REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sens i cel prowadzenia postępowania zabezpieczającego

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Postępowanie zabezpieczające ma na celu umożliwienie wierzycielowi (powodowi) zaspokojenia po zakończeniu postępowania sądowego.
Postępowanie zabezpieczające ma na celu umożliwienie wierzycielowi (powodowi) zaspokojenia po zakończeniu postępowania sądowego.

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja w zakresie prowadzenia postępowania zabezpieczającego należy do powoda (uprawnionego). Jednocześnie należy mieć na względzie okoliczność, iż dokonanie przez komornika zabezpieczenia kwoty określonej w tytule zabezpieczenia (np. wyroku sądu gospodarczego w I instancji, nakazie zapłaty w postępowaniu nakazowym) nie oznacza, iż z zabezpieczonej kwoty osoba dokonująca zabezpieczenie otrzyma całą należną kwotę.

Opłata od dokonania zabezpieczenia

Opłaty od dokonania przez komornika zabezpieczenie uiszcza uprawniony (wierzyciel). Za dokonanie zabezpieczenia roszczenia pieniężnego komornikowi przysługuje opłata w wysokości 2 % wartości roszczenia, które podlega zabezpieczeniu, nie mniejsza jednak niż 3 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego i nie wyższa niż pięciokrotność tego wynagrodzenia.

REKLAMA

Jeżeli wierzyciel wraz z wnioskiem o dokonanie zabezpieczenia nie uiści w/w opłaty, komornik wzywa go do jej uiszczenia i do czasu uiszczenia opłaty komornik nie dokonuje zabezpieczenia. Nieuiszczenie przez wierzyciela przedmiotowej opłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia mu wezwania do zapłaty, powoduje zwrot wniosku.

Zobacz serwis: Windykacja

Opłacalność dokonania zabezpieczenia

REKLAMA

Postępowanie zabezpieczające ma na celu umożliwienie wierzycielowi (powodowi) zaspokojenia po zakończeniu postępowania sądowego. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, iż w trakcie trwania postępowania sądowego, pozwany (dłużnik) wyzbędzie się swojego majątku, właśnie po to, by uniemożliwić przeprowadzenie przez komornika skutecznego postępowania egzekucyjnego. Jeżeli więc powód uzyska tytuł zabezpieczenia, co do zasady winien przeprowadzić postępowanie zabezpieczające.

Jednocześnie jednak wierzyciel powinien mieć świadomość, iż dokonanie przez komornika zabezpieczenia kwoty wskazanej w tytule zabezpieczenia nie oznacza, iż cała kwota trafi do wierzyciela. Jeżeli bowiem do komornika po dokonaniu już zabezpieczenia, wpłyną wnioski egzekucyjne, inni wierzyciele będą mogli uczestniczyć w podziale kwoty zabezpieczonej przez komornika, każdy proporcjonalnie do wysokości egzekwowanej należności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są to okoliczności na które nie będzie miał wpływu wierzyciel dokonujący zabezpieczenia i których nie można w żaden sposób sprawdzić, ani przewidzieć. Ewentualnie można zasięgnąć informacji w stosownych rejestrach dłużników, czy dłużnik nie jest w nich wpisany, niemniej czynności tych należy dokonywać zanim nawiąże się z drugą stroną kontakty handlowe.

Jak sprawdzić, czy komornik nie prowadzi już egzekucji przeciwko dłużnikowi

Przed skierowaniem wniosku o dokonanie zabezpieczenia i przed uiszczeniem opłaty do komornika, wierzyciel może jedynie sprawdzić, czy komornik nie prowadzi przeciwko dłużnikowi postępowania/postępowań egzekucyjnych.

Powyższego dokonuje się w oparciu o art. 760(1) Kodeksu postępowania cywilnego, na podstawie którego komornik ma obowiązek udzielić wierzycielowi odpowiedzi - wierzycielowi dysponującemu tytułem wykonawczym lub egzekucyjnym (a więc np. nakazem zapłaty w postępowaniu nakazowym), czy przeciwko dłużnikowi prowadzone jest przez ten organ egzekucyjny postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, powiadomi go o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy.

Zobacz: Przewłaszczenie na zabezpieczenie, czyli sposób na nierzetelnego dłużnika

Tak więc decyzja w zakresie zabezpieczenia należy do dłużnika, który musi mieć świadomość korzyści, jakie może odnieść z dokonania zabezpieczenia, jak i kosztów, które musi ponieść, a których może nigdy nie odzyska od dłużnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA