REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed niewłaściwie wykonanym zobowiązaniem?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Umowa ubezpieczenia powinna określać dokładnie na jakie zdarzenia towarzystwo udziela ochrony.
Umowa ubezpieczenia powinna określać dokładnie na jakie zdarzenia towarzystwo udziela ochrony.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, wykonując umówione zobowiązanie powinien dołożyć należytej staranności przy jego wykonywaniu. Oznacza to, że wykonanie powinno nastąpić zgodnie z wiedzą przedsiębiorcy, a także ze starannością wynikającą z zawodowego charakteru czynności.

Aby kontrahent był spokojny, co do właściwego wykonania zobowiązania, istnieje możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia należytego wykonania owego zobowiązania. Istotą tego typu ubezpieczenia jest gwarancja zapłaty na rzecz kontrahenta określonej kwoty pieniędzy (odszkodowania) w przypadku zaistnienia określonych zdarzeń (np. opóźnienia). Ubezpieczenie tego typu jest alternatywą dla kary umownej.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca zawierający taką umowę ubezpieczenia odnosi wiele korzyści. Po pierwsze nie musi „zamrozić” własnych pieniędzy na zapłatę kary umownej. Po drugie zwiększa swoją wiarygodność na rynku, jako partner, który zabezpiecza interesy swoich kontrahentów. A to w dzisiejszych czasach jest bardzo pożądane.

Umowa ubezpieczenia powinna określać dokładnie na jakie zdarzenia towarzystwo udziela ochrony. Należy jak najprecyzyjniej określić ewentualne scenariusze, aby ustrzec się sytuacji, w której towarzystwo nie wypłaci odszkodowania z powodu nieuregulowania zaistniałej sytuacji w umowie ubezpieczenia.

Przeczytaj także: Odpowiedzialność organizatora imprezy masowej - porada

Należy pamiętać, że jak przy każdym ubezpieczeniu, konieczne jest płacenie składki. Składka będzie zależała od dwóch kwestii:
1. wysokości sumy gwarantowanej, czyli wypłaconego kontrahentowi ubezpieczenia,
2. okresu, na który towarzystwo ubezpieczeniowe udziela ochrony ubezpieczeniowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed zawarciem umowy towarzystwo może żądać przedstawienia przez przedsiębiorcę określonych dokumentów, określających kondycję przedsiębiorstwa. Ubezpieczyciel może odmówić ochrony ubezpieczeniowej przedsiębiorcy w nie najlepszej sytuacji finansowej, który nie daje zbyt dużych szans na wykonanie zawartych kontraktów. Wypłata ubezpieczenia następuje jeżeli kontrahent zawiadomi towarzystwo, że zobowiązanie nie zostało wykonane zgodnie z umową i przedstawi dowody. 

Polecamy serwis: Spółki

Przedsiębiorca produkujący i eksportujący śrubki zawarł umowę ubezpieczenia, która obejmuje ubezpieczenia na wypadek niewykonania umowy w postaci dostarczenia wadliwie wyprodukowanych śrubek, niedostarczenia ich na czas oraz dostarczenia ich w nieodpowiedniej liczbie. Jeżeli więc przedsiębiorca dostarczy kontrahentowi 2 miliony śrubek, zamiast 3, a oprócz tego z 2 – tygodniowym opóźnieniem, kontrahent śmiało może żądać wypłaty odszkodowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA