Egzekucja z wynagrodzenia za pracę - cz. 2
REKLAMA
REKLAMA
Dokonane przez komornika zajęcie wynagrodzenia za pracę dłużnika obowiązuje przez cały czas trwania umowy o pracę, a także gdy po zajęciu nawiązano z dłużnikiem nowy stosunek pracy lub zlecenia albo choćby zakład pracy stał się własnością innej osoby, jeżeli osoba ta o zajęciu wiedziała.
REKLAMA
Zmiana pracodawcy
Jeżeli umowa o pracę zostanie rozwiązana z dłużnikiem, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek umieścić w świadectwie pracy dłużnika wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę dłużnika. Jeżeli nowy pracodawca dłużnika jest mu znany, powinien przesłać mu zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia.
Przedmiotowa wzmianka w świadectwie pracy powinna zawierać oznaczenie komornika, który zajął należność oraz numer sprawy egzekucyjnej, jak również wskazać wysokość potrąconych już kwot.
Zobacz również: Świadectwo pracy
Nowy pracodawca
Nowy pracodawca, któremu pracownik przedstawi świadectwo pracy ze wzmianką o zajęciu należności, zawiadamia komornika o zatrudnieniu pracownika wskazanego we wzmiance. Jeżeli nowy pracodawca, któremu pracownik nie okazał świadectwa pracy, dowie się, gdzie pracownik był przedtem zatrudniony, obowiązany jest zawiadomić poprzedniego pracodawcę o jego zatrudnieniu, chyba że pracownik przedstawi zaświadczenie tego zakładu stwierdzające, że jego należności nie były zajęte.
Zobacz również: Egzekucja z wynagrodzenia za pracę - cz. 1
Skutki zajęcia
REKLAMA
Zajęcie wynagrodzenia za pracę ma taki skutek, że w stosunku do wierzyciela nieważne są rozporządzenia wynagrodzeniem przekraczające część wolną od zajęcia, dokonane po jego zajęciu, a także przed zajęciem, jeżeli wymagalność wynagrodzenia następuje po zajęciu.
Na podstawie dokonanego zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika, wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika, zaś na żądanie wierzyciela komornik musi mu wydać odpowiednie zaświadczenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.