Egzekucja z majątku wspólnego małżonków
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli pozwanym w postępowaniu sądowym był jeden z małżonków, który np. zaciągnął pożyczkę, wyrok będzie nakazywał tylko temu małżonkowi spłatę pożyczki poprzez zapłatę określonej kwoty. Drugi z małżonków nie będzie stroną pozwaną w postępowaniu sądowym i wyrok nie będzie mógł być wydany przeciwko niemu, niemniej możliwym jest uzyskanie przeciwko drugiemu małżonkowi, nie będącemu dłużnikiem tzw. klauzuli wykonalności, jeżeli małżonek ten wyraził zgodę na zaciągnięcie pożyczki.
REKLAMA
Co wchodzi w skład majątku osobistego
Brak klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika powoduje, że w istocie egzekucję można prowadzić tylko z majątku osobistego dłużnika. Należą do niego:
- przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, a więc przed zawarciem małżeństwa;
- przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
- przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, jak odzież, obuwie, sprzęt sportowy;
- prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie np. prawo do alimentacji;
- przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
- wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków, niemniej pobrane wynagrodzenie za pracę stanowi majątek wspólny małżonków;
- przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
- prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
- przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego np. jeżeli małżonek przed zawarciem małżeństwa posiadał samochód, który następnie w trakcie małżeństwa sprzedał, a w zamian za uzyskane pieniądze kupił komputer, to komputer ten stanowic będzie jego majątek osobisty.
Zobacz również serwis: Wszczęcie egzekucji
Co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków
Do majątku wspólnego małżonków należy wszystko, co nie wchodzi do majątku osobistego małżonka, w szczególności cały majątek nabyty w trakcie trwania wspólności ustawowej z pieniędzy będących majątkiem wspólnym małżonków, pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków oraz środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
Egzekucja z majątku wspólnego małżonków
Gdy wierzyciel będzie dysponował klauzulą wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, Komornik będzie mógł prowadzić postępowania egzekucyjne tak z majątku osobistego dłużnika, jak i z całego majątku wspólnego dłużnika oraz jego małżonka.
Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.