REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepiej zająć wynagrodzenie niż rachunek bankowy dłużnika

Nie można dokonać zajęcia wynagrodzenia w wysokości nie przekraczającej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto (oprócz świadczeń alimentacyjnych).
Nie można dokonać zajęcia wynagrodzenia w wysokości nie przekraczającej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto (oprócz świadczeń alimentacyjnych).

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku dłużnika pracującego na etacie, wierzyciel powinien w pierwszej kolejności skierować egzekucję do wynagrodzenia- zajęcie rachunku bankowego jest bowiem przydatne w przypadku dużych oszczędności- a tych, zazwyczaj osoba niepłacąca zobowiązań nie posiada.

Określenie zakresu egzekucji

To wierzyciel wskazuje komornikowi z jakich elementów majątku dłużnika ma być prowadzona egzekucja. Te składniki , które nie zostaną wskazane we wniosku o wszczęcie egzekucji nie będą brane pod uwagę. Stąd we wniosku warto wskazać m.in.:

REKLAMA

 •  rachunki bankowe dłużnika (jeśli ich nie znamy można zlecić komornikowi ich poszukiwanie);
 •  wynagrodzenie za pracę (jeśli nie znamy pracodawcy dłużnika, komornik może go szukać poprzez zapytanie do ZUS);
 •  ruchomości dłużnika (np. samochód);
 •  nieruchomości dłużnika;
 •  wierzytelności przysługujące dłużnikowi (np. roszczenie o zwrot nadpłaty podatku).

Różne ograniczenia w zajęciu środków pieniężnych

Ograniczeń w zakresie w jakim możemy zająć (i egzekwować) środki z wynagrodzenia za pracę i z rachunków bankowych próżno szukać w kodeksie postępowania cywilnego. Określają je odpowiednio przepisy kodeksu pracy i prawa bankowego.

W zakresie egzekucji z wynagrodzenia:
Zgodnie z art. 87 kodeksu pracy, potrącenia z wynagrodzenia mogą sięgnąć :

 • 3/5 jego wartości- jeśli dochodzone roszczenia mają charakter alimentacyjny,
 • 1/2 jego wartości- jeśli dochodzone są w innej sprawie na podstawie tytułu wykonawczego.

Powyższa norma wskazuje, iż nawet jeśli dłużnik zarabia np. 20.000 zł, egzekucja z wynagrodzenia będzie mogła sięgnąć jedynie 10.000 zł (zakładając, że nie mamy do czynienia z egzekucją świadczeń alimentacyjnych). 

Ponadto, nie można dokonać zajęcia wynagrodzenia w wysokości nie przekraczającej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto (oprócz świadczeń alimentacyjnych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porównaj: Serwis kodeks pracy- komentarz do ustawy

Egzekucja z rachunków bankowych podlega innemu ograniczeniu:

 • zgodnie z art. 54 ust. 1 prawa bankowego wyłączeniu spod egzekucji podlega kwota do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku- niezależnie od ilości posiadanych przez daną osobę rachunków (w sumie na wszystkich musi pozostać wskazana kwota).
 • nie ma także znaczenia, czy dany rachunek jest współwłasnością kilku osób (kwota powyższa nie jest mnożona przez liczbę współuprawnionych z umowy rachunku bankowego).
 • środki zebrane na rachunku powierniczym w ogóle nie podlegają zajęciu.

Czemu egzekucja z wynagrodzenia jest lepsza

Jeśli, kwota podlegająca wyłączeniu spod zajęcia na rachunku bankowym wynosi na dzień sporządzenia artykuł ok. 10.100 zł- jak łatwo stwierdzić, w wielu sytuacjach (dot. „drobnych dłużników” ) środki zebrane na ich rachunku będą nieosiągalne dla wierzyciela. Prawo bankowe, nie przewiduje też (jak prawo pracy) specjalnych ułatwień w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Oznacza to, że kwota wyłączona z zajęcia, znajduje się de facto poza zasięgiem wierzyciela.

Polecamy: prawnikow.pl/forum

W przypadku wynagrodzenia za pracę, o ile dłużnik zarabia powyżej pensji minimalnej- łatwiej jest uzyskać jakieś świadczenie.

Dostęp do środków pieniężnych należących do dłużnika- jest najwygodniejszą formą prowadzenia egzekucji- pozwala bowiem uniknąć konieczności czekania na przeprowadzenie licytacji (np. ruchomości należących do dłużnika- na które nie zawsze można znaleźć nabywcę, a ich sprzedaż zawsze rozpoczyna się poniżej ceny rynkowej).

Porównaj: Jak skutecznie przeprowadzić egzekucję

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA