REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dwa sposoby na przeprowadzenie egzekucji alimentów z wynagrodzenia

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Jeżeli wierzyciel dysponuje tytułem wykonawczym tj. wyrokiem sądowym (ugodą sądową) zaopatrzonym w klauzulę wykonalności, może wniosek o egzekucję należnych mu alimentów złożyć do pracodawcy dłużnika.
Jeżeli wierzyciel dysponuje tytułem wykonawczym tj. wyrokiem sądowym (ugodą sądową) zaopatrzonym w klauzulę wykonalności, może wniosek o egzekucję należnych mu alimentów złożyć do pracodawcy dłużnika.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami egzekucja alimentów z wynagrodzenia za pracę może być przeprowadzona na dwa sposób. Oprócz komornika może jej dokonać również pracodawca dłużnika.

Obowiązujące przepisy przewidują dwa sposoby „egzekucji” alimentów z wynagrodzenia za pracę. W pierwszej kolejności można wniosek egzekucyjny skierować do Komornika, który dokona zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika, a z potrąconej części wynagrodzenia pobierze opłatę stosunkową. Można także stosowny wniosek o egzekucję alimentów złożyć bezpośrednio u pracodawcy dłużnika (zobowiązanego do płacenia alimentów) i wówczas to pracodawca będzie potrącał i wypłacał wierzycielowi (uprawnionemu do alimentów), kwotę alimentów zasądzoną wyrokiem sądowym.

REKLAMA

Kwota wolna od potrąceń

Zasadą jest, iż wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia, która przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, a które to wynagrodzenie od od 1 stycznia 2010 r. wynosi 1.317,00 zł brutto. W przypadku alimentów sytuacja wygląda inaczej, gdyż mimo istnienia kwoty wolnej od potrąceń, 3/5 z tej kwoty (po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczek na podatek dochodowy) jest potrącane na rzecz wierzyciela.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Alimenty bezpośrednio od pracodawcy

REKLAMA

Jeżeli wierzyciel dysponuje tytułem wykonawczym tj. wyrokiem sądowym (ugodą sądową) zaopatrzonym w klauzulę wykonalności, może wniosek o egzekucję należnych mu alimentów złożyć do pracodawcy dłużnika. Wówczas obowiązkiem pracodawcy jest potrącanie kwoty wskazanej w tytule wykonawczym z wynagrodzenia pracownika i przekazywanie jej wierzycielowi.

Możliwość taka nie istnieje, gdy świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzyciela, a łączna suma, która może być potrącana, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych. Nie można także prowadzić „egzekucji alimentów” u pracodawcy, jeżeli wynagrodzenie pracownika zostało już zajęte przez komornika sądowego lub administracyjny organ egzekucyjny (np. komornika skarbowego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Windykacja

Alimenty od komornika

Wierzyciel, wg swego uznania, zamiast składać wniosek do pracodawcy, może również złożyć wniosek do Komornika. Wówczas Komornik dokona zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika, niemniej stosowna część wynagrodzenia będzie przekazywana do Komornika, a ten przekaże ją wierzycielowi. Od zajętej części wynagrodzenia Komornik pobierze opłatę stosunkową, która będzie obciążała dłużnika.

Co lepsze – alimenty „od pracodawcy”, czy od komornika

REKLAMA

Jeżeli z potrąconej części wynagrodzenia dłużnika wierzyciel może uzyskać pełne zaspokojenie kwoty określonej w tytule wykonawczym, wówczas z punktu widzenia dłużnika lepsze jest skierowanie wniosku do pracodawcy dłużnika. Pracodawca dokona bowiem potrącenia stosownej kwoty wynagrodzenia i przekaże ją wierzycielowi. Pracownik - dłużnik nie będzie obciążony z tego tytułu żadnymi dodatkowymi kosztami.

Jeżeli jednak dopuszczalna kwota potrąconej części wynagrodzenia nie wystarcza na pełne zaspokojenie wierzyciela, lepszym rozwiązaniem może być skierowanie egzekucji do Komornika. Komornik co prawda pobierze opłatę stosunkową, co zmniejszy kwotę otrzymywaną przez wierzyciela, jednakże będzie on mógł zastosować inne sposoby egzekucji (np. egzekucję z ruchomości), co może umożliwić pełne zaspokojenie wierzyciela. Oczywiście decyzja należy do wierzyciela, który posiada zapewne wiedzę, czy inne sposoby egzekucji umożliwią jego pełne zaspokojenie.

Z wynagrodzenia za pracę dłużnika można potrącić kwotę 300 zł miesięcznie. Miesięczna rata alimentacyjna wynosi 400 zł. Jeżeli wierzyciel złoży wniosek do pracodawcy, co miesiąc otrzyma kwotę 300 zł. Jeżeli wniosek taki złoży do Komornika, otrzyma kwotę 276,00 zł, albowiem od potrąconej części wynagrodzenia pracownika, komornik pobierze opłatę stosunkową w wysokości 8%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA