REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Hipoteka przymusowa, jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Jeżeli dysponujemy tytułem wykonawczym przeciwko określonej osobie, a osoba ta jest właścicielem nieruchomości, wówczas do sądu prowadzącego księgę wieczystą danej nieruchomości należy złożyć wniosek o wpisanie hipoteki przymusowej.
Jeżeli dysponujemy tytułem wykonawczym przeciwko określonej osobie, a osoba ta jest właścicielem nieruchomości, wówczas do sądu prowadzącego księgę wieczystą danej nieruchomości należy złożyć wniosek o wpisanie hipoteki przymusowej.

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka przymusowa na nieruchomości dłużnika, jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności, którą posiadamy wobec dłużnika. Nie przeceniając jej rangi i skuteczności, uznać jednak należy, iż jest to jeden z najlepszych źródeł zabezpieczenia wierzytelności.

Osoba dysponująca tytułem wykonawczym - wierzyciel, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa).

REKLAMA

Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytułami egzekucyjnymi są m. in. wyroki, nakazy zapłaty, ugody sądowe, wyroki i ugody zawarte przed sądami polubownymi.

Zobacz serwis: Sądownictwo polubowne

Jak wpisać hipotekę na nieruchomości dłużnika

Jeżeli dysponujemy tytułem wykonawczym przeciwko określonej osobie, a osoba ta jest właścicielem nieruchomości, wówczas do sądu prowadzącego księgę wieczystą danej nieruchomości należy złożyć wniosek o wpisanie hipoteki przymusowej.

Tam gdzie księgi wieczyste prowadzone są w systemie elektronicznym, należy wypełnić odpowiedni druk, który otrzymamy w sądzie. Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy oraz uiścić opłatę od wniosku, który aktualnie wynosi 200,00 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego hipoteka jest dobrym zabezpieczeniem

REKLAMA

Ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika jest o tyle korzystne dla wierzyciela, że wierzytelność tego typu, w przypadku prowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika, jest wierzytelnością uprzywilejowaną i korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi wierzytelnościami (po kosztach postępowania egzekucyjnego, należnościach alimentacyjnych i należnościach za pracę za okres 3 miesięcy) - art. 1025 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego.

Dodatkową korzyścią jest i to, że ewentualne przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie pozbawia wierzyciela uprawnienia do uzyskania zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką.

Przedawnienie ma zaś to znaczenie, iż przy braku ustanowienia hipoteki przymusowej, wierzyciel de facto co 3 lata, od ostatniego umorzenia egzekucji, powinien składać do komornika wniosek o ponowne prowadzenie egzekucji. Co prawda należność główna przedawnia się po 10 latach, jednakże odsetki od tej należności przedawniają się po trzech latach.

Zobacz serwis: Windykacja

Hipoteka, a postępowanie egzekucyjne

REKLAMA

W przypadku zamiaru prowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika, bardzo ważne dla wierzyciela jest, aby wpisanie hipoteki przymusowej (a w zasadzie złożenie wniosku o jej wpis) nastąpiło przed wszczęciem przez komornika egzekucji z tej nieruchomości. Zgodnie bowiem z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego, hipoteka przymusowa, która wpisana została do księgi wieczystej po zajęciu nieruchomości przez komornika w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym, nie korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia, o którym mowa w art. 1025 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego.

Jeżeli przeciwko dłużnikowi z należącej do niego nieruchomości egzekucję będzie prowadził wyłącznie jeden wierzyciel, powyższa kolejność nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli jednak egzekucję będzie prowadziło kilku wierzyciela, kolejność działania (najpierw wpis hipoteki, a potem wszczęcie egzekucji z nieruchomości) jest o tyle istotna, że nie korzystanie z pierwszeństwa zaspokojenia, jako wierzyciel hipoteczny spowoduje, iż wszyscy wierzyciele będą zaspokajani proporcjonalnie do wysokości ich wierzytelności, jeśli cena uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nie wystarczy na pełne zaspokojenie wszystkich wierzycieli.

Komornik sprzedał nieruchomość dłużnika za kwotę 250.000 zł. Po odliczeniu kosztów postępowania egzekucyjnego, pozostała kwota 210.000 zł. Jest trzech wierzycieli, z których X ma wierzytelność na 100.000 zł, Y na kwotę 150.000 zł, zaś Z na kwotę 200.000 zł. Żaden z wierzycieli nie zabezpieczył swojej wierzytelności na hipotece dłużnika. Tak więc X otrzyma kwotę ok. 46.662 zł, Y otrzyma kwotę ok. 69.993 zł, zaś Z otrzyma kwotę ok. 93.324 zł. Gdyby Z zabezpieczył swoją wierzytelność na hipotece, otrzymałby całą kwotę 200.000 zł, zaś X i Y otrzymali by do podziału proporcjonalnego jedynie kwotę 10.000 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  REKLAMA

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  REKLAMA

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  REKLAMA