| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy?

Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy?

Opisu i oszacowania może dokonać komornik o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Oszacowanie powinno być ujęte w protokole zajęcia ruchomości. Komornik powinien opisać wartość każdej zajętej rzeczy indywidualnie gdyż taka jest zasada.

Co do każdej zajętej rzeczy powinien być sporządzony opis i oszacowanie. Takiego oszacowania komornik może dokonać sam bazując na własnym doświadczeniu. Dokonując sam wyceny rzeczy przeważnie podaje zwykłą wartość sprzedażną, czyli wartość jaką można uzyskać za tę rzecz w wolnym obrocie na danym terenie . Oczywiście w wycenie musi być uwzględnione zużycie rzeczy.

Oszacowanie

Oszacowanie wartości rzeczy zawsze powinno być dokonane precyzyjnie w przeciwnym wypadku może dojść do narażenia dłużnika na stratę np. wycena jest zbyt niska. Natomiast jeżeli wycena będzie zbyt wysoka na daną ruchomość nie znajdzie się nabywca.

Zobacz: Kiedy komornik przekazuje prowadzenie egzekucji?

Najbezpieczniej dla komorników szczególnie z krótkim stażem jest powołać do opisu i oszacowania biegłego. Do chwili kiedy biegły dokona wyceny komornik dokonuje oszacowania tymczasowego. Do opisu i oszacowania może być powołanych nawet kilku biegłych jeżeli sytuacja jest skomplikowana.

Biegły

Komornik powołuje biegłego ze stałej listy biegłych sądowych. W sytuacji kiedy komornik ma wątpliwości czy opinia biegłego nie jest wadliwa, czy też niepełna może ponowić dokonanie opisu i oszacowania. Oszacowywać może ten sam biegły bądź też inny biegły.

Jeżeli na liście biegłych prowadzonej przez prezesa sądu okręgowego nie ma biegłego w specjalności jaka jest potrzebna komornikowi w danym przypadku - komornik musi zwrócić się do sądu o wyznaczenie biegłego. Oszacowanie biegłego może być dla komornika nie wiążące , gdyż podlega ocenie komornika. Opinia biegłego stanowi dla komornika często jedynie podstawę do samodzielnych ustaleń.

Zobacz: Co wolno, a czego nie wolno komornikowi – sprawdź jak powinien pracować komornik

Uprawnienia dłużnika

Jeżeli dłużnik poddaje wątpliwości wysokość wyceny dokonanej przez biegłego może złożyć do komornika wniosek o wyłączenie biegłego i powołanie nowego, musi jednak uzasadnić takie żądanie. O tym czy wniosek dłużnika zostanie rozpatrzony pozytywnie decyduje komornik. Jeżeli decyzja komornika nie satysfakcjonuje dłużnika np. biegły nie został wyłączony- wtedy dłużnik może złożyć do sądu skargę na czynności komornika.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komornik powołuje biegłego ze stałej listy biegłych sądowych.
Komornik powołuje biegłego ze stałej listy biegłych sądowych.

Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym75.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »