REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka, czyli sposób na zabezpieczenie wierzytelności

Redakcja
Hipoteka zabezpiecza przed niewypłacalnym dłużnikiem.
Hipoteka zabezpiecza przed niewypłacalnym dłużnikiem.

REKLAMA

REKLAMA

Umiejętność ograniczania ryzyka w działalności gospodarczej jest cenna. Jednym ze sposobów jest ustanowienie hipoteki na nieruchomościach dłużnika. Jak tego dokonać i co nam to daje?

Hipoteka

Jednym z podstawowych sposobów zabezpieczenia wierzytelności jest ustanowienie hipoteki na nieruchomościach. Przeważnie będą to nieruchomości stanowiące majątek dłużnika, jednakże nie ma problemu, by hipoteka była ustanowiona na majątku innej osoby.

REKLAMA

Zobacz serwis: Windykacja

REKLAMA

Celem instytucji jaką jest hipoteka jest zabezpieczenie interesów wierzyciela, który będzie mógł się zaspokoić z nieruchomości obciążonej hipoteką niezależnie od tego czyją będzie ona własnością, jak również z pierwszeństwem wierzycieli osobistych właściciela nieruchomości (art. 65 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

PRZYKŁAD nr 1: Spółka X i spółka Y zawarły umowę, w której tej pierwszej przysługuje wierzytelność w wysokości 100 tys. zł. Spółka Y, jako dłużnik, dysponuje majątkiem w postaci parku maszynowego o wartości 10 tys. zł oraz nieruchomością o wartości 100 tys. zł. Wkrótce po podpisaniu umowy spółka Y zbyła jednak  nieruchomość za kwotę 70 tys. zł. W tym wypadku jej majątek z którego będzie mógł się zaspokoić wierzyciel wynosi jedynie 80 tys. zł, co oznacza, że w przypadku windykacji wierzytelności spółki X zaspokojona zostanie jedynie jej część. Spółka X będzie musiała wytaczać powództwo ze skargi pauliańskiej i udowadniać, iż transakcja została dokonana z pokrzywdzeniem jej jako wierzyciela, a obie strony transakcji (sprzedaży nieruchomości) o tym wiedziały.

PRZYKŁAD nr 2: W tej samej sytuacji przy transakcji spółki X i Y ta pierwsza żąda zabezpieczenia jej wierzytelności poprzez ustanowienie na jej rzecz hipoteki na nieruchomości stanowiącej majątek spółki Y na sumę hipoteczną równą wierzytelności spółki X (czyli 100 tys. zł). W takiej sytuacji nawet sprzedaż nieruchomości nie będzie przekreślała możliwości zaspokojenia się spółki X na nieruchomości obciążonej hipoteką.

Jak widać na przedstawionych powyżej przykładach zabezpieczenie wierzytelności hipoteką może przesądzić o skuteczności dochodzenia roszczeń przez wierzyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Hipoteka przymusowa jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Jak zabezpieczyć się hipoteką?

Ustanowienie hipoteki wymaga zgody zarówno wierzyciela, dłużnika jak i właściciela nieruchomości (niekiedy nie jest nim bowiem dłużnik).

Zobacz: Jak wpisać hipotekę do księgi wieczystej?

Oprócz tego elementem niezbędnym jest dokonanie wpisu w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości. Brak zgody lub też wpisu oznacza, że hipoteka nie została ustanowiona.

Ustanowienie hipoteki wymaga wpisu do księgi wieczystej. Jeżeli nie ma wpisu to hipoteka nie istnieje.

Należy pamiętać również o tym, że hipoteka zabezpiecza należności pieniężne i tylko je. Zabezpieczenie hipoteką wymaga zatem wskazania sumy hipotecznej, czyli wysokości zabezpieczonej należności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA