REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Nakaz Zapłaty – sprzeciw i egzekucja

 Nasz Świat
Portal dla Polaków we Włoszech
Europejski Nakaz Zapłaty – sprzeciw i egzekucja / fot. Fotolia
Europejski Nakaz Zapłaty – sprzeciw i egzekucja / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Europejski Nakaz Zapłaty wydany w jednym państwie członkowskim jest uznawany i wykonywany w innych państwach. Treść nakazu powinna zawierać pouczenie o możliwości zapłacenia zasądzonej kwoty oraz o możliwości wniesienia sprzeciwu w terminie 30 dni. Postępowanie egzekucyjne prowadzi się natomiast w państwie, w którym ENZ stał się wykonalny.

Jacek, polski przedsiębiorca, który prowadzi działalność usługową polegającą na modyfikacji naczep samochodów ciężarowych ma roszczenie do Giovanniego obywatela włoskiego, który ma stałe miejsce zamieszkania na terenie Włoch, związane z niewypłaceniem należności za modyfikację jednej z trzech naczep, które zostały przerobione w siedzibie firmy Jacka w Polsce. Jacek złożył w polskim Sądzie wniosek o wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty.

REKLAMA

Europejski Nakaz Zapłaty regulowany przez Rozporządzenie (WE) nr. 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006r.  jest wydawany na podstawie informacji dostarczonych przez zgłaszającego. Sędzia nie sprawdza ich wiarygodności. Europejski Nakaz Zapłaty staje się wykonalny, jeżeli podmiot wezwany do zapłaty nie wniesie sprzeciwu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Europejska procedura wezwania do zapłaty wyłącza etap exequatur, w praktyce oznacza to, że Sąd miejsca wykonania orzeczenia europejskiego nie ma prawa sprawdzać wykonalności orzeczenia lub nie ma prawa sprzeciwić się temu orzeczeniu, tzn. zgodnie z art. 19 Rozporządzenia ENZ, który stał się wykonalny w państwie członkowskim wydania, jest uznawany i wykonywany w innych państwach członkowskich bez dodatkowej potrzeby stwierdzania wykonalności i bez możliwości sprzeciwienia się jego uznaniu.

Europejski Nakaz Zapłaty jest dostarczany podmiotowi wezwanemu do zapłaty na zasadach przewidzianych w państwie, gdzie przebywa strona wezwana do zapłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ENZ powinien zawierać pouczenie, że pozwany ma możliwość  zapłacenia kwoty zasądzonej powodowi lub, w terminie 30 dni, wniesienia sprzeciwu, jeżeli chce zakwestionować roszczenie. Oprócz wyczerpujących informacji dotyczących roszczenia dostarczonych przez powoda, pozwany powinien otrzymać pouczenie o skutkach prawnych ENZ, a w szczególności o skutkach niewniesienia sprzeciwu.

Sprzeciw od nakazu zapłaty

Giovanni, po urzędowym dostarczeniu mu ENZ ma prawo do złożenia w terminie 30 dni sprzeciwu od nakazu przed polskim Sądem. Może on wnieść sprzeciw, korzystając z formularza F załączonego do w/w Rozporządzenia, który zostaje mu dostarczony wraz z ENZ, Sąd jednak powinien wziąć pod uwagę sprzeciw wniesiony w każdej formie pisemnej, o ile został on wyrażony w jasny sposób. Sprzeciw musi zostać wysłany w terminie 30 dni  od doręczenia nakazu pozwanemu. Wystarczy, że pozwany w sprzeciwie wskaże ogólnie, że kwestionuje roszczenie – nie ma konieczności precyzowania powodów. W razie wniesienia sprzeciwów ENZ traci moc, a sprawa jest przekazana do zwykłego trybu cywilnego, właściwego dla danego państwa. Jeżeli natomiast we wskazanym terminie sprzeciw nie wpłynie do Sądu wydania Nakazu Zapłaty, wówczas Sąd ten stwierdza wykonalność ENZ przy użyciu formularza G i wykonalny nakaz przesyła powodowi.

Zobacz również: Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

Rozporządzenie uprawnia pozwanego (tu Giovanni) do złożenia przed właściwym Sądem wniosku o ponowne zbadanie ENZ po upływie 30-dniowego terminu do wniesienia sprzeciwu pod warunkiem, że:

  • nakaz zapłaty doręczono bez poświadczenia odbioru przez pozwanego oraz doręczenie nie nastąpiło w odpowiednim czasie umożliwiającym mu przygotowanie się do obrony;
  • pozwany nie miał możliwości przeciwstawienia się roszczeniu z powodu siły wyższej lub z powodu nadzwyczajnych okoliczności;
  • wydanie nakazu zapłaty było błędne.

Jeżeli Sąd odrzuci wniosek pozwanego, ENZ pozostaje w mocy. Jeżeli Sąd uzna, że ponowne zbadanie Nakazu jest uzasadnione, Europejski Nakaz Zapłaty traci moc.

Na wniosek pozwanego Sąd właściwy w państwie członkowskim wykonania odmawia wykonania, jeżeli ENZ nie można pogodzić z wcześniejszym orzeczeniem lub nakazem wydanym w jednym z państw członkowskich albo w państwie trzecim, pod warunkiem iż: orzeczenie to zostało wydane w odniesieniu do tego samego przedmiotu sporu i dotyczy tych samych stron oraz spełnia warunki niezbędne do uznania go w państwie członkowskim wykonania oraz niemożność pogodzenia nakazu z wcześniejszym orzeczeniem lub nakazem nie mogła być podniesiona w formie zarzutu w postępowaniu sądowym w państwie członkowskim wydania.

Na wniosek Sąd odmawia również wykonania, jeżeli – i w takim zakresie, w jakim pozwany zapłacił powodowi kwotę orzeczoną w ENZ.

W żadnym przypadku ENZ nie może być przedmiotem ponownego badania pod względem merytorycznym w państwie członkowskim wykonania.

Zobacz: Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty?

Egzekucja

W następnym etapie Jacek powinien złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie wykonawcze podlega prawu państwa członkowskiego wykonania. ENZ, który stał się wykonalny, jest wykonalny na takich samych warunkach jak wykonalne orzeczenie wydane w państwie członkowskim wykonania.

W celu wykonania nakazu we Włoszech Jacek musi przedstawić właściwym włoskim organom egzekucyjnym następujące dokumenty:

- Odpis ENZ, którego wykonalność została stwierdzona przez Sąd wydania i ktόry spełnia wymogi niezbędne do stwierdzenia jego autentyczności;

- Tłumaczenie ENZ na język urzędowy państwa członkowskiego wykonania lub, jeżeli w tym państwie członkowskim obowiązuje kilka języków urzędowych, na język urzędowy lub jeden z języków urzędowych, w jakim zgodnie z prawem tego państwa członkowskiego prowadzi się postępowanie sądowe w miejscu, gdzie dochodzi się wykonania, lub na inny język wskazany przez państwo członkowskie wykonania jako akceptowany. Każde państwo członkowskie może wskazać język lub języki urzędowe instytucji Unii Europejskiej inne niż jego własny język urzędowy, które może zaakceptować do celów wydania ENZ. Tłumaczenie musi być poświadczone przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia w jednym z państw członkowskich. W przypadku Jacka musi on załączyć tłumaczenie przysięgłe ENZ na język włoski.

Zobacz też: Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Czy należy szukać pomocy prawnej u Adwokata?

Europejska procedura wzywająca do zapłaty jest postępowaniem uproszczonym, w którym strony mogą występować bez adwokatów. Warto jednak wziąć pod uwagę, że postępowanie to dotyczy dochodzenia należności transgranicznych, gdzie co najmniej jedna ze stron ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w państwie członkowskim innym niż państwo, w którym mieści się siedziba Sądu rozstrzygającego sprawę. Stąd warto szczególnie na etapie postępowania wykonawczego (egzekucji) wesprzeć się na miejscowej Kancelarii prawnej, ponieważ na tym etapie postępowanie opiera się na krajowych przepisach procedury cywilnej. Miejscowy adwokat potrafi szybko i sprawnie przeprowadzić standardowe czynności, z którymi ma do czynienia na co dzień nie ryzykując błędów formalnych, które często mogą przeszkodzić w ostatecznym ściągnięciu wierzytelności.

Autorzy:

Agata Sobol (sobol@franzosi.com)
Agnieszka Janusz (janusz@franzosi.com)
Kancelaria Avvocati Associati Franzosi Dal Negro Setti

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA