reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności niepien. > Kiedy komornik zobowiązany jest zawiesić postępowanie egzekucyjne?

Kiedy komornik zobowiązany jest zawiesić postępowanie egzekucyjne?

Postępowanie egzekucyjne co do zasady wszczynane jest na wniosek wierzyciela. Składa on wniosek do komornika o rozpoczęciu egzekucji. Wierzyciel ma też możliwość wnioskowania o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Zasada ta będzie miała również zastosowanie w przypadku, gdy egzekucja prowadzona jest poprzez sprzedaż licytacyjną przedsiębiorstwa lub innego zbywalnego majątku. Jeżeli jednak po przeprowadzeniu licytacji wierzyciel złoży wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, stanowi on przeszkodę w wydaniu postanowienia o udzieleniu przybicia na rzecz licytanta, który zaoferował najwyższą cenę.

Oczywiście istnieją zasady tego typu działań. Wydanie przez sąd postanowienia o udzieleniu przybicia, czyli „zatwierdzeniu” licytacji jest, co do zasady, udzielane niezwłocznie po przeprowadzeniu licytacji. Sąd może jednak odroczyć wydanie postanowienia, jeżeli zgłoszona została skarga, której natychmiastowe rozstrzygnięcie nie jest możliwe, jak również z innych ważnych przyczyn. W takim stanie rzeczy rozstrzygnięcie licytacji jest niejako zawieszone. Jeżeli w tym momencie zostanie złożony wniosek wierzyciela o zawieszenie postępowania, komornik powinien tego dokonać.

Dowiedz się Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy

Przedsiębiorca X w wyniku prowadzonej działalności popadł w długi i nie uregulował swoich należności wobec kontrahentów A i B. w związku z tym, ci złożyli pozew do sądu, w celu uzyskania swoich należności, sąd zaś uznał ich roszczenia za zasadne. Rozpoczęło się postępowanie egzekucyjne, w ramach którego przedsiębiorstwo X miało zostać zlicytowane. Licytacja odbyła się, jednak w wyniku zażaleń wniesionych w toku egzekucji sąd odroczył wydanie postanowienia o przybiciu. W tym samym czasie przedsiębiorcy A i B zawarli z X ugodę i złożyli wniosek o zawieszenie egzekucji. Czy rzeczywiście sąd nie może wówczas wydać postanowienia o przybiciu?
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego wniosek ten stanowi podstawę do zawieszenia postępowania, a tym samym sąd nie powinien w tym czasie podejmować czynności. Nie powinien więc również wydawać postanowienia co do udzielenia przybicia. Tak więc postępowanie może zostać na wniosek wierzyciela zawieszone w każdym stadium. 

Polecamy serwis Spółki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd może jednak odroczyć wydanie postanowienia, jeżeli zgłoszona została skarga, której natychmiastowe rozstrzygnięcie nie jest możliwe
Sąd może jednak odroczyć wydanie postanowienia, jeżeli zgłoszona została skarga, której natychmiastowe rozstrzygnięcie nie jest możliwe

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Dramowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama