reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Lepiej zająć wynagrodzenie niż rachunek bankowy dłużnika

Lepiej zająć wynagrodzenie niż rachunek bankowy dłużnika

W przypadku dłużnika pracującego na etacie, wierzyciel powinien w pierwszej kolejności skierować egzekucję do wynagrodzenia- zajęcie rachunku bankowego jest bowiem przydatne w przypadku dużych oszczędności- a tych, zazwyczaj osoba niepłacąca zobowiązań nie posiada.

Określenie zakresu egzekucji

To wierzyciel wskazuje komornikowi z jakich elementów majątku dłużnika ma być prowadzona egzekucja. Te składniki , które nie zostaną wskazane we wniosku o wszczęcie egzekucji nie będą brane pod uwagę. Stąd we wniosku warto wskazać m.in.:

  •  rachunki bankowe dłużnika (jeśli ich nie znamy można zlecić komornikowi ich poszukiwanie);
  •  wynagrodzenie za pracę (jeśli nie znamy pracodawcy dłużnika, komornik może go szukać poprzez zapytanie do ZUS);
  •  ruchomości dłużnika (np. samochód);
  •  nieruchomości dłużnika;
  •  wierzytelności przysługujące dłużnikowi (np. roszczenie o zwrot nadpłaty podatku).

Różne ograniczenia w zajęciu środków pieniężnych

Ograniczeń w zakresie w jakim możemy zająć (i egzekwować) środki z wynagrodzenia za pracę i z rachunków bankowych próżno szukać w kodeksie postępowania cywilnego. Określają je odpowiednio przepisy kodeksu pracy i prawa bankowego.

W zakresie egzekucji z wynagrodzenia:
Zgodnie z art. 87 kodeksu pracy, potrącenia z wynagrodzenia mogą sięgnąć :

  • 3/5 jego wartości- jeśli dochodzone roszczenia mają charakter alimentacyjny,
  • 1/2 jego wartości- jeśli dochodzone są w innej sprawie na podstawie tytułu wykonawczego.

Powyższa norma wskazuje, iż nawet jeśli dłużnik zarabia np. 20.000 zł, egzekucja z wynagrodzenia będzie mogła sięgnąć jedynie 10.000 zł (zakładając, że nie mamy do czynienia z egzekucją świadczeń alimentacyjnych). 

Ponadto, nie można dokonać zajęcia wynagrodzenia w wysokości nie przekraczającej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto (oprócz świadczeń alimentacyjnych).

Porównaj: Serwis kodeks pracy- komentarz do ustawy

Egzekucja z rachunków bankowych podlega innemu ograniczeniu:

  • zgodnie z art. 54 ust. 1 prawa bankowego wyłączeniu spod egzekucji podlega kwota do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku- niezależnie od ilości posiadanych przez daną osobę rachunków (w sumie na wszystkich musi pozostać wskazana kwota).
  • nie ma także znaczenia, czy dany rachunek jest współwłasnością kilku osób (kwota powyższa nie jest mnożona przez liczbę współuprawnionych z umowy rachunku bankowego).
  • środki zebrane na rachunku powierniczym w ogóle nie podlegają zajęciu.

Czemu egzekucja z wynagrodzenia jest lepsza

Jeśli, kwota podlegająca wyłączeniu spod zajęcia na rachunku bankowym wynosi na dzień sporządzenia artykuł ok. 10.100 zł- jak łatwo stwierdzić, w wielu sytuacjach (dot. „drobnych dłużników” ) środki zebrane na ich rachunku będą nieosiągalne dla wierzyciela. Prawo bankowe, nie przewiduje też (jak prawo pracy) specjalnych ułatwień w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Oznacza to, że kwota wyłączona z zajęcia, znajduje się de facto poza zasięgiem wierzyciela.

Polecamy: prawnikow.pl/forum

W przypadku wynagrodzenia za pracę, o ile dłużnik zarabia powyżej pensji minimalnej- łatwiej jest uzyskać jakieś świadczenie.

Dostęp do środków pieniężnych należących do dłużnika- jest najwygodniejszą formą prowadzenia egzekucji- pozwala bowiem uniknąć konieczności czekania na przeprowadzenie licytacji (np. ruchomości należących do dłużnika- na które nie zawsze można znaleźć nabywcę, a ich sprzedaż zawsze rozpoczyna się poniżej ceny rynkowej).

Porównaj: Jak skutecznie przeprowadzić egzekucję

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nie można dokonać zajęcia wynagrodzenia w wysokości nie przekraczającej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto (oprócz świadczeń alimentacyjnych).
Nie można dokonać zajęcia wynagrodzenia w wysokości nie przekraczającej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto (oprócz świadczeń alimentacyjnych).

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama