Kiedy komornik przekazuje prowadzenie egzekucji?
REKLAMA
REKLAMA
Wszczynając egzekucję należy pamiętać, że nie musimy być jedynymi wierzycielami. Dłużnik może zalegać z realizacją zobowiązań wobec innych podmiotów i organów. W takiej sytuacji ma miejsce zbieg egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw.
REKLAMA
Aby jednak zapobiec sytuacji, w której mamy do czynienia z niezależną działalnością każdego z wyznaczonych, na podstawie przepisów KPC, komorników, która mogłaby okazać się zupełnie nieskuteczna, a nawet problematyczna, należy zastosować przewidziane prawem reguły. Mają one na celu wybrnięcie z sytuacji zbiegu egzekucji. Zasadą więc jest, że komornik, który wszczął egzekucję później, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym powinien niezwłocznie zawiadomić wierzyciela. Oprócz tego, przekazując sprawę komornik obowiązany jest rozliczyć koszty egzekucji, które poniósł w czasie działalności.
Przeczytaj także: Nadzór nad komornikiem i jego odpowiedzialność
Może mieć także miejsce sytuacja, w której komornik, stwierdzi swą niewłaściwość. Wówczas również będziemy mieli do czynienia z przekazaniem sprawy. W postanowieniu o przekazaniu wskaże on komornika rewiru, do którego sprawa trafi. Jeżeli w rewirze, do którego sprawa zostaje przekazana, działa kilku komorników, komornik wzywa jednocześnie wierzyciela, aby w terminie 7 dni od doręczenia wezwania wskazał komornika, któremu sprawa ma zostać przekazana. Jeżeli wierzyciel w powyższym terminie nie dokona wyboru lub wskaże komornika, który nie jest właściwy, komornik przekazuje sprawę według własnego wyboru. Na wybór komornika z właściwego rewiru skarga nie przysługuje natomiast dłużnikowi.
Polecamy serwis Spółki
REKLAMA
Ważne jest, aby pamiętać o tym, że komornik, przyjął jeden wniosek o wszczęcie egzekucji, do prowadzenia której nie jest właściwy według przepisów, nie może odmówić przyjęcia kolejnych wniosków o wszczęcie egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi, jeżeli następni wierzyciele wnoszą o przeprowadzenie egzekucji według tych samych sposobów co wcześniejsi wierzyciele.
W stosunku do dłużnika jest prowadzona egzekucja przez komornika X. W jej trakcie okazuje się, że jest on niewłaściwy. W tym samym czasie zgłasza się do komornika X kolejnych dwóch wierzycieli dłużnika. Według wyżej przytoczonej zasady ma on obowiązek przyjąć te sprawy do prowadzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.