REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy komornik przekazuje prowadzenie egzekucji?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Może mieć także miejsce sytuacja, w której komornik, stwierdzi swą niewłaściwość.
Może mieć także miejsce sytuacja, w której komornik, stwierdzi swą niewłaściwość.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej może wiązać się z zaistnieniem straty. Może mieć wówczas miejsce sytuacja, w której wykonanie wymagalnego zobowiązanie nie będzie możliwe. W takiej sytuacji zaś wierzyciel może wystąpić do sądu. Jeżeli sąd uzna zasadność żądania, nakaże jego zrealizowanie. Jeżeli dłużnik nadal nie wykona świadczenia, daje to zielone światło do wszczęcia egzekucji.

Wszczynając egzekucję należy pamiętać, że nie musimy być jedynymi wierzycielami. Dłużnik może zalegać z realizacją zobowiązań wobec innych podmiotów i organów. W takiej sytuacji ma miejsce zbieg egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw.

REKLAMA

Aby jednak zapobiec sytuacji, w której mamy do czynienia z niezależną działalnością każdego z wyznaczonych, na podstawie przepisów KPC, komorników, która mogłaby okazać się zupełnie nieskuteczna, a nawet problematyczna, należy zastosować przewidziane prawem reguły. Mają one na celu wybrnięcie z sytuacji zbiegu egzekucji. Zasadą więc jest, że komornik, który wszczął egzekucję później, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym powinien niezwłocznie zawiadomić wierzyciela. Oprócz tego, przekazując sprawę komornik obowiązany jest rozliczyć koszty egzekucji, które poniósł w czasie działalności.

Przeczytaj także: Nadzór nad komornikiem i jego odpowiedzialność

Może mieć także miejsce sytuacja, w której komornik, stwierdzi swą niewłaściwość. Wówczas również będziemy mieli do czynienia z przekazaniem sprawy. W postanowieniu o przekazaniu wskaże on komornika rewiru, do którego sprawa trafi. Jeżeli w rewirze, do którego sprawa zostaje przekazana, działa kilku komorników, komornik wzywa jednocześnie wierzyciela, aby w terminie 7 dni od doręczenia wezwania wskazał komornika, któremu sprawa ma zostać przekazana. Jeżeli wierzyciel w powyższym terminie nie dokona wyboru lub wskaże komornika, który nie jest właściwy, komornik przekazuje sprawę według własnego wyboru. Na wybór komornika z właściwego rewiru skarga nie przysługuje natomiast dłużnikowi.

Polecamy serwis Spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ważne jest, aby pamiętać o tym, że komornik, przyjął jeden wniosek o wszczęcie egzekucji, do prowadzenia której nie jest właściwy według przepisów, nie może odmówić przyjęcia kolejnych wniosków o wszczęcie egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi, jeżeli następni wierzyciele wnoszą o przeprowadzenie egzekucji według tych samych sposobów co wcześniejsi wierzyciele.

W stosunku do dłużnika jest prowadzona egzekucja przez komornika X. W jej trakcie okazuje się, że jest on niewłaściwy. W tym samym czasie zgłasza się do komornika X kolejnych dwóch wierzycieli dłużnika. Według wyżej przytoczonej zasady ma on obowiązek przyjąć te sprawy do prowadzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA