REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

W skardze na przewlekłość postępowania sądu, czy komornika nie można ograniczyć się do stwierdzenia, że postępowanie jest „przewlekle”, czy też „bezczynne”.
W skardze na przewlekłość postępowania sądu, czy komornika nie można ograniczyć się do stwierdzenia, że postępowanie jest „przewlekle”, czy też „bezczynne”.

REKLAMA

REKLAMA

Kto i kiedy może wnieść do sądu skargę na przewlekłość postępowania sądowego, np. gospodarczego? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

REKLAMA

Zasady wnoszenia i procedurę rozpoznania skargi na przewlekłość postępowania reguluje ustawa z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. nr 179, poz. 1843). Skargę na przewlekłość postępowania może wnieść osoba, której sprawa w sądzie się przeciąga, i to zarówno na skutek opieszałego działania sądu lub prokuratora prowadzącego daną sprawę, jak i na skutek bezczynności, czyli niepodejmowania żadnych działań w danej sprawie przez te organy. Skargę na przewlekłość można wnieść także gdy ponad rozsądną miarę przeciąga się załatwienie sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego.

REKLAMA

W skardze na przewlekłość postępowania sądu, czy komornika nie można ograniczyć się do stwierdzenia, że postępowanie jest „przewlekle”, czy też „bezczynne”. Należy wskazać konkretne fakty wskazujące na przewlekanie sprawy przez sąd lub komornika lub na bezczynność tych organów.

Przeczytaj również: Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem

Prawo do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania ma:

 • w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenie skarbowe – strona tego postępowania,
 • w postępowaniu w sprawach o wykroczenia – strona (obwiniony),
 • w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary – strona postępowania lub wnioskodawca,
 • w postępowaniu karnym – strona tego postępowania oraz osoba pokrzywdzona, nawet jeśli nie jest stroną,
 • w postępowaniu cywilnym, w tym gospodarczym – strona, interwenient uboczny (osoba trzecia, która przystępuje do procesu w celu ochrony swoich praw i która jest zainteresowana tym, aby proces zakończył się z korzyścią dla jednej ze stron) i uczestnik postępowania,
 • postępowaniu sądowo-administracyjnym (np. dotyczącym sprawy podatkowej) – podmiot składający skargę do sądu administracyjnego oraz uczestnik takiego postępowania, który ma prawa strony,
 • w postępowaniu egzekucyjnym oraz w innym postępowaniu dotyczącym wykonania orzeczenia sądowego – strona oraz inna osoba realizująca swoje uprawnienia.

Przedsiębiorca Jan. W. wniósł pozew do sądu, następnie sprawa została przez sąd zawieszona na okres roku, ponieważ Jan W. nie podał w pozwie aktualnego adresu siedziby spółki, którą pozwał, na skutek czego jest niemożliwe wezwanie pozwanej spółki do sądu. Przedsiębiorca wniósł skargę na przewlekłość postępowania. Czy jest szansa na uwzględnienie takiej skargi?
Sam fakt zawieszenia sprawy przez sąd nie daje podstaw do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania. W postępowaniu w sprawie skargi na przewlekłość postępowania sąd ustala po pierwsze, czy nastąpiła zwłoka w rozpoznaniu sprawy przez sąd lub komornika, a po drugie czy zwłoka ta jest uzasadniona, czy nie. Jeśli powody zawieszenia przez sąd postępowania były uzasadnione, a zwłaszcza gdy do zawieszenia sprawy przyczyniła się osoba wnosząca skargę na przewlekłość (co nastąpiło w przypadku Jana W.), sąd odrzuci wniesioną przez niego skargę na przewlekłość postępowania sądowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy Zakładam firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA