reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kiedy likwidacja BTE?

Kiedy likwidacja BTE?

Głównym celem nowelizacji Prawa bankowego jest usunięcie bankowego tytułu egzekucyjnego. Posłowie mają rozstrzygnąć, czy BTE ma zniknąć 14 dni od wejścia w życie nowelizacji, czy dopiero od 1 sierpnia 2016 r.

Trzema poselskimi projektami, likwidującymi bankowy tytuł egzekucyjny, ma się na najbliższym posiedzeniu zająć Sejm. Posłowie muszą rozstrzygnąć, czy BTE ma zniknąć już 14 dni od wejścia w życie nowelizacji, jak chcą PiS i SLD, czy dopiero od 1 sierpnia 2016 roku, co proponuje PO.

Nowelizacją Prawa bankowego, której celem ma być usunięcie bankowego tytułu egzekucyjnego, Sejm zajmował się już w czerwcu. Wówczas posłowie zdecydowali, że sprawa ta jeszcze raz wróci do komisji.

Zobacz: Egzekucja z wierzytelności – aspekty praktyczne

Izba miała ten punkt rozpatrywać na ostatnim posiedzeniu, ale został on przełożony, bo, według słów marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, komisje nie dokończyły jeszcze prac nad sprawozdaniami. Cały czas przedmiotem sporu jest przede wszystkim termin wejścia w życie likwidacji BTE.

Czym jest BTE?

BTE to dokument stwierdzający istnienie wymagalnej wierzytelności banku wobec osoby, która dokonała z nim czynności bankowej (np. udzielony kredyt), lub która ustanowiła na rzecz banku zabezpieczenia takiej wierzytelności. Jeśli dana osoba nie wywiązuje się z umowy, bank wystawia BTE. Klauzulę wykonalności nadaje takiemu dokumentowi sąd i jest on wówczas podstawą wszczęcia egzekucji komorniczej.

Wykonanie orzeczenia TK

W kwietniu br. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował jednak konstytucyjność tego instrumentu, ale w orzeczeniu sędziowie odroczyli termin utraty mocy zakwestionowanych przepisów aż do 1 sierpnia 2016 r. Tłumaczyli to umożliwieniem bankom "zakończenia spraw w toku oraz wydania przez ustawodawcę odpowiednich przepisów intertemporalnych".

Zobacz również: Europejski Nakaz Zapłaty – sprzeciw i egzekucja

Brak możliwości wystawiania tytułów egzekucyjnych spowoduje konieczność prowadzenia przez banki postępowania egzekucyjnego w postępowaniu sądowym, co miałoby zapewnić dłużnikom tych instytucji prawo do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

Kiedy zmiany?

Aby wykonać wyrok TK, swoje projekty złożyli posłowie PO oraz SLD. Przewidują one uchylenie przepisów dotyczących wystawiania BTE. PiS swój projekt złożyło jeszcze przed wyrokiem TK. Projekty te różnią się w zasadzie wyłącznie terminem wejścia zmian. Projekt PO zakłada, że będzie to 1 sierpień 2016 r., z kolei PiS i SLD proponują w swoich projektach, że powinno to być 14 dni od wejścia w życie ustawy.

Podczas niedawnych obrad sejmowa podkomisja skłaniała się bardziej do poparcia zapisu o 14 dniach. Przeciw temu protestowali m.in. przedstawiciele Związku Banków Polskich, argumentując, że to za krótki termin dla banków.

Zobacz: Zajęcie rachunku bankowego w drodze egzekucji

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama