reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Niespłacanie swoich zobowiązań może skutkować postępowaniem sądowym, w wyniku którego wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy, co pozwoli mu na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie egzekucyjne wiąże się oczywiście z kosztami. Warto wiedzieć jak kształtują się owe koszty, w przypadku egzekucji różnych rodzajów świadczeń. Najprostszym podziałam egzekwowanych świadczeń jest podział na pieniężne i niepieniężne.

Koszty egzekucji świadczeń pieniężnych sytuacja kształtuje się następująco. Komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż 30 – krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jeżeli komornik ma odzyskać 30 tys. zł. pobiera opłatę 4 500 zł. Mieści się ona w widełkach określonych przez części przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (ok 3 tys zł.).

Nieco inaczej wygląda opłata w przypadku egzekwowania świadczenia wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę. Komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż 10 – krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W obu przypadkach należy pamiętać, że komornik ściąga opłatę od dłużnika proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanych kwot.

Przeczytaj również: Zajęcie wynagrodzenia za pracę, a kwota wolna od potrąceń

Jeżeli postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone na wniosek wierzyciela lub w związku z brakiem aktywności wierzyciela, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż 10 – krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, chyba że wierzyciel złożył wniosek przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Wtedy komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Aby pobrać opłatę komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Postanowienie po uprawomocnieniu się podlega wykonaniu w drodze egzekucji bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności. Jeżeli okazałoby się, że postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte niecelowo (np. dłużnik chciał wykonać zobowiązanie), wówczas opłaty zostają przerzucone na wierzyciela. Ma to na celu uniknięcie sytuacji niepotrzebnych postępowań egzekucyjnych. Jeżeli natomiast postępowanie umorzono z innych przyczyn, komornik nie pobierze opłaty od tej części świadczenia, która nie została wyegzekwowana.

Polecamy serwis Spółki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama