| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

Kto i kiedy może wnieść do sądu skargę na przewlekłość postępowania sądowego, np. gospodarczego? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

Zasady wnoszenia i procedurę rozpoznania skargi na przewlekłość postępowania reguluje ustawa z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. nr 179, poz. 1843). Skargę na przewlekłość postępowania może wnieść osoba, której sprawa w sądzie się przeciąga, i to zarówno na skutek opieszałego działania sądu lub prokuratora prowadzącego daną sprawę, jak i na skutek bezczynności, czyli niepodejmowania żadnych działań w danej sprawie przez te organy. Skargę na przewlekłość można wnieść także gdy ponad rozsądną miarę przeciąga się załatwienie sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego.

W skardze na przewlekłość postępowania sądu, czy komornika nie można ograniczyć się do stwierdzenia, że postępowanie jest „przewlekle”, czy też „bezczynne”. Należy wskazać konkretne fakty wskazujące na przewlekanie sprawy przez sąd lub komornika lub na bezczynność tych organów.

Przeczytaj również: Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem

Prawo do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania ma:

  • w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenie skarbowe – strona tego postępowania,
  • w postępowaniu w sprawach o wykroczenia – strona (obwiniony),
  • w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary – strona postępowania lub wnioskodawca,
  • w postępowaniu karnym – strona tego postępowania oraz osoba pokrzywdzona, nawet jeśli nie jest stroną,
  • w postępowaniu cywilnym, w tym gospodarczym – strona, interwenient uboczny (osoba trzecia, która przystępuje do procesu w celu ochrony swoich praw i która jest zainteresowana tym, aby proces zakończył się z korzyścią dla jednej ze stron) i uczestnik postępowania,
  • postępowaniu sądowo-administracyjnym (np. dotyczącym sprawy podatkowej) – podmiot składający skargę do sądu administracyjnego oraz uczestnik takiego postępowania, który ma prawa strony,
  • w postępowaniu egzekucyjnym oraz w innym postępowaniu dotyczącym wykonania orzeczenia sądowego – strona oraz inna osoba realizująca swoje uprawnienia.

Przedsiębiorca Jan. W. wniósł pozew do sądu, następnie sprawa została przez sąd zawieszona na okres roku, ponieważ Jan W. nie podał w pozwie aktualnego adresu siedziby spółki, którą pozwał, na skutek czego jest niemożliwe wezwanie pozwanej spółki do sądu. Przedsiębiorca wniósł skargę na przewlekłość postępowania. Czy jest szansa na uwzględnienie takiej skargi?
Sam fakt zawieszenia sprawy przez sąd nie daje podstaw do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania. W postępowaniu w sprawie skargi na przewlekłość postępowania sąd ustala po pierwsze, czy nastąpiła zwłoka w rozpoznaniu sprawy przez sąd lub komornika, a po drugie czy zwłoka ta jest uzasadniona, czy nie. Jeśli powody zawieszenia przez sąd postępowania były uzasadnione, a zwłaszcza gdy do zawieszenia sprawy przyczyniła się osoba wnosząca skargę na przewlekłość (co nastąpiło w przypadku Jana W.), sąd odrzuci wniesioną przez niego skargę na przewlekłość postępowania sądowego.

Polecamy Zakładam firmę

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W skardze na przewlekłość postępowania sądu, czy komornika nie można ograniczyć się do stwierdzenia, że postępowanie jest „przewlekle”, czy też „bezczynne”.
W skardze na przewlekłość postępowania sądu, czy komornika nie można ograniczyć się do stwierdzenia, że postępowanie jest „przewlekle”, czy też „bezczynne”.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »