Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy?
REKLAMA
REKLAMA
Co do każdej zajętej rzeczy powinien być sporządzony opis i oszacowanie. Takiego oszacowania komornik może dokonać sam bazując na własnym doświadczeniu. Dokonując sam wyceny rzeczy przeważnie podaje zwykłą wartość sprzedażną, czyli wartość jaką można uzyskać za tę rzecz w wolnym obrocie na danym terenie . Oczywiście w wycenie musi być uwzględnione zużycie rzeczy.
REKLAMA
Oszacowanie
Oszacowanie wartości rzeczy zawsze powinno być dokonane precyzyjnie w przeciwnym wypadku może dojść do narażenia dłużnika na stratę np. wycena jest zbyt niska. Natomiast jeżeli wycena będzie zbyt wysoka na daną ruchomość nie znajdzie się nabywca.
Zobacz: Kiedy komornik przekazuje prowadzenie egzekucji?
Najbezpieczniej dla komorników szczególnie z krótkim stażem jest powołać do opisu i oszacowania biegłego. Do chwili kiedy biegły dokona wyceny komornik dokonuje oszacowania tymczasowego. Do opisu i oszacowania może być powołanych nawet kilku biegłych jeżeli sytuacja jest skomplikowana.
Biegły
REKLAMA
Komornik powołuje biegłego ze stałej listy biegłych sądowych. W sytuacji kiedy komornik ma wątpliwości czy opinia biegłego nie jest wadliwa, czy też niepełna może ponowić dokonanie opisu i oszacowania. Oszacowywać może ten sam biegły bądź też inny biegły.
Jeżeli na liście biegłych prowadzonej przez prezesa sądu okręgowego nie ma biegłego w specjalności jaka jest potrzebna komornikowi w danym przypadku - komornik musi zwrócić się do sądu o wyznaczenie biegłego. Oszacowanie biegłego może być dla komornika nie wiążące , gdyż podlega ocenie komornika. Opinia biegłego stanowi dla komornika często jedynie podstawę do samodzielnych ustaleń.
Zobacz: Co wolno, a czego nie wolno komornikowi – sprawdź jak powinien pracować komornik
Uprawnienia dłużnika
Jeżeli dłużnik poddaje wątpliwości wysokość wyceny dokonanej przez biegłego może złożyć do komornika wniosek o wyłączenie biegłego i powołanie nowego, musi jednak uzasadnić takie żądanie. O tym czy wniosek dłużnika zostanie rozpatrzony pozytywnie decyduje komornik. Jeżeli decyzja komornika nie satysfakcjonuje dłużnika np. biegły nie został wyłączony- wtedy dłużnik może złożyć do sądu skargę na czynności komornika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.