REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Nasz Świat
Portal dla Polaków we Włoszech
Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty? /Fot. Fotolia
Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Europejski Nakaz Zapłaty stanowi ułatwienie w rozwiązywaniu sporów między obywatelami i przedsiębiorcami w Unii Europejskiej. Ma za zadanie przyspieszenie i ograniczenie kosztów dochodzenia bezspornych roszczeń pieniężnych. Pozew o wydanie ENZ składa się przy użyciu specjalnego formularza.

Pan Jacek jest znanym polskim przedsiębiorcą w sektorze transportowym, prowadzi on również serwis, w którym przeprowadza modyfikacje naczep samochodów ciężarowych. Zwracają się do niego firmy z całej Europy. Ostatnim jego klientem był Giovanni obywatel Włoch, któremu  Jacek zmodyfikował 3 naczepy, Giovanni za dwie z nich dokonał zapłaty zgodnie z umową, natomiast pomimo upływu umownego terminu płatności nie zapłacił za trzecią zmodyfikowaną naczepę. Jacek wezwał Giovanniego do zapłaty drogą mailową, telefoniczną i listem poleconym, ale pomimo upływu czasu Giovanni nadal nie wywiązał się ze zobowiązania. Co ma zrobić Jacek w takiej sytuacji / Czy może on skorzystać Europejskiego Nakazu Zapłaty?

REKLAMA

Co to jest Europejski Nakaz Zapłaty i zakres jego zastosowania?

Rozporządzenie (WE) nr1 896/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanowiło postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (dalej „ENZ”), w celu uproszczenia, przyspieszenia i ograniczenia kosztów rozwiązywania sporów miedzy obywatelami Unii Europejskiej (z wyjątkiem Danii) dotyczących bezspornych roszczeń pieniężnych (z roszczeniem bezspornym mamy do czynienia wtedy gdy dłużnik nie kwestionuje należności, lecz po prostu jej nie płaci). ENZ ma zastosowanie do transgranicznych spraw cywilnych i handlowych, bez względu na rodzaj sądu czy Trybunału. Nie stosuje się go natomiast do spraw skarbowych, celnych lub administracyjnych, ani dotyczących odpowiedzialności państwa za działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Warto pamiętać również, że ENZ nie ma zastosowania do praw majątkowych wynikających ze stosunków małżeńskich, testamentów i dziedziczenia oraz do spraw z zakresu ubezpieczenia społecznego. Nie można go również zastosować w przypadku upadłości, postępowania związanego z likwidacją niewypłacalnych spółek lub innych osób prawnych, postępowań pojednawczych, układów oraz innych analogicznych postępowań. Kolejne ograniczenie dotyczy roszczeń wynikających ze zobowiązań pozaumownych, chyba, że: są one przedmiotem umowy między stronami lub nastąpiło uznanie długu, lub dotyczą długów oznaczonych wynikających ze współwłasności mienia. Za sprawy transgraniczne uważa się sprawy, gdzie przynajmniej jedna ze stron ma swoje czasowe lub stałe miejsce zamieszkania w Państwie Członkowskim innym niż Państwo Członkowskie sądu rozpoznającego sprawę. Zatem w przypadku braku zapłaty za wykonane usługi naprawcze Jacek ma prawo do wystąpienia o wydanie ENZ w stosunku do Giovanniego.  

Kolejne pytanie na które trzeba odpowiedzieć to, gdzie możemy złożyć wniosek o wydanie ENZ? Nie zawsze można uzyskać go we własnym kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z Rozporządzenia nr 1896/2006 wynika, że właściwość sądu określa się zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa wspólnotowego, a w szczególności Rozporządzenia (WE) nr 44/2001. Rozdział II powyższego Rozporządzenia reguluje sprawy właściwości i w art.5 pkt.1) lit. b) ustanawia, że w braku odmiennych postanowień umownych sprawę należy wnieść w kraju, który jest miejscem wykonania zobowiązania. Miejsce wykonania zobowiązania to - w przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych – państwo, w którym rzeczy te zgodnie z umową zostały dostarczone albo miały zostać dostarczone; - w przypadku świadczenia usług – tzn. w sprawie przez nas rozpatrywanej – państwo, w którym usługi zgodnie z umową były świadczone albo miały być świadczone.
W konsekwencji powyższej normy prawnej, w naszej sprawie będzie właściwy Sąd polski. Natomiast, gdyby Jacek nie uzyskał zapłaty za towar sprzedany do Włoch, wówczas do wydania ENZ byłby właściwy Sąd włoski.

Zobacz również: Jakie działania można podjąć aby uchylić europejski nakaz zapłaty?

Podkreślić należy, że niezbędnym wymogiem ubiegania się i uzyskania ENZ jest bezsporność roszczenia – czyli brak wątpliwości wynikających z zarzutów strony przeciwnej – co do jego zasadności.

REKLAMA

Jeżeli istniałyby zarzuty (na przykład jeżeli Giovanni odmówiłby zapłaty za usługę uznając, że nie była ona skuteczna lub właściwie świadczona) wówczas należałoby przeprowadzić szczegółowe postępowanie dowodowe celem rozstrzygnięcia sporu. Europejskie postępowanie nakazowe nie wymaga posiedzeń sądu i jest prowadzone w formie pisemnej. W praktyce oznacza to, że od początku do końca zainteresowane strony posługują się formularzami stanowiącymi załączniki do w/w Rozporządzenia (WE).

Podsumowując sytuację Jacka, można mu poradzić, aby ubiegał się w Sądzie polskim o wydanie ENZ, który uprości mu procedurę sądowego ściągnięcia należności od podmiotu włoskiego.

Zgodnie z pkt. 6 preambuły w/w Rozporządzenia, szybkie i skuteczne odzyskiwanie bezspornych długów ma dla podmiotów gospodarczych w Unii Europejskiej szczególne znaczenie, ponieważ opóźnienia w płatnościach stanowią jedną z głównych przyczyn niewypłacalności, stanowiąc zagrożenie w szczególności dla istnienia i utrzymania sie na rynku małych i średnich firm.

Zobacz: Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty?

Pozew  o wydanie europejskiego nakazu zapłaty składa się przy użyciu formularza A, określonego w załączniku 1. Do elementów obowiązkowych pozwu należą:

  1. nazwy lub imiona i nazwiska oraz adresy stron, a także w odpowiednich przypadkach, ich przedstawicieli oraz wskazanie sądu, do którego kierowany jest pozew;
  2. kwotę dochodzonego roszczenia, w tym kwotę roszczenia głównego  oraz, stosownie do okoliczności, odsetki, kary umowne i koszty;
  3. jeżeli dochodzi się odsetek – stawkę odsetek oraz okres za jaki żąda odsetek, chyba, że zgodnie z prawem państwa członkowskiego wydania odsetki ustawowe doliczane są automatycznie do roszczenia głównego;
  4. uzasadnienie roszczenia, w tym opis okoliczności wskazanych jako podstawa roszczenia oraz, w odpowiednich przypadkach, żądanych odsetek;
  5. opis dowodów na poparcie roszczenia; okoliczności uzasadniające właściwość sądu;
  6. uzasadnienie transgranicznego charakteru sprawy.

REKLAMA

Po drugie, pozew musi zawierać także oświadczenie powoda, że podane informacje są zgodne z jego  wiedzą i są prawdziwe oraz że przyjmuje on do wiadomości, iż umyślne podanie nieprawdziwych informacji może skutkować zastosowaniem odpowiednich sankcji zgodnie z prawem państwa  wydania ENZ. W dalszej części Rozporządzenie reguluje fakultatywne informacje, które mogą być załączone do pozwu np. podmiot wnoszący pozew może poinformować sąd, że w razie wniesienia sprzeciwu przez pozwanego, sprzeciwia się on skierowaniu sprawy do zwykłego postępowania cywilnego.

Sąd bada, czy pozew spełnia warunki formalne określone w Rozporządzeniu, a także czy jest uzasadniony. Jeżeli wszystkie warunki formalne są spełnione, wówczas sąd, zazwyczaj w terminie 30 dni od dnia wniesienia pozwu, wydaje ENZ.

Zobacz też: Jak postąpić z nakazem zapłaty?

Autorzy:

Agata Sobol (sobol@franzosi.com)
Agnieszka Janusz (janusz@franzosi.com)
Kancelaria Avvocati Associati Franzosi Dal Negro Setti

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA