REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

W skardze na przewlekłość postępowania sądu, czy komornika nie można ograniczyć się do stwierdzenia, że postępowanie jest „przewlekle”, czy też „bezczynne”.
W skardze na przewlekłość postępowania sądu, czy komornika nie można ograniczyć się do stwierdzenia, że postępowanie jest „przewlekle”, czy też „bezczynne”.

REKLAMA

REKLAMA

Kto i kiedy może wnieść do sądu skargę na przewlekłość postępowania sądowego, np. gospodarczego? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

REKLAMA

Zasady wnoszenia i procedurę rozpoznania skargi na przewlekłość postępowania reguluje ustawa z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. nr 179, poz. 1843). Skargę na przewlekłość postępowania może wnieść osoba, której sprawa w sądzie się przeciąga, i to zarówno na skutek opieszałego działania sądu lub prokuratora prowadzącego daną sprawę, jak i na skutek bezczynności, czyli niepodejmowania żadnych działań w danej sprawie przez te organy. Skargę na przewlekłość można wnieść także gdy ponad rozsądną miarę przeciąga się załatwienie sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego.

REKLAMA

W skardze na przewlekłość postępowania sądu, czy komornika nie można ograniczyć się do stwierdzenia, że postępowanie jest „przewlekle”, czy też „bezczynne”. Należy wskazać konkretne fakty wskazujące na przewlekanie sprawy przez sąd lub komornika lub na bezczynność tych organów.

Przeczytaj również: Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem

Prawo do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania ma:

  • w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenie skarbowe – strona tego postępowania,
  • w postępowaniu w sprawach o wykroczenia – strona (obwiniony),
  • w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary – strona postępowania lub wnioskodawca,
  • w postępowaniu karnym – strona tego postępowania oraz osoba pokrzywdzona, nawet jeśli nie jest stroną,
  • w postępowaniu cywilnym, w tym gospodarczym – strona, interwenient uboczny (osoba trzecia, która przystępuje do procesu w celu ochrony swoich praw i która jest zainteresowana tym, aby proces zakończył się z korzyścią dla jednej ze stron) i uczestnik postępowania,
  • postępowaniu sądowo-administracyjnym (np. dotyczącym sprawy podatkowej) – podmiot składający skargę do sądu administracyjnego oraz uczestnik takiego postępowania, który ma prawa strony,
  • w postępowaniu egzekucyjnym oraz w innym postępowaniu dotyczącym wykonania orzeczenia sądowego – strona oraz inna osoba realizująca swoje uprawnienia.

Przedsiębiorca Jan. W. wniósł pozew do sądu, następnie sprawa została przez sąd zawieszona na okres roku, ponieważ Jan W. nie podał w pozwie aktualnego adresu siedziby spółki, którą pozwał, na skutek czego jest niemożliwe wezwanie pozwanej spółki do sądu. Przedsiębiorca wniósł skargę na przewlekłość postępowania. Czy jest szansa na uwzględnienie takiej skargi?
Sam fakt zawieszenia sprawy przez sąd nie daje podstaw do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania. W postępowaniu w sprawie skargi na przewlekłość postępowania sąd ustala po pierwsze, czy nastąpiła zwłoka w rozpoznaniu sprawy przez sąd lub komornika, a po drugie czy zwłoka ta jest uzasadniona, czy nie. Jeśli powody zawieszenia przez sąd postępowania były uzasadnione, a zwłaszcza gdy do zawieszenia sprawy przyczyniła się osoba wnosząca skargę na przewlekłość (co nastąpiło w przypadku Jana W.), sąd odrzuci wniesioną przez niego skargę na przewlekłość postępowania sądowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy Zakładam firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA