Jak zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed niewłaściwie wykonanym zobowiązaniem?
REKLAMA
REKLAMA
Aby kontrahent był spokojny, co do właściwego wykonania zobowiązania, istnieje możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia należytego wykonania owego zobowiązania. Istotą tego typu ubezpieczenia jest gwarancja zapłaty na rzecz kontrahenta określonej kwoty pieniędzy (odszkodowania) w przypadku zaistnienia określonych zdarzeń (np. opóźnienia). Ubezpieczenie tego typu jest alternatywą dla kary umownej.
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca zawierający taką umowę ubezpieczenia odnosi wiele korzyści. Po pierwsze nie musi „zamrozić” własnych pieniędzy na zapłatę kary umownej. Po drugie zwiększa swoją wiarygodność na rynku, jako partner, który zabezpiecza interesy swoich kontrahentów. A to w dzisiejszych czasach jest bardzo pożądane.
Umowa ubezpieczenia powinna określać dokładnie na jakie zdarzenia towarzystwo udziela ochrony. Należy jak najprecyzyjniej określić ewentualne scenariusze, aby ustrzec się sytuacji, w której towarzystwo nie wypłaci odszkodowania z powodu nieuregulowania zaistniałej sytuacji w umowie ubezpieczenia.
Przeczytaj także: Odpowiedzialność organizatora imprezy masowej - porada
Należy pamiętać, że jak przy każdym ubezpieczeniu, konieczne jest płacenie składki. Składka będzie zależała od dwóch kwestii:
1. wysokości sumy gwarantowanej, czyli wypłaconego kontrahentowi ubezpieczenia,
2. okresu, na który towarzystwo ubezpieczeniowe udziela ochrony ubezpieczeniowej.
Przed zawarciem umowy towarzystwo może żądać przedstawienia przez przedsiębiorcę określonych dokumentów, określających kondycję przedsiębiorstwa. Ubezpieczyciel może odmówić ochrony ubezpieczeniowej przedsiębiorcy w nie najlepszej sytuacji finansowej, który nie daje zbyt dużych szans na wykonanie zawartych kontraktów. Wypłata ubezpieczenia następuje jeżeli kontrahent zawiadomi towarzystwo, że zobowiązanie nie zostało wykonane zgodnie z umową i przedstawi dowody.
Polecamy serwis: Spółki
Przedsiębiorca produkujący i eksportujący śrubki zawarł umowę ubezpieczenia, która obejmuje ubezpieczenia na wypadek niewykonania umowy w postaci dostarczenia wadliwie wyprodukowanych śrubek, niedostarczenia ich na czas oraz dostarczenia ich w nieodpowiedniej liczbie. Jeżeli więc przedsiębiorca dostarczy kontrahentowi 2 miliony śrubek, zamiast 3, a oprócz tego z 2 – tygodniowym opóźnieniem, kontrahent śmiało może żądać wypłaty odszkodowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.