Lepiej zająć wynagrodzenie niż rachunek bankowy dłużnika
REKLAMA
REKLAMA
Określenie zakresu egzekucji
To wierzyciel wskazuje komornikowi z jakich elementów majątku dłużnika ma być prowadzona egzekucja. Te składniki , które nie zostaną wskazane we wniosku o wszczęcie egzekucji nie będą brane pod uwagę. Stąd we wniosku warto wskazać m.in.:
REKLAMA
- rachunki bankowe dłużnika (jeśli ich nie znamy można zlecić komornikowi ich poszukiwanie);
- wynagrodzenie za pracę (jeśli nie znamy pracodawcy dłużnika, komornik może go szukać poprzez zapytanie do ZUS);
- ruchomości dłużnika (np. samochód);
- nieruchomości dłużnika;
- wierzytelności przysługujące dłużnikowi (np. roszczenie o zwrot nadpłaty podatku).
Różne ograniczenia w zajęciu środków pieniężnych
Ograniczeń w zakresie w jakim możemy zająć (i egzekwować) środki z wynagrodzenia za pracę i z rachunków bankowych próżno szukać w kodeksie postępowania cywilnego. Określają je odpowiednio przepisy kodeksu pracy i prawa bankowego.
W zakresie egzekucji z wynagrodzenia:
Zgodnie z art. 87 kodeksu pracy, potrącenia z wynagrodzenia mogą sięgnąć :
- 3/5 jego wartości- jeśli dochodzone roszczenia mają charakter alimentacyjny,
- 1/2 jego wartości- jeśli dochodzone są w innej sprawie na podstawie tytułu wykonawczego.
Powyższa norma wskazuje, iż nawet jeśli dłużnik zarabia np. 20.000 zł, egzekucja z wynagrodzenia będzie mogła sięgnąć jedynie 10.000 zł (zakładając, że nie mamy do czynienia z egzekucją świadczeń alimentacyjnych).
Ponadto, nie można dokonać zajęcia wynagrodzenia w wysokości nie przekraczającej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto (oprócz świadczeń alimentacyjnych).
Porównaj: Serwis kodeks pracy- komentarz do ustawy
Egzekucja z rachunków bankowych podlega innemu ograniczeniu:
- zgodnie z art. 54 ust. 1 prawa bankowego wyłączeniu spod egzekucji podlega kwota do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku- niezależnie od ilości posiadanych przez daną osobę rachunków (w sumie na wszystkich musi pozostać wskazana kwota).
- nie ma także znaczenia, czy dany rachunek jest współwłasnością kilku osób (kwota powyższa nie jest mnożona przez liczbę współuprawnionych z umowy rachunku bankowego).
- środki zebrane na rachunku powierniczym w ogóle nie podlegają zajęciu.
Czemu egzekucja z wynagrodzenia jest lepsza
Jeśli, kwota podlegająca wyłączeniu spod zajęcia na rachunku bankowym wynosi na dzień sporządzenia artykuł ok. 10.100 zł- jak łatwo stwierdzić, w wielu sytuacjach (dot. „drobnych dłużników” ) środki zebrane na ich rachunku będą nieosiągalne dla wierzyciela. Prawo bankowe, nie przewiduje też (jak prawo pracy) specjalnych ułatwień w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Oznacza to, że kwota wyłączona z zajęcia, znajduje się de facto poza zasięgiem wierzyciela.
Polecamy: prawnikow.pl/forum
W przypadku wynagrodzenia za pracę, o ile dłużnik zarabia powyżej pensji minimalnej- łatwiej jest uzyskać jakieś świadczenie.
Dostęp do środków pieniężnych należących do dłużnika- jest najwygodniejszą formą prowadzenia egzekucji- pozwala bowiem uniknąć konieczności czekania na przeprowadzenie licytacji (np. ruchomości należących do dłużnika- na które nie zawsze można znaleźć nabywcę, a ich sprzedaż zawsze rozpoczyna się poniżej ceny rynkowej).
Porównaj: Jak skutecznie przeprowadzić egzekucję
REKLAMA
REKLAMA