reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Kiedy komornik przekazuje prowadzenie egzekucji?

Kiedy komornik przekazuje prowadzenie egzekucji?

Prowadzenie działalności gospodarczej może wiązać się z zaistnieniem straty. Może mieć wówczas miejsce sytuacja, w której wykonanie wymagalnego zobowiązanie nie będzie możliwe. W takiej sytuacji zaś wierzyciel może wystąpić do sądu. Jeżeli sąd uzna zasadność żądania, nakaże jego zrealizowanie. Jeżeli dłużnik nadal nie wykona świadczenia, daje to zielone światło do wszczęcia egzekucji.

Wszczynając egzekucję należy pamiętać, że nie musimy być jedynymi wierzycielami. Dłużnik może zalegać z realizacją zobowiązań wobec innych podmiotów i organów. W takiej sytuacji ma miejsce zbieg egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw.

Aby jednak zapobiec sytuacji, w której mamy do czynienia z niezależną działalnością każdego z wyznaczonych, na podstawie przepisów KPC, komorników, która mogłaby okazać się zupełnie nieskuteczna, a nawet problematyczna, należy zastosować przewidziane prawem reguły. Mają one na celu wybrnięcie z sytuacji zbiegu egzekucji. Zasadą więc jest, że komornik, który wszczął egzekucję później, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym powinien niezwłocznie zawiadomić wierzyciela. Oprócz tego, przekazując sprawę komornik obowiązany jest rozliczyć koszty egzekucji, które poniósł w czasie działalności.

Przeczytaj także: Nadzór nad komornikiem i jego odpowiedzialność

Może mieć także miejsce sytuacja, w której komornik, stwierdzi swą niewłaściwość. Wówczas również będziemy mieli do czynienia z przekazaniem sprawy. W postanowieniu o przekazaniu wskaże on komornika rewiru, do którego sprawa trafi. Jeżeli w rewirze, do którego sprawa zostaje przekazana, działa kilku komorników, komornik wzywa jednocześnie wierzyciela, aby w terminie 7 dni od doręczenia wezwania wskazał komornika, któremu sprawa ma zostać przekazana. Jeżeli wierzyciel w powyższym terminie nie dokona wyboru lub wskaże komornika, który nie jest właściwy, komornik przekazuje sprawę według własnego wyboru. Na wybór komornika z właściwego rewiru skarga nie przysługuje natomiast dłużnikowi.

Polecamy serwis Spółki

Ważne jest, aby pamiętać o tym, że komornik, przyjął jeden wniosek o wszczęcie egzekucji, do prowadzenia której nie jest właściwy według przepisów, nie może odmówić przyjęcia kolejnych wniosków o wszczęcie egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi, jeżeli następni wierzyciele wnoszą o przeprowadzenie egzekucji według tych samych sposobów co wcześniejsi wierzyciele.

W stosunku do dłużnika jest prowadzona egzekucja przez komornika X. W jej trakcie okazuje się, że jest on niewłaściwy. W tym samym czasie zgłasza się do komornika X kolejnych dwóch wierzycieli dłużnika. Według wyżej przytoczonej zasady ma on obowiązek przyjąć te sprawy do prowadzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama