| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Żłobek i klub dziecięcy > Żłobek przyzakładowy - zasady odliczania od ZFŚS

Żłobek przyzakładowy - zasady odliczania od ZFŚS

Obecnie tylko niewielki procent dzieci chodzi do żłobka, a zdobycie miejsca w tego typu placówce graniczy niemal z cudem. Sytuację zmienia  ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3, która znacznie upraszcza zakładanie placówek dla najmłodszych. Na dodatkowe ułatwienia mogą liczyć decydujący się na założenie żłobka pracodawcy.

Jako przykład zmian można podać fakt, iż od wejścia w życie tej ustawy żłobki nie będą musiały spełniać wygórowanych wymogów sanitarnych przeznaczonych dla zakładów opieki zdrowotnej.

Każdy pracodawca, który zdecyduje się otworzyć przyzakładowy żłobek (klub dziecięcy raczej nie będzie korzystnym rozwiązaniem, bowiem kluby będą mogły działać tylko do 5 godzin dziennie) będzie mógł liczyć na dodatkowe ułatwienia.

Założenie żłobka oraz jego funkcjonowanie będzie mogło być finansowane z powiększonej składki na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Taki fundusz mają obowiązek utworzyć pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 osób w przeliczeniu na pełny etat. Pracodawcy nieprowadzący działalności w formach organizacyjno-prawnych właściwych dla sfery budżetowej, którzy 1 stycznia danego roku zatrudniali mniej niż 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty nie mają obowiązku tworzenia takiego funduszu. Jednakże mogą go utworzyć dobrowolnie zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Wówczas również będą mieli możliwość dokonywania odliczeń związanych z prowadzeniem tego typu placówki dla swoich pracowników.

Polecamy: Żłobek i klub dziecięcy - nowe zasady zakładania

Wysokość podstawowych odpisów na ZFŚS w 2011 r. wynosi w przeliczeniu:
● na jednego pracownika kwotę 1093,93 zł czyli 37,5 proc. podstawy naliczania,
● na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych kwotę 1458,57 zł, czyli 50 proc. podstawy naliczania,
● na jednego młodocianego odpowiednio : w pierwszym roku nauki kwotę 145,86 zł, w drugim roku nauki kwotę 175,03 zł, w trzecim roku nauki kwotę 204,20 zł.

Zgodnie z art. 66 ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 z dniem 4 kwietnia do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych dodaje się ustęp 5 a, zgodnie z którym każdy pracodawca, który taką placówkę zdecyduje się otworzyć będzie mógł zwiększyć odpis na ZFŚS dodatkowo o 7,5 % średniej płacy, pod warunkiem przeznaczenia całości tego zwiększenia na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego.

Od podatku będzie można również odpisać dodatkowe koszty związane z funkcjonowaniem żłobka.

Do otwarcia żłobków powinny zatem przymierzyć się przedsiębiorstwa inwestujące np. w młode kadry; ciekawym rozwiązaniem mogłyby być żłobki powstające np. przy uczelniach wyższych, do których uczęszczać mogłyby dzieci pracowników oraz studentów uczelni. Wydaje się więc, że zaproponowane przez ustawodawcę rozwiązanie powinno skłonić pracodawców do rozważenia czy opłaca im się otworzyć żłobek dla dzieci swoich pracowników.

Polecamy: Jak założyć żłobek i klub dziecięcy?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »