REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Żłobek i klub dziecięcy - nowe zasady zakładania

Magdalena Czajka
Ustawa żłobkowa wprowadza nowe rozwiązania dotyczące zasad zakładania i prowadzenia placówek opieki nad dziećmi.
Ustawa żłobkowa wprowadza nowe rozwiązania dotyczące zasad zakładania i prowadzenia placówek opieki nad dziećmi.

REKLAMA

REKLAMA

Sejm przyjął 5 stycznia 2011 roku ustawę o opiece nad dziećmi do lat trzech. Tzw. ustawa żłobkowa wprowadza nowe rozwiązania dotyczące zasad zakładania i prowadzenia placówek, w których sprawowana jest opieka na dziećmi. Jakie odmienne uregulowania przyjął nasz ustawodawca?

Wspomniana przeze mnie ustawa określa m. in. zasady organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi do lat trzech, a także kwalifikacje osób sprawujących opiekę.

REKLAMA

Opieka nad dziećmi do lat 3 może być zorganizowana w następujący sposób:

  • w formie żłobka;
  • w formie klubu dziecięcego;
  • sprawowana przez opiekuna dziennego lub
  • sprawowana przez nianię.

Opieką może być objęte dziecko w wieku od 20 tygodni (w żłobku) lub roku (w klubie dziecięcym) do 3 lat. W sytuacji, gdy objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe bądź utrudnione (w szczególności, gdy rozwój psychomotoryczny dziecka na to nie pozwala), sprawowanie opieki może być wydłużone do 4 lat.

Żłobki i kluby dziecięce tworzyć i prowadzić mogą:

  • gminy (w formie gminnych jednostek budżetowych);
  • osoby fizyczne;
  • osoby prawne;
  • jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

REKLAMA

Podmioty te mogą otrzymać na każde dziecko objęte opieką dotacje celową z budżetu gminy. Natomiast gminy mogą dostać dotację celową z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych realizowanych z zakresu organizacji opieki nad dziećmi w wieku lat 3. Jej wysokość nie może przekraczać 50% kosztów realizacji zadania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, ponieważ jest działalnością regulowaną zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.

Wpisu dokonuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia danej placówki. Podlega on opłacie w wysokości ustalanej przez radę gminy w formie uchwały.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Czas pracy żłobka lub klubu dziecięcego 

W żłobku zapewnia się opiekę w wymiarze do 10 godzin dziennie względem każdego dziecka. Może zostać wydłużony, na wniosek rodzica dziecka, w szczególnie uzasadnionych przypadkach za dodatkową opłatą. Natomiast w klubie dziecięcym jest to do 5 godzin dziennie względem każdego dziecka.

REKLAMA

Opiekunem w tych placówkach może być osoba, która ma kwalifikacje:
1) pielęgniarki,
2) położnej,
3) opiekunki dziecięcej,
4) nauczyciel wychowania przedszkolnego,
5) pedagog opiekuńczo- wychowawczy, a ponadto
6) osoba, która ma co najmniej wykształcenie średnie i co najmniej 2-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi do lat 3 lub odbyła 280- godzinne szkolenie przed zatrudnieniem jako opiekun.

Jeden opiekun może sprawować opiekę, zarówno w żłobku jak i w klubie, nad ośmiorgiem dzieci. Jeżeli w żłobku jest powyżej dwadzieściorga dzieci, to zatrudnia się przynajmniej jedną pielęgniarkę lub położną.

Przy zapewnieniu opieki można korzystać z pomocy wolontariuszy, jednak przed przystąpieniem do pracy są zobowiązani do odbycia szkolenia.

Opieka może być sprawowana także przez dziennego opiekuna. Jest nim osoba fizyczna zatrudniana przez gminę na podstawie umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia zgodnie z Kodeksem cywilnym. Może sprawować opiekę nad maksymalnie pięciorgiem dzieci (a gdy w grupie jest dziecko, które nie ukończyło roku, niepełnosprawne lub wymagające szczególnej opieki- maksymalnie nad trojgiem).

Dzienny opiekun podlega obowiązkowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy sprawowaniu opieki. Taką umowę zawiera wójt, burmistrz lub prezydent miasta i on tez ma obowiązek opłacania oraz finansowania składki na to ubezpieczenie.

Polecamy: Jak założyć przedszkole - finansowanie

Wybór dziennego opiekuna następuje na podstawie otwartego konkursu ofert. Ustawa także wprowadza wymóg prowadzenia wykazu takich osób.

Opiekę będzie mogła także sprawować niania, czyli osoba fizyczna, na podstawie umowy o świadczenie usług (umowa uaktywniająca). Zarówno ona jak i dzienny opiekun sprawują opiekę nad dzieckiem od 20 tygodnia życia.

Umowa uaktywniająca jest zawierana na piśmie pomiędzy nianią a rodzicami bądź rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Za nianię, w wypadkach określonych w przyjętej przez Sejm ustawie, składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe i na ubezpieczenie zdrowotne będzie opłacać:

1) ZUS- od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż wysokość minimalnego wynagrodzenia
2) rodzic- od podstawy stanowiącej nadwyżkę nad kwotą minimalnego wynagrodzenia.
ZUS będzie opłacał składki jeżeli:
1) rodzice zgłoszą nianię do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
2) rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko są zatrudnieni, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych lub prowadzą pozarolniczą działalność,
3) dziecko nie jest umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym ani opieka nie jest sprawowana przez opiekuna dziennego.

Jeżeli rodzice lub rodzic samotnie wychowujący dziecko straci zatrudnienie, zaprzestanie świadczenia usług lub działalności wyżej przeze mnie wymienionej, składki opłaca się przez okres 3 miesięcy od zaistnienia tych przyczyn.

Natomiast ZUS nie opłaca składek, gdy:
1) rodzic dziecka korzysta z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej z osoba bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym lub
2) umowa uaktywniająca została zawarta pomiędzy nianią a osobami pełniącymi funkcje rodziny zastępczej zawodowo.

Polecamy: Jak napisać biznesplan?

Nad żłobkami, klubami dziecięcymi i opiekunami dziennymi sprawowany jest nadzór przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w zakresie warunków i jakości świadczonej opieki.

Opracowano na podstawie projektu ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 przyjętego przez Sejm.

Przepisy ustawy weszły w życie w kwietniu br. Regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych niani obowiązują od 1 października br.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA