REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?

W skardze można ponadto żądać wydania sądowi lub komornikowi prowadzącemu sprawę opieszale zalecenia podjęcia w określonym terminie odpowiednich czynności w sprawie, którą prowadzi opieszale.
W skardze można ponadto żądać wydania sądowi lub komornikowi prowadzącemu sprawę opieszale zalecenia podjęcia w określonym terminie odpowiednich czynności w sprawie, którą prowadzi opieszale.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli przedsiębiorca złożył skargę na sąd lub na komornika, który prowadzi jego sprawę opieszale, warto wiedzieć jak wygląda rozpoznanie takiej sprawy przez sąd i jaki sąd jest właściwy do rozpoznania takiej skargi.

Jaki sąd jest właściwy

REKLAMA

Sądem, który zajmuje się rozpoznaniem skargi na przewlekłość postępowania jest sąd przełożony nad sądem, przed którym toczy się postępowanie (art. 4 ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki  - Dz.U. nr 179, poz. 1843). Jeśli skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem rejonowym i okręgowym, wówczas właściwy do jej rozpoznania jest sąd apelacyjny. Jeżeli natomiast skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem okręgowym i sądem apelacyjnym, w takiej sytuacji właściwy do jej rozpoznania jest sąd apelacyjny. Wreszcie, jeśli skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem apelacyjnym lub Sądem Najwyższym – właściwy do jej rozpoznania jest Sąd Najwyższy.

REKLAMA

Jeżeli przedsiębiorca chce wnieść skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego właściwy do rozpoznania skargi w takiej sprawie jest sąd okręgowy, w okręgu którego prowadzona jest egzekucja. Jeżeli natomiast egzekucja jest prowadzona w dwu lub więcej okręgach właściwy do rozpoznania skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego jest sąd, w okręgu którego dokonano pierwszej czynności.

Skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego dotyczy skarga nastąpiła przewlekłość postępowania wnosi się w toku postępowania w danej sprawie. Skargę taką należy wnieść do sądu, przed którym toczy się postępowanie, następnie sąd ten przekazuje skargę do sądu, który jest właściwy do rozpoznania skargi na przewlekłość wraz z aktami sprawy. Skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego wnieść należy do sądu okręgowego, w okręgu którego prowadzona jest egzekucja.

Porównaj: Zażalenie na koszty sądowe zawarte w wyroku

Co powinna zawierać skarga

Skarga powinna spełniać wymogi pisma procesowego, a ponadto zawierać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • żądanie stwierdzenia przewlekłości w sprawie,
  • przytoczenie okoliczności faktycznych, czyli wskazanie faktów, które dowodzą, że sprawa jest prowadzona opieszale.

Polecamy serwis Odszkodowanie

REKLAMA

W skardze można ponadto żądać wydania sądowi lub komornikowi prowadzącemu sprawę opieszale zalecenia podjęcia w określonym terminie odpowiednich czynności w sprawie, którą prowadzi opieszale. Sąd rozpoznaje sprawę w składzie 3 sędziów. Sąd, bez wzywania do uzupełnienia braków, odrzuca skargę, która nie zawiera okoliczności uzasadniających taką skargę. Sąd odrzuca także skargę wniesioną przez osobę nieuprawnioną albo wniesioną przez uprawnioną osobę w tej samej sprawie przed upływem terminu, w jakim skargę taką można wnieść ponownie.
Sąd wydaje orzeczenie w sprawie skargi na przewlekłość w terminie 2 miesięcy, licząc od daty złożenia skargi. Skargę nieuzasadnioną sąd oddala. Skarga podlega opłacie w kwocie 100 zł.

Przedsiębiorca złożył skargę na przewlekłość postępowania, opłatę za skargę uiścił po wniesieniu skargi, ale przed jej rozpoznaniem. Oznacza to, że dwumiesięczny termin do załatwienia skargi rozpoczyna swój bieg od daty wniesienia opłaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

REKLAMA

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA