Egzekucja z majątku wspólnika spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Coraz częściej zdarzają się sytuacje, iż jedynym majątkiem dłużnika jest jego majątek znajdujący się właśnie w spółce cywilnej. Co w takiej sytuacji powinien zrobić wierzyciel?
REKLAMA
Cechą charakterystyczną dla spółki cywilnej jest, iż majątek spółki nie dzieli się na udziały między wspólników, a stanowi wspólność bezudziałową. Tak więc wierzyciel, a na jego wniosek komornik nie może skierować egzekucji do całego majątku spółki. Podobnie jest w przypadku udziału takiego wspólnika, gdyż udziału takiego nie ma.
Zobacz również serwis: Spółki
Ucieczka dłużnika z majątkiem do spółki
Jeżeli dłużnik w celu udaremnienia egzekucji prowadzonej przeciwko niemu, wnosi swój majątek do spółki cywilnej, wówczas wierzycielowi przysługuje możliwość wytoczenia powództwa z tzw. skargi pauliańskiej.
REKLAMA
Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, jeśli w skutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
Czynność prawna dłużnika jest zaś dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.
Wypowiedzenie udziału dłużnika w spółce
Jeżeli jednak wierzyciel nie zdecyduje się na prowadzenia powództwa paulińskiego, albo jeżeli dłużnik nie „uciekał” ze swoim majątkiem, a po prostu w trakcie prowadzenia spółki popadł w długi, wówczas koniecznym będzie wypowiedzenie przez wierzyciela udziału dłużnika w spółce.
Wypowiedzenie przez wierzyciela udziału dłużnika w spółce jest dopuszczalne, jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy została przeprowadzona bezskuteczna egzekucja z ruchomości wspólnika – dłużnika, a wierzyciel uzyskał zajęcie praw przysługujących wspólnikowi - dłużnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania. Wówczas wierzyciel może wypowiedzieć udział dłużnika w spółce na trzy miesiące naprzód, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony. Jeżeli umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może z tego terminu skorzystać.
Zobacz również serwis: Windykacja
Wspólnikowi – dłużnikowi, któremu w powyższy sposób wypowiedziany został przez wierzyciela udział w spółce cywilnej, zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.
Taki zwrot majątku umożliwi już wierzycielowi zaspokojenie się ze zwróconego dłużnikowi przez spółkę majątku, który nie będzie już majątkiem spółki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.