REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zażalenie w postępowaniu cywilnym

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
sąd, fot. Fotolia
sąd, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zażalenie jest jednym z środków odwoławczych w postępowaniu cywilnym. Przysługuje na postanowienia sądu kończące sprawę w I instancji, jak również wydane w toku postępowania. By zostało wniesione skutecznie, należy ściśle przestrzegać procedury.

Zażalenie szczegółowo opisuje Kodeks postępowania cywilnego, od art. 394. Wylicza on postanowienia wydane w toku postępowania, na które przysługuje zażalenie. Są to przykładowo:

REKLAMA

- rygor natychmiastowej wykonalności;

- przekazanie sprawy innemu sądowi;

- zwrot pozwu albo odmowa odrzucenia pozwu;

- oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe przykłady jednoznacznie wskazują na to, że zażalenie dotyczy zarówno postanowień kończących sprawę, jak i wydawanych incydentalnie, mających wpływ na bieg postępowania, ale i nie rozstrzygających jej co do istoty.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Suspensywność i względna dewolutywność

Ogromnym udogodnieniem dla wnoszącego zażalenie jest fakt, że wykonanie postanowienia jest wstrzymywane do czasu rozpatrzenia zażalenia. Przez ten czas nie grozi uczestnikowi uprawomocnienie się orzeczenia. Taki środek określa się mianem suspensywności. Względna dewolutywność z kolei oznacza, że mimo, iż zażalenie powinien rozpatrywać sąd wyższej instancji, to należy je złożyć za pośrednictwem sądu, który wydał postanowienie. Jest to szansa dla sądu do autorefleksji, i przy zauważeniu oczywistych błędów prowadzących do nieważności postanowienia możliwym jest modyfikacja treści postanowienia. Wówczas nie ma już konieczności przekazywania akt sądowi wyższej instancji i orzekania w zakresie ważności postanowienia.

Kwestie formalne

By zażalenie było skuteczne, należy je wnieść w terminie tygodniowym od doręczenia postanowienia stronie, a jeśli strona o doręczenie nie wnosiła – w terminie siedmiu dni od ogłoszenia postanowienia na rozprawie. Zażalenie musi spełniać kryteria przewidziane dla pisma procesowego (oznaczenie sądu, nazwiska stron, rodzaju pisma, treść wniosku lub oświadczenia, podpisy i załączniki, jeśli istnieją), a także trzeba wskazać dokładnie w jakim zakresie i które postanowienie skarży. Strona powinna zamieścić wniosek o uchylenie lub zmianę postanowienia, ewentualnie opisać nowe fakty czy dowody.

Niezbędnym jest ponadto uiszczenie opłaty od zażalenia, która wynosi co do zasady 1/5 części wpisu należnego od pozwu rozpoczynającego sprawę.

Nagrywanie rozpraw w postępowaniu cywilnym

Skutek wniesienia zażalenia

Sąd II instancji, po rozpatrzeniu zażalenia, oddala zażalenie, jeśli zarzuty w nim podniesione są niezasadne, zmienia zaskarżone postanowienie i orzeka stosownie do jego treści, albo uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia sądowi I instancji.

Urząd Stanu Cywilnego - elektroniczny dostęp

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA