| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Czy raz zajęta nieruchomość może być ponownie zajęta?

Czy raz zajęta nieruchomość może być ponownie zajęta?

Ruchomość może być ponownie zajęta w sytuacji kiedy wierzyciel skieruje do komornika wniosek o egzekucję na mocy innych tytułów wykonawczych.

Sytuacja taka może mieć również miejsce kiedy kilku innych wierzycieli dysponując sądowymi tytułami wykonawczymi kieruje egzekucję przeciwko dłużnikowi i składa wniosek o wszczęcie egzekucji z ruchomości zajętej już wcześniej w innej sprawie.

Jeżeli dochodzi do takiej sytuacji komornik umieszcza wzmiankę o dalszym zajęciu w protokole z pierwszego zajęcia. Tak więc nie wymagane jest sporządzenie przez komornika nowego protokołu i zawiadomienie dłużnika.

Zobacz: Hipoteka, czyli sposób na zabezpieczenie wierzytelności

Dłużnik ma prawo wiedzieć kto jest wierzycielem w sprawie i jaki jest jej zakres.

Jeżeli zajęta rzecz stanowi współwłasność i prowadzona jest egzekucja z ułamkowej części ruchomości, zawiadomienie powinni otrzymać wszyscy współwłaściciele.

Jeżeli do pierwszego zajęcia ruchomości wymagalna była zgoda osoby trzeciej, która była we władaniu tą ruchomością to kolejne zajęcie także tej zgody wymaga.

Wierzyciel ma prawo obecności przy dokonaniu zajęcia ruchomości przez komornika, jeżeli złoży taki wniosek do komornika komornik musi się temu przychylić i zapewnić wierzycielowi obecność przy zajęciu.

Zobacz: Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Ponowne zajęcie jest skuteczne nawet jeśli komornik nie powiadomił wierzyciela i dokonał zajęcia pod jego nieobecność.
Jeżeli wierzyciel był nieobecny przy zajęciu a składał do komornika wniosek o obecność przy zajęciu przysługuje mu prawo sprawdzenia zajętych ruchomości na podstawie protokołu a konkretnie sprawdzenie u kogo owe ruchomości się znajdują, jaki jest ich stan.

W protokole sprawdzenia wpisuje się jedynie ujawnione różnice pomiędzy stanem przy pierwszym zajęciu a stanem w momencie dokonania spisu sprawdzenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »