REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?

W skardze można ponadto żądać wydania sądowi lub komornikowi prowadzącemu sprawę opieszale zalecenia podjęcia w określonym terminie odpowiednich czynności w sprawie, którą prowadzi opieszale.
W skardze można ponadto żądać wydania sądowi lub komornikowi prowadzącemu sprawę opieszale zalecenia podjęcia w określonym terminie odpowiednich czynności w sprawie, którą prowadzi opieszale.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli przedsiębiorca złożył skargę na sąd lub na komornika, który prowadzi jego sprawę opieszale, warto wiedzieć jak wygląda rozpoznanie takiej sprawy przez sąd i jaki sąd jest właściwy do rozpoznania takiej skargi.

Jaki sąd jest właściwy

REKLAMA

Sądem, który zajmuje się rozpoznaniem skargi na przewlekłość postępowania jest sąd przełożony nad sądem, przed którym toczy się postępowanie (art. 4 ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki  - Dz.U. nr 179, poz. 1843). Jeśli skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem rejonowym i okręgowym, wówczas właściwy do jej rozpoznania jest sąd apelacyjny. Jeżeli natomiast skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem okręgowym i sądem apelacyjnym, w takiej sytuacji właściwy do jej rozpoznania jest sąd apelacyjny. Wreszcie, jeśli skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem apelacyjnym lub Sądem Najwyższym – właściwy do jej rozpoznania jest Sąd Najwyższy.

REKLAMA

Jeżeli przedsiębiorca chce wnieść skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego właściwy do rozpoznania skargi w takiej sprawie jest sąd okręgowy, w okręgu którego prowadzona jest egzekucja. Jeżeli natomiast egzekucja jest prowadzona w dwu lub więcej okręgach właściwy do rozpoznania skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego jest sąd, w okręgu którego dokonano pierwszej czynności.

Skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego dotyczy skarga nastąpiła przewlekłość postępowania wnosi się w toku postępowania w danej sprawie. Skargę taką należy wnieść do sądu, przed którym toczy się postępowanie, następnie sąd ten przekazuje skargę do sądu, który jest właściwy do rozpoznania skargi na przewlekłość wraz z aktami sprawy. Skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego wnieść należy do sądu okręgowego, w okręgu którego prowadzona jest egzekucja.

Porównaj: Zażalenie na koszty sądowe zawarte w wyroku

Co powinna zawierać skarga

Skarga powinna spełniać wymogi pisma procesowego, a ponadto zawierać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • żądanie stwierdzenia przewlekłości w sprawie,
  • przytoczenie okoliczności faktycznych, czyli wskazanie faktów, które dowodzą, że sprawa jest prowadzona opieszale.

Polecamy serwis Odszkodowanie

REKLAMA

W skardze można ponadto żądać wydania sądowi lub komornikowi prowadzącemu sprawę opieszale zalecenia podjęcia w określonym terminie odpowiednich czynności w sprawie, którą prowadzi opieszale. Sąd rozpoznaje sprawę w składzie 3 sędziów. Sąd, bez wzywania do uzupełnienia braków, odrzuca skargę, która nie zawiera okoliczności uzasadniających taką skargę. Sąd odrzuca także skargę wniesioną przez osobę nieuprawnioną albo wniesioną przez uprawnioną osobę w tej samej sprawie przed upływem terminu, w jakim skargę taką można wnieść ponownie.
Sąd wydaje orzeczenie w sprawie skargi na przewlekłość w terminie 2 miesięcy, licząc od daty złożenia skargi. Skargę nieuzasadnioną sąd oddala. Skarga podlega opłacie w kwocie 100 zł.

Przedsiębiorca złożył skargę na przewlekłość postępowania, opłatę za skargę uiścił po wniesieniu skargi, ale przed jej rozpoznaniem. Oznacza to, że dwumiesięczny termin do załatwienia skargi rozpoczyna swój bieg od daty wniesienia opłaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA