REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty?

 Nasz Świat
Portal dla Polaków we Włoszech
Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty? /Fot. Fotolia
Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Europejski Nakaz Zapłaty stanowi ułatwienie w rozwiązywaniu sporów między obywatelami i przedsiębiorcami w Unii Europejskiej. Ma za zadanie przyspieszenie i ograniczenie kosztów dochodzenia bezspornych roszczeń pieniężnych. Pozew o wydanie ENZ składa się przy użyciu specjalnego formularza.

Pan Jacek jest znanym polskim przedsiębiorcą w sektorze transportowym, prowadzi on również serwis, w którym przeprowadza modyfikacje naczep samochodów ciężarowych. Zwracają się do niego firmy z całej Europy. Ostatnim jego klientem był Giovanni obywatel Włoch, któremu  Jacek zmodyfikował 3 naczepy, Giovanni za dwie z nich dokonał zapłaty zgodnie z umową, natomiast pomimo upływu umownego terminu płatności nie zapłacił za trzecią zmodyfikowaną naczepę. Jacek wezwał Giovanniego do zapłaty drogą mailową, telefoniczną i listem poleconym, ale pomimo upływu czasu Giovanni nadal nie wywiązał się ze zobowiązania. Co ma zrobić Jacek w takiej sytuacji / Czy może on skorzystać Europejskiego Nakazu Zapłaty?

REKLAMA

Co to jest Europejski Nakaz Zapłaty i zakres jego zastosowania?

Rozporządzenie (WE) nr1 896/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanowiło postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (dalej „ENZ”), w celu uproszczenia, przyspieszenia i ograniczenia kosztów rozwiązywania sporów miedzy obywatelami Unii Europejskiej (z wyjątkiem Danii) dotyczących bezspornych roszczeń pieniężnych (z roszczeniem bezspornym mamy do czynienia wtedy gdy dłużnik nie kwestionuje należności, lecz po prostu jej nie płaci). ENZ ma zastosowanie do transgranicznych spraw cywilnych i handlowych, bez względu na rodzaj sądu czy Trybunału. Nie stosuje się go natomiast do spraw skarbowych, celnych lub administracyjnych, ani dotyczących odpowiedzialności państwa za działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Warto pamiętać również, że ENZ nie ma zastosowania do praw majątkowych wynikających ze stosunków małżeńskich, testamentów i dziedziczenia oraz do spraw z zakresu ubezpieczenia społecznego. Nie można go również zastosować w przypadku upadłości, postępowania związanego z likwidacją niewypłacalnych spółek lub innych osób prawnych, postępowań pojednawczych, układów oraz innych analogicznych postępowań. Kolejne ograniczenie dotyczy roszczeń wynikających ze zobowiązań pozaumownych, chyba, że: są one przedmiotem umowy między stronami lub nastąpiło uznanie długu, lub dotyczą długów oznaczonych wynikających ze współwłasności mienia. Za sprawy transgraniczne uważa się sprawy, gdzie przynajmniej jedna ze stron ma swoje czasowe lub stałe miejsce zamieszkania w Państwie Członkowskim innym niż Państwo Członkowskie sądu rozpoznającego sprawę. Zatem w przypadku braku zapłaty za wykonane usługi naprawcze Jacek ma prawo do wystąpienia o wydanie ENZ w stosunku do Giovanniego.  

Kolejne pytanie na które trzeba odpowiedzieć to, gdzie możemy złożyć wniosek o wydanie ENZ? Nie zawsze można uzyskać go we własnym kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z Rozporządzenia nr 1896/2006 wynika, że właściwość sądu określa się zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa wspólnotowego, a w szczególności Rozporządzenia (WE) nr 44/2001. Rozdział II powyższego Rozporządzenia reguluje sprawy właściwości i w art.5 pkt.1) lit. b) ustanawia, że w braku odmiennych postanowień umownych sprawę należy wnieść w kraju, który jest miejscem wykonania zobowiązania. Miejsce wykonania zobowiązania to - w przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych – państwo, w którym rzeczy te zgodnie z umową zostały dostarczone albo miały zostać dostarczone; - w przypadku świadczenia usług – tzn. w sprawie przez nas rozpatrywanej – państwo, w którym usługi zgodnie z umową były świadczone albo miały być świadczone.
W konsekwencji powyższej normy prawnej, w naszej sprawie będzie właściwy Sąd polski. Natomiast, gdyby Jacek nie uzyskał zapłaty za towar sprzedany do Włoch, wówczas do wydania ENZ byłby właściwy Sąd włoski.

Zobacz również: Jakie działania można podjąć aby uchylić europejski nakaz zapłaty?

Podkreślić należy, że niezbędnym wymogiem ubiegania się i uzyskania ENZ jest bezsporność roszczenia – czyli brak wątpliwości wynikających z zarzutów strony przeciwnej – co do jego zasadności.

REKLAMA

Jeżeli istniałyby zarzuty (na przykład jeżeli Giovanni odmówiłby zapłaty za usługę uznając, że nie była ona skuteczna lub właściwie świadczona) wówczas należałoby przeprowadzić szczegółowe postępowanie dowodowe celem rozstrzygnięcia sporu. Europejskie postępowanie nakazowe nie wymaga posiedzeń sądu i jest prowadzone w formie pisemnej. W praktyce oznacza to, że od początku do końca zainteresowane strony posługują się formularzami stanowiącymi załączniki do w/w Rozporządzenia (WE).

Podsumowując sytuację Jacka, można mu poradzić, aby ubiegał się w Sądzie polskim o wydanie ENZ, który uprości mu procedurę sądowego ściągnięcia należności od podmiotu włoskiego.

Zgodnie z pkt. 6 preambuły w/w Rozporządzenia, szybkie i skuteczne odzyskiwanie bezspornych długów ma dla podmiotów gospodarczych w Unii Europejskiej szczególne znaczenie, ponieważ opóźnienia w płatnościach stanowią jedną z głównych przyczyn niewypłacalności, stanowiąc zagrożenie w szczególności dla istnienia i utrzymania sie na rynku małych i średnich firm.

Zobacz: Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty?

Pozew  o wydanie europejskiego nakazu zapłaty składa się przy użyciu formularza A, określonego w załączniku 1. Do elementów obowiązkowych pozwu należą:

  1. nazwy lub imiona i nazwiska oraz adresy stron, a także w odpowiednich przypadkach, ich przedstawicieli oraz wskazanie sądu, do którego kierowany jest pozew;
  2. kwotę dochodzonego roszczenia, w tym kwotę roszczenia głównego  oraz, stosownie do okoliczności, odsetki, kary umowne i koszty;
  3. jeżeli dochodzi się odsetek – stawkę odsetek oraz okres za jaki żąda odsetek, chyba, że zgodnie z prawem państwa członkowskiego wydania odsetki ustawowe doliczane są automatycznie do roszczenia głównego;
  4. uzasadnienie roszczenia, w tym opis okoliczności wskazanych jako podstawa roszczenia oraz, w odpowiednich przypadkach, żądanych odsetek;
  5. opis dowodów na poparcie roszczenia; okoliczności uzasadniające właściwość sądu;
  6. uzasadnienie transgranicznego charakteru sprawy.

REKLAMA

Po drugie, pozew musi zawierać także oświadczenie powoda, że podane informacje są zgodne z jego  wiedzą i są prawdziwe oraz że przyjmuje on do wiadomości, iż umyślne podanie nieprawdziwych informacji może skutkować zastosowaniem odpowiednich sankcji zgodnie z prawem państwa  wydania ENZ. W dalszej części Rozporządzenie reguluje fakultatywne informacje, które mogą być załączone do pozwu np. podmiot wnoszący pozew może poinformować sąd, że w razie wniesienia sprzeciwu przez pozwanego, sprzeciwia się on skierowaniu sprawy do zwykłego postępowania cywilnego.

Sąd bada, czy pozew spełnia warunki formalne określone w Rozporządzeniu, a także czy jest uzasadniony. Jeżeli wszystkie warunki formalne są spełnione, wówczas sąd, zazwyczaj w terminie 30 dni od dnia wniesienia pozwu, wydaje ENZ.

Zobacz też: Jak postąpić z nakazem zapłaty?

Autorzy:

Agata Sobol (sobol@franzosi.com)
Agnieszka Janusz (janusz@franzosi.com)
Kancelaria Avvocati Associati Franzosi Dal Negro Setti

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy w biznesie można powołać na siłę wyższą, czy to pozwoli uniknąć odpowiedzialności za niedotrzymanie umowy

Analizując okoliczności danej sprawy, zawsze musimy brać pod uwagę jej indywidualny charakter. Nie każda sytuacja, która dla nas jest oczywista na pierwszy rzut oka, stanowi okoliczność wyłączająca naszą odpowiedzialność z tytułu siły wyższej.

Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

REKLAMA

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

REKLAMA

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA