Kategorie

Hipoteka przymusowa, jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Jeżeli dysponujemy tytułem wykonawczym przeciwko określonej osobie, a osoba ta jest właścicielem nieruchomości, wówczas do sądu prowadzącego księgę wieczystą danej nieruchomości należy złożyć wniosek o wpisanie hipoteki przymusowej.
Hipoteka przymusowa na nieruchomości dłużnika, jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności, którą posiadamy wobec dłużnika. Nie przeceniając jej rangi i skuteczności, uznać jednak należy, iż jest to jeden z najlepszych źródeł zabezpieczenia wierzytelności.

Osoba dysponująca tytułem wykonawczym - wierzyciel, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa).

Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytułami egzekucyjnymi są m. in. wyroki, nakazy zapłaty, ugody sądowe, wyroki i ugody zawarte przed sądami polubownymi.

Zobacz serwis: Sądownictwo polubowne

Jak wpisać hipotekę na nieruchomości dłużnika

Jeżeli dysponujemy tytułem wykonawczym przeciwko określonej osobie, a osoba ta jest właścicielem nieruchomości, wówczas do sądu prowadzącego księgę wieczystą danej nieruchomości należy złożyć wniosek o wpisanie hipoteki przymusowej.

Tam gdzie księgi wieczyste prowadzone są w systemie elektronicznym, należy wypełnić odpowiedni druk, który otrzymamy w sądzie. Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy oraz uiścić opłatę od wniosku, który aktualnie wynosi 200,00 zł.

Dlaczego hipoteka jest dobrym zabezpieczeniem

Reklama

Ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika jest o tyle korzystne dla wierzyciela, że wierzytelność tego typu, w przypadku prowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika, jest wierzytelnością uprzywilejowaną i korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi wierzytelnościami (po kosztach postępowania egzekucyjnego, należnościach alimentacyjnych i należnościach za pracę za okres 3 miesięcy) - art. 1025 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego.

Dodatkową korzyścią jest i to, że ewentualne przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie pozbawia wierzyciela uprawnienia do uzyskania zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką.

Przedawnienie ma zaś to znaczenie, iż przy braku ustanowienia hipoteki przymusowej, wierzyciel de facto co 3 lata, od ostatniego umorzenia egzekucji, powinien składać do komornika wniosek o ponowne prowadzenie egzekucji. Co prawda należność główna przedawnia się po 10 latach, jednakże odsetki od tej należności przedawniają się po trzech latach.

Zobacz serwis: Windykacja

Hipoteka, a postępowanie egzekucyjne

Reklama

W przypadku zamiaru prowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika, bardzo ważne dla wierzyciela jest, aby wpisanie hipoteki przymusowej (a w zasadzie złożenie wniosku o jej wpis) nastąpiło przed wszczęciem przez komornika egzekucji z tej nieruchomości. Zgodnie bowiem z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego, hipoteka przymusowa, która wpisana została do księgi wieczystej po zajęciu nieruchomości przez komornika w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym, nie korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia, o którym mowa w art. 1025 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego.

Jeżeli przeciwko dłużnikowi z należącej do niego nieruchomości egzekucję będzie prowadził wyłącznie jeden wierzyciel, powyższa kolejność nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli jednak egzekucję będzie prowadziło kilku wierzyciela, kolejność działania (najpierw wpis hipoteki, a potem wszczęcie egzekucji z nieruchomości) jest o tyle istotna, że nie korzystanie z pierwszeństwa zaspokojenia, jako wierzyciel hipoteczny spowoduje, iż wszyscy wierzyciele będą zaspokajani proporcjonalnie do wysokości ich wierzytelności, jeśli cena uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nie wystarczy na pełne zaspokojenie wszystkich wierzycieli.

Komornik sprzedał nieruchomość dłużnika za kwotę 250.000 zł. Po odliczeniu kosztów postępowania egzekucyjnego, pozostała kwota 210.000 zł. Jest trzech wierzycieli, z których X ma wierzytelność na 100.000 zł, Y na kwotę 150.000 zł, zaś Z na kwotę 200.000 zł. Żaden z wierzycieli nie zabezpieczył swojej wierzytelności na hipotece dłużnika. Tak więc X otrzyma kwotę ok. 46.662 zł, Y otrzyma kwotę ok. 69.993 zł, zaś Z otrzyma kwotę ok. 93.324 zł. Gdyby Z zabezpieczył swoją wierzytelność na hipotece, otrzymałby całą kwotę 200.000 zł, zaś X i Y otrzymali by do podziału proporcjonalnego jedynie kwotę 10.000 zł.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?