| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy?

Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy?

Opisu i oszacowania może dokonać komornik o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Oszacowanie powinno być ujęte w protokole zajęcia ruchomości. Komornik powinien opisać wartość każdej zajętej rzeczy indywidualnie gdyż taka jest zasada.

Co do każdej zajętej rzeczy powinien być sporządzony opis i oszacowanie. Takiego oszacowania komornik może dokonać sam bazując na własnym doświadczeniu. Dokonując sam wyceny rzeczy przeważnie podaje zwykłą wartość sprzedażną, czyli wartość jaką można uzyskać za tę rzecz w wolnym obrocie na danym terenie . Oczywiście w wycenie musi być uwzględnione zużycie rzeczy.

Oszacowanie

Oszacowanie wartości rzeczy zawsze powinno być dokonane precyzyjnie w przeciwnym wypadku może dojść do narażenia dłużnika na stratę np. wycena jest zbyt niska. Natomiast jeżeli wycena będzie zbyt wysoka na daną ruchomość nie znajdzie się nabywca.

Zobacz: Kiedy komornik przekazuje prowadzenie egzekucji?

Najbezpieczniej dla komorników szczególnie z krótkim stażem jest powołać do opisu i oszacowania biegłego. Do chwili kiedy biegły dokona wyceny komornik dokonuje oszacowania tymczasowego. Do opisu i oszacowania może być powołanych nawet kilku biegłych jeżeli sytuacja jest skomplikowana.

Biegły

Komornik powołuje biegłego ze stałej listy biegłych sądowych. W sytuacji kiedy komornik ma wątpliwości czy opinia biegłego nie jest wadliwa, czy też niepełna może ponowić dokonanie opisu i oszacowania. Oszacowywać może ten sam biegły bądź też inny biegły.

Jeżeli na liście biegłych prowadzonej przez prezesa sądu okręgowego nie ma biegłego w specjalności jaka jest potrzebna komornikowi w danym przypadku - komornik musi zwrócić się do sądu o wyznaczenie biegłego. Oszacowanie biegłego może być dla komornika nie wiążące , gdyż podlega ocenie komornika. Opinia biegłego stanowi dla komornika często jedynie podstawę do samodzielnych ustaleń.

Zobacz: Co wolno, a czego nie wolno komornikowi – sprawdź jak powinien pracować komornik

Uprawnienia dłużnika

Jeżeli dłużnik poddaje wątpliwości wysokość wyceny dokonanej przez biegłego może złożyć do komornika wniosek o wyłączenie biegłego i powołanie nowego, musi jednak uzasadnić takie żądanie. O tym czy wniosek dłużnika zostanie rozpatrzony pozytywnie decyduje komornik. Jeżeli decyzja komornika nie satysfakcjonuje dłużnika np. biegły nie został wyłączony- wtedy dłużnik może złożyć do sądu skargę na czynności komornika.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komornik powołuje biegłego ze stałej listy biegłych sądowych.
Komornik powołuje biegłego ze stałej listy biegłych sądowych.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »