reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?

Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?

Jeśli przedsiębiorca złożył skargę na sąd lub na komornika, który prowadzi jego sprawę opieszale, warto wiedzieć jak wygląda rozpoznanie takiej sprawy przez sąd i jaki sąd jest właściwy do rozpoznania takiej skargi.

Jaki sąd jest właściwy

Sądem, który zajmuje się rozpoznaniem skargi na przewlekłość postępowania jest sąd przełożony nad sądem, przed którym toczy się postępowanie (art. 4 ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki  - Dz.U. nr 179, poz. 1843). Jeśli skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem rejonowym i okręgowym, wówczas właściwy do jej rozpoznania jest sąd apelacyjny. Jeżeli natomiast skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem okręgowym i sądem apelacyjnym, w takiej sytuacji właściwy do jej rozpoznania jest sąd apelacyjny. Wreszcie, jeśli skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem apelacyjnym lub Sądem Najwyższym – właściwy do jej rozpoznania jest Sąd Najwyższy.

Jeżeli przedsiębiorca chce wnieść skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego właściwy do rozpoznania skargi w takiej sprawie jest sąd okręgowy, w okręgu którego prowadzona jest egzekucja. Jeżeli natomiast egzekucja jest prowadzona w dwu lub więcej okręgach właściwy do rozpoznania skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego jest sąd, w okręgu którego dokonano pierwszej czynności.

Skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego dotyczy skarga nastąpiła przewlekłość postępowania wnosi się w toku postępowania w danej sprawie. Skargę taką należy wnieść do sądu, przed którym toczy się postępowanie, następnie sąd ten przekazuje skargę do sądu, który jest właściwy do rozpoznania skargi na przewlekłość wraz z aktami sprawy. Skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego wnieść należy do sądu okręgowego, w okręgu którego prowadzona jest egzekucja.

Porównaj: Zażalenie na koszty sądowe zawarte w wyroku

Co powinna zawierać skarga

Skarga powinna spełniać wymogi pisma procesowego, a ponadto zawierać:

  • żądanie stwierdzenia przewlekłości w sprawie,
  • przytoczenie okoliczności faktycznych, czyli wskazanie faktów, które dowodzą, że sprawa jest prowadzona opieszale.

Polecamy serwis Odszkodowanie

W skardze można ponadto żądać wydania sądowi lub komornikowi prowadzącemu sprawę opieszale zalecenia podjęcia w określonym terminie odpowiednich czynności w sprawie, którą prowadzi opieszale. Sąd rozpoznaje sprawę w składzie 3 sędziów. Sąd, bez wzywania do uzupełnienia braków, odrzuca skargę, która nie zawiera okoliczności uzasadniających taką skargę. Sąd odrzuca także skargę wniesioną przez osobę nieuprawnioną albo wniesioną przez uprawnioną osobę w tej samej sprawie przed upływem terminu, w jakim skargę taką można wnieść ponownie.
Sąd wydaje orzeczenie w sprawie skargi na przewlekłość w terminie 2 miesięcy, licząc od daty złożenia skargi. Skargę nieuzasadnioną sąd oddala. Skarga podlega opłacie w kwocie 100 zł.

Przedsiębiorca złożył skargę na przewlekłość postępowania, opłatę za skargę uiścił po wniesieniu skargi, ale przed jej rozpoznaniem. Oznacza to, że dwumiesięczny termin do załatwienia skargi rozpoczyna swój bieg od daty wniesienia opłaty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W skardze można ponadto żądać wydania sądowi lub komornikowi prowadzącemu sprawę opieszale zalecenia podjęcia w określonym terminie odpowiednich czynności w sprawie, którą prowadzi opieszale.
W skardze można ponadto żądać wydania sądowi lub komornikowi prowadzącemu sprawę opieszale zalecenia podjęcia w określonym terminie odpowiednich czynności w sprawie, którą prowadzi opieszale.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama