reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Czym jest bankowy tytuł egzekucyjny i kiedy możliwe jest dochodzenie roszczenia na jego podstawie?

Czym jest bankowy tytuł egzekucyjny i kiedy możliwe jest dochodzenie roszczenia na jego podstawie?

Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze musi przynosić zyski. Może zaistnieć sytuacja, w której niestety powstanie strata. Nieuregulowanie jej w odpowiednim terminie może prowadzić do wszczęcia egzekucji przez wierzyciela. W zależności od osoby wierzyciela, istnieją różne formy wszczęcia egzekucji przeciwko dłużnikowi. Jedną z podstaw egzekucji może być bankowy tytuł wykonawczy zaopatrzony w klauzulę wykonalności wydaną przez sąd.

Obecnie Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że bankowemu tytułowi egzekucyjnemu może zostać nadana klauzula wykonalności, jeżeli czynność bankowa, z której wynikają dochodzone roszczenia, wskazana jest w bankowym tytule egzekucyjnym w sposób umożliwiający jej zindywidualizowanie i zakwalifikowanie jako czynności bankowej. Oznacza to, że banki mogą wystawiać bankowe tytuły egzekucyjne na podstawie ksiąg banków lub innych dokumentów związanych z dokonywaniem czynności bankowych.

Aby określić kiedy bank może prowadzić wydać bankowy tytuł egzekucyjny, który następnie, po zaopatrzeniu go w klauzulę wykonalności, może być podstawą wykonalności, należy wyjaśnić czym są czynności bankowe. Wskazują to przepisy prawa bankowego. Jeżeli więc jest to czynność typowa, jak np. umowa kredytu, bank nie będzie miał większych problemów. Jeżeli natomiast operacja finansowa wynika z innej umowy ogólnej niezbędne jest wyszczególnienie oraz nazwanie każdej z operacji z osobna, żeby było jasne, że chodzi o roszczenie wynikające z czynności bankowej, ale i z jakiej konkretnie czynności. Aby więc możliwe było wydanie bankowego tytułu egzekucyjnego, konieczne jest zindywidualizowanie czynności, która wywołała zadłużenie.
Bank nie ma może więc wydać bankowego tytułu egzekucyjnego, w którym określiliby jedynie ogólnie umowę, z której wynika zadłużenie.

Przeczytaj również: Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość?

Aby możliwe było jednak prowadzenie egzekucji, konieczne jest aby bankowy tytuł egzekucyjny spełniał określone prawem warunki. W tytule tym musi być oznaczony:

  • bank, który go wystawił i na rzecz którego egzekucja ma być prowadzona,
  • dłużnik zobowiązany do zapłaty, 
  • wysokość zobowiązań dłużnika wraz z odsetkami i terminami ich płatności, 
  • data wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego, 
  • oznaczenie czynności bankowej, z której wynikają dochodzone roszczenia, 
  • wzmianka o wymagalności dochodzonego roszczenia.

Bankowy tytuł egzekucyjny musi być też opatrzony pieczęcią banku wystawiającego tytuł oraz podpisami osób uprawnionych do działania w imieniu banku. W przypadku egzekucji przeciwko kilku osobom lub z kilku części składowych majątku dłużnika można wystawić dalsze tytuły egzekucyjne.

Bankowy tytuł egzekucyjny może być podstawą egzekucji prowadzonej według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności. Klauzula ta może być wydana wyłącznie przeciwko osobie, która bezpośrednio z bankiem dokonywała czynności bankowej albo jest dłużnikiem banku z tytułu zabezpieczenia wierzytelności banku wynikającej z czynności bankowej. Osoba ta też powinna złożyć pisemne oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz gdy roszczenie objęte tytułem wynika bezpośrednio z tej czynności bankowej lub jej zabezpieczenia.

Polecamy serwis Odszkodowania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama