnego, zgodnie z którym: Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia,  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności,  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ważny jest również art. 107 kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym: Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany. W doktrynie prawa karnego przyjmuje się, że artykuł 107 ma na celu ochronę każdej ( a więc również zadłużonej! )osoby przed zachowaniami, które naruszają jej spokój osobisty, wywołują obawę czy poczucie zagrożenia  Istotą niepokojenia jest doprowadzenie do powstania u osoby niepokojonej uczucia obawy,  ewentualnie naruszeniu spokoju i równowagi psychicznej, wywołanie uczucia gniewu, złości, niesmaku lub oburzenia. Niepokojenie może polegać np. na natarczywym, wielokrotnym dzwonieniu do drugiej osoby bez potrzeby, wysyłaniu sms'ów, krzykliwych listów. 

Z pewnością sprawcami wykroczenia z art. 107 kodeksu wykroczeń są również tzw. wizytatorzy terenowi, którzy nieproszeni wielokrotnie odwiedzają dłużników, co można uznać za złośliwe niepokojenie.  Moim zdaniem okoliczność, że firma windykacyjna działa w szeroko pojętym interesie społecznym, windykując osoby zachowujące się niemoralnie, nie ma znaczenia dla oceny, czy doszło do popełnienia wykroczenia. Zwłaszcza że często firmy windykacyjne działają na rzecz wierzycieli, których wierzytelności są sporne.

Dłużników chronią również przepisy kodeksu cywilnego, dotyczące ochrony dóbr osobistych. Art. 23 kodeksu cywilnego stanowi, że dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.  W moim przekonaniu narusza dobra osobiste dłużników stosowana przez  windykatorów praktyka, polegająca na przyczepianiu do drzwi wezwania wzywającego domownika do pilnego kontaktu z działem windykacji, jeżeli jest ono widoczne dla innych użytkowników klatki schodowej. Również przeprowadzanie przez negociatora terenowego wywiadu w miejscu pracy lub zamieszkania dłużnika może naruszać jego dobra osobiste.

Windykacja polubowna po nowelizacji kodeksu karnego

Wprowadzenie do kodeksu karnego  artykułu 190a z pewnością wpłynie na zmianę procedur windykacji polubownej w wielu firmach. Na dzień dzisiejszy brakuje orzecznictwa, które mogłoby uściślić, kiedy nękanie jest uporczywe,  poczucie zagrożenia jest uzasadnione okolicznościami albo jakie działanie narusza prywatność w sposób istotny.  Wypracowanie linii orzeczniczej, w oparciu o którą można będzie bezpiecznie oprzeć procedury windykacji, może zając wiele lat.
W takim przypadku pozostaje wykładnia historyczna. Intencje ustawodawcy zawarte są w Uzasadnieniu rządowego projektu ustawy o o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk sejmowy nr 3553).

Konsekwencje nowelizacji

Moim zdaniem nowelizacja kodeksu karnego dotknie przede wszystkim te firmy, które jeszcze przed 6 czerwca działały w sposób bezprawny, naruszając dobra osobiste lub złośliwie nękając dłużników.

Z całą pewnością nie będzie stalkingiem podejmowanie prób nawiązania kontaktu z dłużnikiem w godzinach urzędowych przez uprawnionych do tego pracowników instytucji finansowych i firm windykacyjnych. Trudno również uznać za stalking podejmowane przez pracowników firm windykacyjnych próby negocjowania spłaty zadłużenia. Wszakże, zgodnie z art. 354 § 1 dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje - także w sposób odpowiadający tym zwyczajom. Dłużnik nie może w związku z tym  upatrywać w przepisach prawa karnego pretekstu, pozwalającego na uchylenie się od ciążących na nim obowiązków cywilnoprawnych.

Wprowadzenie do kodeksu karnego art. 190 a może zwiększyć znaczenie biur informacji gospodarczej, które okazały się bardzo skutecznym narzędziem windykacji, uprzykrzającym życie dłużników w sposób zgodny z prawem. Kolejną konsekwencją może być odejście od windykacji polubownej i położenie nacisku na windykację sądową.

Polecamy: Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA