REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka, czyli sposób na zabezpieczenie wierzytelności

Redakcja
Hipoteka zabezpiecza przed niewypłacalnym dłużnikiem.
Hipoteka zabezpiecza przed niewypłacalnym dłużnikiem.

REKLAMA

REKLAMA

Umiejętność ograniczania ryzyka w działalności gospodarczej jest cenna. Jednym ze sposobów jest ustanowienie hipoteki na nieruchomościach dłużnika. Jak tego dokonać i co nam to daje?

Hipoteka

Jednym z podstawowych sposobów zabezpieczenia wierzytelności jest ustanowienie hipoteki na nieruchomościach. Przeważnie będą to nieruchomości stanowiące majątek dłużnika, jednakże nie ma problemu, by hipoteka była ustanowiona na majątku innej osoby.

REKLAMA

Zobacz serwis: Windykacja

REKLAMA

Celem instytucji jaką jest hipoteka jest zabezpieczenie interesów wierzyciela, który będzie mógł się zaspokoić z nieruchomości obciążonej hipoteką niezależnie od tego czyją będzie ona własnością, jak również z pierwszeństwem wierzycieli osobistych właściciela nieruchomości (art. 65 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

PRZYKŁAD nr 1: Spółka X i spółka Y zawarły umowę, w której tej pierwszej przysługuje wierzytelność w wysokości 100 tys. zł. Spółka Y, jako dłużnik, dysponuje majątkiem w postaci parku maszynowego o wartości 10 tys. zł oraz nieruchomością o wartości 100 tys. zł. Wkrótce po podpisaniu umowy spółka Y zbyła jednak  nieruchomość za kwotę 70 tys. zł. W tym wypadku jej majątek z którego będzie mógł się zaspokoić wierzyciel wynosi jedynie 80 tys. zł, co oznacza, że w przypadku windykacji wierzytelności spółki X zaspokojona zostanie jedynie jej część. Spółka X będzie musiała wytaczać powództwo ze skargi pauliańskiej i udowadniać, iż transakcja została dokonana z pokrzywdzeniem jej jako wierzyciela, a obie strony transakcji (sprzedaży nieruchomości) o tym wiedziały.

PRZYKŁAD nr 2: W tej samej sytuacji przy transakcji spółki X i Y ta pierwsza żąda zabezpieczenia jej wierzytelności poprzez ustanowienie na jej rzecz hipoteki na nieruchomości stanowiącej majątek spółki Y na sumę hipoteczną równą wierzytelności spółki X (czyli 100 tys. zł). W takiej sytuacji nawet sprzedaż nieruchomości nie będzie przekreślała możliwości zaspokojenia się spółki X na nieruchomości obciążonej hipoteką.

Jak widać na przedstawionych powyżej przykładach zabezpieczenie wierzytelności hipoteką może przesądzić o skuteczności dochodzenia roszczeń przez wierzyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Hipoteka przymusowa jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Jak zabezpieczyć się hipoteką?

Ustanowienie hipoteki wymaga zgody zarówno wierzyciela, dłużnika jak i właściciela nieruchomości (niekiedy nie jest nim bowiem dłużnik).

Zobacz: Jak wpisać hipotekę do księgi wieczystej?

Oprócz tego elementem niezbędnym jest dokonanie wpisu w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości. Brak zgody lub też wpisu oznacza, że hipoteka nie została ustanowiona.

Ustanowienie hipoteki wymaga wpisu do księgi wieczystej. Jeżeli nie ma wpisu to hipoteka nie istnieje.

Należy pamiętać również o tym, że hipoteka zabezpiecza należności pieniężne i tylko je. Zabezpieczenie hipoteką wymaga zatem wskazania sumy hipotecznej, czyli wysokości zabezpieczonej należności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA